Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Ostatni Mohikanin (The Last of the Mohicans)

28 Wrzesień 2002, 22:52 
Kompozytor: Trevor Jones
Randy Edelman

Rok wydania: 1992
Wydawca: Morgan Creek

Muzyka na płycie:
Ostatni Mohikanin (The Last of the Mohicans)

Odtwarzaj / Zatrzymaj

 Kup tę płytę w:

iTunes za 9.99
SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.plOstatni Mohikanin to jeden z moich ulubionych soundtracków. Bez wątpienia jest on wyjątkowy, bardzo emocjonujący i poruszający, tak jak i film. Jednak historia jego powstawania nie była tak piękna jak muzyka. W trakcie produkcji Trevor Jones miał zostać zastąpiony przez Randyego Edelmana. Na nasze szczęście tak się nie stało i dzięki współpracy obu panów możemy słuchać kompozycji zarówno jednego, jak i drugiego.

To co porusza mnie najbardziej, to przepiękne nastrojowe melodie, często w epickich aranżacjach, lecz trudno nie ulec także utworom dynamicznym - wiele z nich zbudowano na bazie uporczywie powtarzanych fraz, przez co nieodparcie kojarzą się z wędrówką i przygodą. Pierwsze dziewięć utworów skomponował Trevor Jones i w nich właśnie dominuje *dynamika, pozostałe napisał Randy Edelman i odnajdziemy w nich znacznie więcej "spokoju". To, że mamy tu kompozycje dwóch autorów, w tym przypadku jest dużym atutem. Dzięki temu zyskaliśmy większą różnorodność.

W części napisanej przez Jonesa, znajdziemy wspaniałe, bogate utwory. Od dynamicznych, wykonywanych przez całą orkiestrę, jak choćby Main Title czy Fort Battle, po prostsze, lecz stanowiące mniejszość "ballady" - The Kiss ze znakomitą solówką na skrzypcach czy Top of the World - oba prezentujące temat przewodni.

Kompozycje Edelmana są znacznie bardziej prostsze, w większości spokojne, jest tu też więcej elektroniki. Mimo to nie ustępują jakością pierwszej części płyty, choć są mniej efektowne jako że nie zawierają muzyki akcji. Temat stworzony przez Edelmana, tak jak całość jego partytury, również jest prosty i dlatego zostaje zdominowany przez epicką melodię Jonesa. Z tej części albumu najlepsze utwory to: The Courier, Cora oraz The British Arrival.

Na koniec jest jeszcze subtelna i piękna piosenka: I Will Find You w wykonaniu zespołu Clannad, która wspaniale wtapia się w atmosferę tej płyty.

Nie ma się tu co rozpisywać. Mogę Was zapewnić, że jest to wielka rzecz, która każdemu powinna przypaść do gustu. Ostatni Mohikanin to perfekcyjny wzór, jak powinno sie pisać muzykę do filmów przygodowych. Nie sposób o nie zapomnieć, przez co często będzie wydobywać się z Waszych głośników. Gorąco polecam.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:
Wczytywanie ...


Lista utworów:

1. Main Title - 1:44
2. Elk Hunt - 1:48
3. The Kiss - 2:48
4. The Glade Part II - 2:33
5. Fort Battle - 4:21
6. Promentory - 6:12
7. Munro`s Office - 2:30
8. Massacre/Canoes - 6:51
9. Top of the World - 2:45
10. The Courier - 2:29
11. Cora - 2:32
12. River Walk and Discovery - 5:30
13. Paralay - 3:48
14. The British Arrival - 2:02
15. Pieces of a Storry - 4:59
16. C.Brennan perf. by Clannad - I Will Find You - 1:50

Razem: 54:42

Komentarze czytelników:

Babsi:

Moja ocena:

Boze ta muzyka za mna chodzi. Dopadla mnie kiedy po raz pierwszy ogladalam "Ostatniego..." i bedzie ze mna juz chyba zawsze. Zdecydowanie najlepsza jaka do tej pory slyszalam. Arcydzielo.

mahora:

Moja ocena:

to po prostu muzyka mojej duszy, nierozelwalnie już zwiazana ze mną - Piekna i porywajaca. Polecam wszystkim ze skonnościami do zadumy.

Nowy:

Moja ocena:

To jest naprawdę cudowna muzyka i nic więcej nie napiszę żeby niczego nie pominąć.

Czarnuch:

Moja ocena:

Życie to walka, wojna, krew, pot i miłość. Ta muzyka przedstawia dokładnie to samo.

Maverick:

Moja ocena:

Muzyka z filmu nie tylko wspaniale odzwiercielda tamte czasy ale działa niesamowicie na moją podświadomość. Polecam najlepszy kawałek Ennio Moricone - Last of the Mohican. Super super super!!!


  Do tej recenzji jest jeszcze 73 komentarzy -> Pokaż wszystkie