Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

W pustyni i w puszczy

01 Listopad 2002, 18:10 
Kompozytor: Krzesimir Dębski

Rok wydania: 2001
Wydawca: Warner Music

Muzyka na płycie:
W pustyni i w puszczy

Niestety przyszło mi recenzować soundtrack do nowej wersji W Pustyni i w puszczy. Piszę niestety, bo zawiodłem się na nim, a było czego oczekiwać, bo historia ta daje kompozytorowi duże możliwości jeśli chodzi o muzykę.

Wydaje mi się, że autorowi zabrakło pomysłu na muzykę do tego filmu, pomimo, że Krzesimir Dębski jest jednym z lepszych polskich kompozytorów. Ogólnie muzyka jest trudna w odbiorze i mało dramatyczna. Dodatkowo dość denerwujący jest sposób w jaki zrealizowano kilka utworów. Mam na myśli: chwila muzyki, cisza, chwila muzyki, cisza... - szybko staje się to monotonne i irytujące, zwłaszcza, że powtarzane w kilku utworach.

Jedynie kilka utworów z tej płyty mógłbym uznać za ciekawe. Większość z nich to utwory melancholijne, w pisaniu których pan Dębski rzeczywiście jest znakomity. Mamy więc świetny Afryka piękna i smutna z delikatnym podkładem muzycznym i przyjemnymi chórkami; są też np. (choć już nie tak dobre) U kresu sił czy Gdzie jest nasz dom, Stasiu?. Jest też wesoła pieśń afrykańska Usemncane - całkiem przyjemna.

Na płycie brakuje natomiast dobrej muzyki akcji. To co tu mamy, czyli np.: Arabska rewolucja czy li ludzie na pustyni jest dość ciężkostrawne, tym bardziej, że opiera się o wspomniany schemat (muzyka-cisza).

Poza tym jest tu także 6 piosenek, różnych wykonawców. Ale tylko Rzeka Marzeń, która promowała film w telewizji, jest tak na prawdę ciekawa.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:


1. Stanisław Soyka, Martyna Sojka, Arka Noego - Staś i Nel
2. Beata Kozidrak, Artur Gadowski, Majka Jeżowska, Anna Maria Jopek, Anna Jurksztowicz, Stanisław Soyka, Mietek Szcześniak - Mama Afryka
3. Afryka piękna i smutna
4. Pustynna burza
5. Arabska rewolucja
6. Usemncane
7. Niedola niewoli
8. Febra
9. li ludzie na pustyni
10. Aldandana
11. Gdzie jest nasz dom, Stasiu?
12. Nel i King
13. Pieśń Kalego
14. Lęki i strachy
15. U kresu sił
16. Nel i Saba
17. Majka Jeżowska - Świat dla odważnych
18. Anna Jurksztowicz - Nahima Vara Raha (Kali nie boi stracha)
19. Anna Jurksztowicz, Mietek Szcześniak - Pieśń Baobabu
20. Beata Kozidrak - Rzeka Marzeń

Komentarze czytelników:

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Soundtrack zostawia wielki niedosyt. Widać że muzyka instrumentalna ma potencjał, jest ciekawa, ale jest jej za mało. Za dużo natomiast jest piosenek. I tak najmocniejszą stroną ten płyty jest... piękna piosenka Beaty Kozidrak. No i wydanie - poza "Trylogią" nie widziałem żadnego polskiego soundtracka tak wydanego - zdjęcia z filmu, słowa piosenek (nawet jest podział na gamy i nuty!), autograf i dedykacja od kompozytora, lista płac, i to wszystko na aż 24 stronach książeczki! Płyta niestety tylko dla fanów kompozytora...

Arkan:

Moja ocena:

Na "dwóję". Dobre utwory można policzyć na palcach jednej ręki (numery 3,6,10,13,16). Te wyliczone trzeba posłuchać, resztę można sobie odpuścić, bo nudna jak flaki z olejem i powtarza się w kółko.
Poziom pioseneczek dla dzieci do lat 7 nagranych przez polskie "gwiazdy" nie zasługuje nawet na komentarz.

Arkan:

Moja ocena:

Płyta na "dwóję". Partyturę Dębskiego można sobie odpuścić po pierwszych dwóch utworach można sobie odpuścić, bowiem reszta jest na to samo kopyto. Polecam natomiast wszystkim 3 znajdujące się na płycie etniczne piosenki afrykańskie. Świetna rzecz.
O poziomie nagranych przez polskie "gwiazdy" pioseneczek dla dzieci szkoda nawet pisać.

Mefisto:

Moja ocena:

Bez przesady. Szału może nie ma, ale i tragedii też nie. Piosenki są w miarę chwytliwe i różnorodne, score też ma kilka fajnych tematów.