Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Tan Dun27 Wrzesień 2002, 18:29


kompozytor, dyrygent

Kinomani poznali go przede wszystkim jako autora oprawy muzycznej do osadzonej w mitycznych Chinach superprodukcji Anga Lee "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000). ścieżka ta przyniosła mu szereg nagród, w tym dwie nominacje do Oscara: za najlepszą piosenkę "Love Before Time" (kompozycję do słów Jamesa Schamusa napisał razem z Jorgem Calandrelli) oraz za najlepszą muzykę, nominacje do Złotego Globu oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także wyróżnienie krytyków z Los Angeles. Nie był to jego debiut kinowy. W 1998 r. przygotował oprawę do amerykańskiego thrillera z Denzelem Washingtonem w jednej z głównych ról - "Fallen" oraz do dokumentu "In the Name of the Emperor" o masakrze na ponad 300 000 Chińczyków dokonanej przez japońskich żołnierzy na rozkaz cesarza Hirohito w 1937 r. Jednak praca w filmie stanowi jedynie marginalną część działalności Tan Duna. Znany jest przede wszystkim jako kompozytor muzyki klasycznej oraz dyrygent.

Karierę rozpoczynał w swoich rodzinnych Chinach. Wykształcenie muzyczne zdobył w Centralnym Konserwatorium w Pekinie, a następnie na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Wśród jego najbardziej uznanych kompozycji znajdują się "Ghost Opera", wykonywana na światowym tourne przez Kronos Quartet oraz opera "Marco Polo", która wkrótce po swojej premierze podczas Biennale w Monachium w 1996 r. przyniosła mu prestiżową Grawemeyer Award oraz tytuł Kompozytora Roku przyznawany przez niemiecki magazyn "Oper". Bardzo dobrze zostały przyjęte także jego inne opery "Death and Fire" oraz "Peony Pavilion" przedstawiane po obu stronach oceanu przez najwybitniejsze orkiestry prowadzone przez najlepszych współczesnych dyrygentów, m.in. Jamesa Levine. Szersza publiczność mogła usłyszeć jego innowacyjną symfonię "mozaikową", łączącą elementy z różnych kultur - "A World Symphony for the Millennium", napisaną z okazji uroczystości milenijnych na zlecenie sieci BBC oraz PBS i wytwórni Sony Classical. Kompozycja towarzyszyła 27-godzinnej transmisji telewizyjnej z obchodów Nowego Roku w 55 stacjach na całym świecie.

Tan Dun jest także autorem symfonii "Heaven Earth Mankind", która powstała z okazji powrotu Hong Kongu do Chin i na żywo została zaprezentowana podczas ceremonii przejęcia 1 lipca 1997 r. W czasie swojej dotychczasowej kariery współpracował m.in. z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną oraz z orkiestrą Metropolitan Opera. Podczas obchodów 250-tej rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha, Stuttgart Internationale Bachakadamie, dyrygował wykonaniem "Pasji św. Mateusza". Za swoje osiągnięcia został uhonorowany licznymi nagrodami i tytułami, m.in. "The New York Times" nazwał go Najlepszym Kompozytorem Klasycznym Roku 1997. Rok wcześniej, w 1996, japoński kompozytor Toru Takemitsu podał jego kandydaturę do Nagrody Miasta Toronto - Glenn Gould Prize w dziedzinie Muzyki i Komunikacji.

W 1995 r. Tan Dun został wybrany na jednego z jurorów artystycznych Międzynarodowej Nagrody dla Teatrów Muzycznych przyznawanej w Monachium, Munich International Music Theatre Award. Twórca miał także okazję pracować jako dyrektor artystyczny festiwalów Tanglewood Contemporary Festival oraz 2000 Festival for the Barbican Centre w Londynie.

Krytyka ceni w jego kompozycjach umiejętne łączenie elementów Wschodu i Zachodu, tradycji i nowoczesności. W swojej muzyce wykorzystuje on zarówno klasyczne chińskie instrumenty, jak i syntezatory oraz perkusję. Miesza ze sobą tradycyjną chińska operę z rockiem i popem. Toru Takemitsu powiedział o nim "Wierzę, że jest on jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów".

Krążą plotki, o tym jak szybko Tan Dun potrafi komponować. Muzyka do filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok" powstała w 10 dni. Dun przyznaje, że w ciągu 10 dni napisał ten soundtrack. Tak naprawdę jednak muzyka powstawała "w jego głowie" przez cały czas tworzenia filmu, tj. przez cztery lata.

Tan Dun mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Filmografia:

1994 - Operation K
1998 - W Sieci Zła (Fallen)
1998 - In the Name of the Emperor
2000 - A World Symphony for the Millennium
2000 - Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok
2002 - Hero (Ying Xiong)
2006 - The Banquet

Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni