Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ - "PAPUSZA": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

15 Listopad 2013, 19:40Dnia 22 listopada w polskich sklepach pojawi się oryginalna ścieżka dźwiękowa z głośnego filmu Joanny-Kos Krauze i Krzysztofa Krauze - PAPUSZA. Autorem muzyki jest wybitny polski kompozytor JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ. Muzyka z Papuszy nagrodzona została na tegorocznym 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złotym Lwem za najlepszą polską muzykę filmową roku!

Album zostanie wydany w formie digibooku i będzie zawierał dwie płyty kompaktowe. Muzyce towarzyszyć będą zawarte w książce wiersze Papuszy w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego, odkrywcy talentu wielkiej cygańskiej poetki.

Na pierwszej płycie znajdzie się 10 utworów skomponowanych przez Jana Kantego Pawluśkiewicza - mistrza piosenki, utworów teatralnych i filmowych, który zasłynął także dużymi formami muzyki poważnej, wśród nich właśnie Harfami Papuszy do poezji Bronisławy Wajs - Papuszy. Każdy z utworów to prawdziwa perła, na czele z przejmującą pieśnią Kicý bidy i bokhá śpiewaną przez Kayah i sopranistkę Elżbietę Towarnicką.

Na drugiej płycie zebrano fragmenty wypowiedzi Bronisławy Wajs - Papuszy nagranych dla Polskiego Radia oraz utwory w wykonaniu jej męża Dionizego Wajsa. Papusza w przejmujący sposób opowiada o poezji, naturze, tradycji, codziennym życiu Cyganów.

Wydawcą płyty jest Agora S.A. Poniżej prezentujemy okładkę i listę utworów wydania:Płyta 1:
1. Syr terné ćhajá  (Jak młode dziewczyny)
Romani Bath pod dyrekcją Jana Kantego Pawluśkiewicza
2. Kicý bidy i bokhá  (Ile bied i głodów)
Elżbieta Towarnicka, Kayah, Romani Bath
3. Jasfá i sabén  (Łzy i śmiech)
Romani Bath pod dyrekcją Jana Kantego Pawluśkiewicza
4. Oj, syr šukár te dźivéł (Oj, jak pięknie żyć)
Romani Bath pod dyrekcją Jana Kantego Pawluśkiewicza
5. Apré bolibén ćerheńá rakirén (Na niebie gwiazdy rozmawiają)
Romani Bath pod dyrekcją Jana Kantego Pawluśkiewicza
6. Khám, sovnakuné romano dadoró (Słońce, złoty cygański ojciec)
Romani Bath pod dyrekcją Jana Kantego Pawluśkiewicza
7. Paramiśá čy ćaćo? (Bajka czy prawda?)
Romani Bath pod dyrekcją Jana Kantego Pawluśkiewicza
8. Kicý bidy i bokhá! (Ile bied i głodów!)
Elżbieta Towarnicka, Orkiestra i Chór Polskiego Radia w Krakowie, dyrygent Wojciech
Michniewski
9. Jamé na kamás barvalipená (My nie chcemy bogactw)
Gwendolyn Bradley, Andrzej Biegun oraz Orkiestra i Chór Polskiego Radia
w Krakowie, dyrygent Wojciech Michniewski
10. Tradén romá (Jadą Cyganie)
Gwendolyn Bradley, Elżbieta Towarnicka, Bożena Zawiślak-Dolny, Andrzej Biegun, Orkiestra i Chór Polskiego Radia w Krakowie, dyrygent Wojciech Michniewski

Płyta 2:
Fragmenty wypowiedzi Bronisławy Wajs - Papuszy oraz muzyki w wykonaniu Dionizego Wajsa, jej męża, z audycji radiowych zrealizowanych dla Polskiego Radia.

PAPUSZA to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej romskiej poetki, kobiety świadomej swojego autorskiego głosu. Pierwszej, która zapisała swoje wiersze oraz pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu - dzięki zachwytowi i staraniom samego Tuwima. Wiersze Papuszy trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską "duszę".

Poniżej prezentujemy zwiastun filmu oraz oficjalny plakat:Krzysztof Ruszkowski:

Piękny film i przepiękna muzyka (jej przedsmak w zwiastunie). Smuci mnie jednak, że Gdynia w kategorii 'ścieżka dźwiękowa' nagradza kompozytora, który nie napisał jej w ogóle na potrzeby filmu. "Harfy Papuszy" mają już przecież prawie 20 lat (więcej o tym dziele można przeczytać np. tutaj: http://www.sgpm.krakow.pl/artykuly/formatka.php?idwyb=90 ). To wszystko odbywa się kosztem kompozytorów filmowych, szczególnie młodych. Podobne sytuacje mają miejsce regularnie przy okazji Orłów (patrz np. "Katyń"). W żaden sposób nie chcę odbierać niczego nagradzanej muzyce i jej wybitnym twórcom, jednak czy jakby w filmie użyto kompozycji np. Mozarta, Lwy lub Orły powinny wędrować pośmiertnie do Austriaka?

Wojciech K.:

Wydaje się że jedynie 3 ostatnie utwory oprawy muzycznej filmu pochodzą z Harf Papuszy, poematu symfonicznego nagranego w istocie w 1993.Pozostałe powstały w studio: http://www.folk24.pl/wiesci/muzyka-dla-papuszy/


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni