Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Armageddon - Complete Score

31 Marzec 2004, 15:40 
Kompozytor: Trevor Rabin
Harry Gregson-Williams

Rok wydania: 1998
Wydawca: bootleg

Muzyka na płycie:
Armageddon - Complete Score

SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.plW 1998 roku na ekrany kin weszły dwa filmy o zbiżonej tematyce: Deep Impact i Armageddon. To, który z nich jest lepszy, to już tylko kwestia gustu indywidualnego odbiorcy. Do Dnia Zagłady (jak to ładnie zostało przetłumaczone), muzykę napisał James Horner. I jeśli można mieć wątpiliwości, który z dwóch filmów o końcu świata jest ciekawszy, tak w przypadku muzyki do tych obrazów, moim zdaniem dyskusja na ten temat po prostu nie ma prawa bytu. Twierdzę, że w tym jednym jedynym wypadku, Trevor Rabin wzbił się na wyżyny swoich możliwości, i napisał muzykę rewelacyjną. Oczywiście duża też w tym zasługa Harry`ego Gregsona-Williamsa. Najogólniej mówiąc obaj panowie wykonali kawał dobrej roboty.

Nie jest żadną tajemnicą, że zarówno Trevor Rabin i Harry-Gregson Williams pochodzą z *Media Ventures, firmy założonej przez Hansa Zimmera i Jay`a Rifkina. To w pewien sposób determinuje styl, w jakim obaj kompozytorzy poruszają się w świecie muzyki. Na dodatek Armageddon jest filmem Jerry`ego Bruckheimer`a, więc wiadomo było, jakiego filmu i jakiej muzyki można się spodziewać. Można ten styl kochać lub nienawidzić, ale jedno nie ulega wątpliwości, muzyka w filmach Jerry`ego Bruckheimera spełnia swoją rolę doskonale. Jednak Armageddon należy do tych score`ów, które poza ekranem bronią się same. Powiem więcej, moim zdaniem ten *score ratuje film. W wielu przypadkach zdarza się, że muzyka napisana do filmu jest po prostu od niego dużo lepsza. W takich score`ach chyba "mistrzem" był Jerry Goldsmith. Takim też *scorem jest Armageddon. W filmie muzyka brzmi rewelacyjnie, a poza nim można słuchać jej godzinami bez cienia znużenia.

Istnieją dwa wydania tej ścieżki dzwiękowej. Oficjalne zawiera 18 utworów w tym jeden, który nie znajduje się w filmie. Utwory na niej są poukładane przypadkowo nie tworząc spójnej całości. Na dodatek nie ma na nim najlepszej muzyki, którą możemy usłyszeć w filmie. Trzeba przyznać uczciwie, że oficjalne wydanie jest bardzo słabe. Nie dziwię się ludziom, którzy po zapoznaniu się z nim, nie byli w stanie dostrzec piękna tej muzyki. Jednak wszystkie te niedogodności rekompensuje nam *bootleg, który na szczęście ujrzał światło dzienne. To nieoficjalne wydanie jest bardzo trudno zdobyć, ale dla prawdziwego fana muzyki filmowej nie ma rzeczy niemożliwych. Oficjalne wydanie oferuje nam zaledwie 50 minut muzyki, zaś nieoficjalne 2 godziny i 10 minut. To pokazuje ile muzyki brakuje na wydaniu, które możemy nabyć w sklepie (a i z tym możemy mieć czasami problemy). Często zdarza się, że bootlegi mają słabszą jakość lub jakieś inne niedociągnięcia. Tutaj tego nie uświadczymy. Cały album podzielony na dwie płyty cd jest w idealnej jakości. *Bootleg zawiera wszystko to co znajduje się na oficjalnym wydaniu, z tym, że Long Distance Goodbye występuje w krótszej wersji. Wszystkie utwory poukładane są zgodnie z kolejnością, z jaką występują w filmie.

Album otwiera prolog, który możemy usłyszeć na samym początku filmu. Utwór zaczyna się spokojnie, wręcz sielankowo. Po raz pierwszy możemy usłyszeć jeden z kilku tematów przewodnich, które będą nam towarzyszyły przez cały album w wielu aranżacjach. W pewnym momencie jakby coś się załamało, muzyka bez żadnego ostrzeżenia zmienia nastrój. Niejednokrotnie dane nam będzie przeżywać podobny wachlarz emocji słuchając tej muzyki. Największym grzechem oficjalnego wydania jest brak na nim utworu Asteroid Chase - The Shuttle Crashes. Utwór ten w filmie towarzyszy pościgowi za asteroidą. Również w tym kawałkuraz jedyny na całym albumie pojawia się "motyw asteroidy" z pięknym kobiecym chórem. Brzmi to tak niesamowicie tajemniczo, ża aż ciarki przechodzą po plecach. Do tej pory nie mogę zrozumieć, czemu ten utwór i wiele innych nie znalazło się na oficjalnym wydaniu. A przykładów, takich jest kilka: Secondary Protocol, Returning Home, Bad News, czy chociażby wspomniany przeze mnie wcześniej Prologue - 65 Millions Years Later. Na uwagę zasługuje też piękny Love Theme prowadzony przez pianino i skrzypce. Cały album jest prawie doskonały, więc nie ma sensu rozpisywać się nad całą ścieżką.

Dlaczego więc nie 5 gwiazdek? Jak prawie każdy score, tak i ten ma kilka drobnych wad. Na pewno należą do nich utwory Finding Grace, Meet Harry Stamper i Demands. Ni jak nie pasują one do całego score`u. Można by nawet rzec, że psują one jego jakość. Wyżej wymienione utwory, są połączeniem rocka i country. O ile w filmie się sprawdzają, tak oderwane od obrazu po prostu denerwują. Jak na złość, wszystkie te trzy dzieła znajdują się na oficjalnym wydaniu, z tym że Meet Harry Stamper występuje tam pod nazwą Oil Rig. Ale jak Complete Score, to Complete Score, więc to można wybaczyć. Drugą wadą jest patos, który towarzyszy tej ścieżce. W każdym filmie Jerry`ego Bruckheimera nie obejdzie się bez elementów patriotycznych. W Armageddonie jest ich nawet troszkę za dużo. Wiele osób może razić to, że po raz kolejny to Amerykanie ratują świat. Muzyka obrazująca niektóre momenty w filmie zawiera na prawde dużą dawkę patosu, więc jeśli ktoś tego nie toleruje, powinien odjąć pół gwiazdki z mojej oceny. Ale i ten patos można by wybaczyć, gdyby nie jeden utwór, czarna owca na całym soundtrack`u. Mianowicie chodzi mi o Celebration. Całość zaczyna się bardzo niewinnie, mianowicie od chóru dziecięcego. Ale to tylko specjalny zabieg twórców tej muzyki. Po chwili pojawia się męski chór śpiewający America, America.... No tego już nie mogę znieść. Ciekawostką jest, że akurat tego utworu nie ma w filmie. Najwyraźniej w ostatniej chwili zdano sobie sprawę z wątpliwej wartości artystycznej tejże perełki. Bardzo chętnie usunąłbym ten kawałek z całego albumu. Jak na ironię losu jest to ostatni utwór na płycie. Na szczęście bardzo krótki.

Jak prawie każdy bootleg, i ten zawiera również parę niespodzianek. W tym przypadku mamy do czynienia z czterema alternatywnymi wersjami utworów, które w ostatecznym rozrachunku nie weszły w takiej wersii do filmu. Ot taka ciekawostka przyrodnicza dla fanów.

Szczerze polecam ten score każdemu, kto kocha muzykę filmową. W tym przypadku nie liczy się, że jest on z nieistniejącej już stajni Media Ventures. Trevor Rabin przy pomocy Harry`ego Gregsona-Williamsa stworzył muzykę, swojego życia. Chociaż mam nadzieję, żę się mylę i będzie można usłyszeć jeszcze lepszą muzykę firmowaną nazwiskiem Rabin.

Recenzję napisał(a): Mariusz Tomaszewski   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

CD 1:

1. Prologue / 56 Million Years Later - 4:50
2. Defcon - 0:24
3. Meteor Shower - 2:17
4. The Hubble - 0:43
5. Global Killer - 0:41
6. Finding Grace - 1:06
7. Meet Harry Stamper - 2:00
8. We Drill! - 1:38
9. Call To Duty - 1:15
10. Harry Arrives At NASA - 1:02
11. Zero Barrier - 2:25
12. The Freedom Crew - 0:48
13. 5 Words - 1:39
14. Demands - 1:41
15. X-71 - 1:33
16. Simulation - 0:39
17. Flight Plan - 0:40
18. Love Theme - 1:03
19. Armadillo - 1:16
20. Underwater Simulation - 2:14
21. Leaving - 2:33
22. I Don`t Want To Miss A Thing - 2:35
23. The Destruction Of Shanghai - 2:54
24. Harry & Grace Make Peace - 1:46
25. Astronauts - 0:53
26. The Launch - 7:53
27. Mir - 1:44
28. Death Of Mir - 1:53
29. Fuel Pod - 1:52
30. Radio Silence - 1:17
31. Asteroid Chase / The Shuttle Crashes - 6:53
32. Goodbye Independence - 1:26
33. Survivors - 2:59

Razem: 66:38

CD 2:

1. The Drilling Begins - 2:59
2. Status Report - 1:41
3. Secondary Protocol - 8:30
4. Back In Business - 1:39
5. Armadillo Jump - 3:41
6. Russian Hero - 0:25
7. Bad News - 4:18
8. AJ`s Return - 4:30
9. Rockstorm - 3:40
10. Short Straw - 3:47
11. Sacrifice / Goodbye Gracie - 2:33
12. Evacuation - 3:44
13. Remote Destruction - 1:51
14. A Wing And A Prayer - 5:19
15. Returning Home - 3:15
16. Celebration - 0:46
17. Meteor Shower - alternate - 2:07
18. Russian Hero - alternate - 0:23
19. Astronauts - alternate - 1:02
20. Freedom Crew - alternate - 2:52
21. Armageddon Suite - 5:21
22. Long Distance Goodbye - 2:32

Razem: 66:55

Komentarze czytelników:

Marek:

Moja ocena:
bez oceny

Bardzo dobra recenzja. Znasz moją opinię o podstawowej wersji tej ścieżki dźwiękowej, ale myślę, że jeśli ten bootleg jest faktycznie tak dobry, jak mówisz, to ocenka całości może powędrować wysoko w górę. :D

Piotr:

Moja ocena:

Armageddon zawiera jeden z moich ulubionych i naprawdę pięknych tematów. Tak przynajmniej mi się wydaje, bo po ostatnich dyskusjach, sam już nie wiem czy muzyka, którą odbieram jest naprawdę piękna, czy może słyszę tylko to, co chcę słyszeć... ;-) Rzeczywiście ten score to pozycja obowiązkowa, choćby w wersji oryginalnej, którą sam posiadam. Prócz cudownego tematu znajdziemy tam jeszcze świetnie brzmiące gitary ?made in Rabin? i oczywiście sporą dawkę hałasu ?made in MV?.

Zimon1:

Moja ocena:

Całkiem porządna robota :) Nie można się za bardzo do niczego doczepić, no może poza zbyt dużym jednak momentami chaosem (niestety to częsty grzech "dzieci" Zimmera). Ogólnie jednak bardziej do gustu przypadł mi efekt wspólpracy Rabina i Gregsona-Williamsa przy "Enemy Of The State".

Paweł Stroiński:

Moja ocena:

Niezła recenzja, zwłaszcza jak na debiut. Faktycznie brak Main Title (utwór pierwszy) i Shuttle Crash to coś bardzo dziwnego, skoro przecież to jedne z cokolwiek ważniejszych scen w filmie. Powodzenia w dalszych recenzjach.

Rafalski:

Moja ocena:
bez oceny

Pamiętam, kiedyś kupiłem w Empiku przy Nowym Świecie oryginalny ost. Z Armageddonu, przesłuchałem kilku pierwszych utworów i….. się załamałem. Muzyka była dla mnie tragicznie, szokująco okropna: elektroniczna, rozwlekła, popaprana paćka! Czym prędzej pojechałem i to wymieniłem, już nawet nie pamiętam na co (chyba na jakiegoś Bonda). Podejrzewam, że materiał na bootlegu jest o wiele ciekawszy, ale nie wypowiadam się na jego temat, bo go nie słyszałem.


  Do tej recenzji jest jeszcze 19 komentarzy -> Pokaż wszystkie