Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Henryk Kuźniak i Piotr Hertel premierowo w GAD Records

08 Marzec 2020, 12:57Znana z wielu premierowych i ważnych wydań polskiej muzyki filmowej i serialowej, śląska wytwórnia GAD Records wydała kolejne płyty! Do ich silnej już reprezentacji kompozytorów na literę "K" w płytowym katalogu (Korzyński, Komeda, Korcz) dołączają Henryk Kuźniak i Piotr Hertel. I nie będą to jednorazowe wizyty!

Henryk Kuźniak znany jest doskonale z oprawy muzycznej takich hitów Juliusza Machulskiego jak ?Vabank? czy ?Seksmisja?, ale też poruszających ilustracji poetyckich filmów Andrzeja Barańskiego. Równie dobrze sprawdzał się w dixielandowych pastiszach, jak w odważnych eksperymentach z kręgu muzyki elektronicznej i sound designu. Podróż po jego dokonaniach rozpoczyna ?Dzięcioł? Jerzego Gruzy. Jeszcze jeden film o kultowym statusie, który zapisał się w historii polskiej kinematografii doskonałą, nowofalową realizacją, wyborną obsadą, dziesiątkami zapadających w pamięć cytatów, a także niezwykle barwną ścieżką dźwiękową.

Nagrania do ?Dzięcioła?, przygotowane we współpracy z Juliuszem Lorancem i jego zespołem Quorum, przynoszą rasowy noir jazz (gra m.in. Włodzimierz Nahorny) i zwiewne bossa novy, ale też preparowany fortepian i pastisze w stylu największego przeboju Quorum, ?Ach co to był za ślub?. W programie płyty znalazł się komplet zachowanych nagrań z filmu. Oryginalne taśmy z sesji do ?Dzięcioła? zniszczono, ale finalne wersje każdego z tematów zachowano w archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z myślą o ilustrowaniu Polskiej Kroniki Filmowej. W ten sposób przetrwała cała oryginalna muzyka z ?Dzięcioła?, w tym jedna niewykorzystana kompozycja oraz pełna wersja utworu, który w ?Dzięciole? ilustrował prywatkę składkową w sąsiednim bloku. Cały program płyty został ułożony we współpracy z kompozytorem, a obszerną książeczkę w wydaniu CD ozdabia tekst Łukasza Maciejewskiego i fotosy z filmu. Ukazuje się także limitowane do 500 sztuk wydanie na płycie winylowej.

Poniżej premierowo jeden pełny utwór z płyty:Zmarły w 2010 roku Piotr Hertel był rówieśnikiem Henryka Kuźniaka. W powszechnej świadomości zapisał się przede wszystkim jako ten, który skomponował muzykę do serialu ?Miś Uszatek?, łącznie z zamykającą każdy odcinek kołysanką. Taśmy z muzyką z tej kultowej dobranocki nie przetrwały niestety do dnia dzisiejszego. Więcej szczęścia miała ścieżka dźwiękowa serialu telewizyjnego ?W słońcu i w deszczu? Sylwestra Szyszki i to właśnie od tego materiału zaczynamy spotkania z twórczością Piotra Hertla. Serial - kolorowy, wciąż wciągający obraz polskiej wsi końca lat 70. XX wieku - ilustrowała niezwykle różnorodna muzyka. Z jednej strony liryczna, oparta o kameralne, klasycyzujące aranżacje rozpisane na małą orkiestrę, z drugiej - eksperymentująca, sięgająca po syntezatory, gitarę basową i liczne perkusjonalia. Doskonały dowód, że można opowiadać dźwiękiem o wsi, nie uciekając nawet na chwilę do typowej ludyczności i podanego bezpośrednio folkloru! Materiał, zremasterowany z oryginalnych taśm z archiwum Telewizji Polskiej, ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD.

W wypadku obu kompozytorów to dopiero początek wydawniczy GAD Records. Bardzo szeroka działalność Piotra Hertla, ilustrującego zarówno filmy fabularne, telewizyjne, jak i spektakle teatralne, zasługuje na znacznie szerszą prezentację, nad czym już - we współpracy z rodziną artysty - wytwórnia już pracuje! Podobnie z twórczością Henryka Kuźniaka: na publikację czekają pełne ścieżki dźwiękowe, stylistycznie zawieszone pomiędzy eksperymentalnym minimalizmem a kreatywnymi stylizacjami na muzykę poprzednich dekad czy epok.

Poniżej premierowo jeden pełny utwór z płyty:Obie płyty można zakupić TUTAJNie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni