Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

James Bond na 7. FMF i Soundtracks.pl - Licence To Kill

16 Wrzesień 2014, 22:27


Zapraszamy do zapoznania się z szesnastą częścią bondowskiego cyklu na portalu Soundtracks.pl o piosenkach z wszystkich filmów o Jamesie Bondzie.

Cykl przygotowany został przez Adama Krysińskiego specjalnie z okazji zbliżającego się 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, podczas którego jednym z punktów programu będzie Wielka Gala z Jamesem Bondem - Koncert 007: The Best of James Bond. Codziennie prezentować będziemy Wam szczegóły o piosence z kolejnego chronologicznie filmu o Jamesie Bondzie.

Zapraszamy na internetową stronę 7. FMF - http://www.fmf.fm/16. Licence To Kill (1989 rok)

Piosenka tytułowa - "Licence To Kill"
Wykonanie - Gladys Knight
Autorzy - Narada Michael Walden, Jeffrey Cohen i Walter Afanasieff (muzyka i słowa)

Szesnasty film o przygodach Jamesa Bonda - Licencja na zabijanie, to drugi (i ostatni) film serii, w którym w roli Agenta 007 wystąpił Timothy Dalton. Film ten był też ostatnim filmem dla kilku osób z ekipy produkującej Bondy, które pracowały od samego początku tej serii. Autorem muzyki do filmu był Michael Kamen, który zastąpił na tym stanowisku ciężko chorego wówczas Johna Barry'ego. Barry w trakcie pre-produkcji filmu doznał pęknięcia przełyku i prawie rok spędził w szpitalu, z trudem uchodząc z życiem - po wyjściu ze szpitala triumfalnie powrócił po pół roku, komponując muzykę do epickiego westernu Kevina Costner'a - Tańczący z wilkami, za który nagrodzono go piątym (i ostatnim w karierze jak się później okazało) Oscarem za najlepszą muzykę. Do Bondów Barry już nigdy nie powrócił, mimo, że do końca życia (jak i przez poprzednie 40 lat) łączyła go serdeczna przyjaźń z rodziną Broccolich - producentów wszystkich bondowskich filmów, którzy niejednokrotnie w późniejszych latach namawiali kompozytora, by skomponował muzykę do kolejnych Bondów.

Piosenkę tytułową skomponowali Narada Michael Walden, Jeffrey Cohen i Walter Afanasieff. W utworze wykorzystano fragment linii melodycznej z ?Goldfingera?, za zgodą Johna Barry`ego. Utwór wykonała Gladys Knight. Do piosenki nakręcono oficjalny teledysk, którego reżyserem był Daniel Kleinman (od czasów GoldenEye został on twórcą czołówek do praktycznie wszystkich kolejnych Bondów aż do dnia dzisiejszego).

Warto dodać, że na potrzeby filmu Eric Clapton z Vic`kiem Flick`iem (oryginalny gitarzysta z ?The James Bond Theme? z 1962 roku) nagrali nową wersję instrumentalną bondowskiego tematu, ale została ona odrzucona. Do dziś pozostaje nie wydana i leży w przepastnych magazynach wytwórni MGM.

Motyw "gunbarrel" filmu:


Czołówka filmu z piosenką:


Oficjalny teledysk do piosenki:


Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni