Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

James Bond na 7. FMF i Soundtracks.pl - For Your Eyes Only

12 Wrzesień 2014, 22:26


Zapraszamy do zapoznania się z dwunastą częścią bondowskiego cyklu na portalu Soundtracks.pl o piosenkach z wszystkich filmów o Jamesie Bondzie.

Cykl przygotowany został przez Adama Krysińskiego specjalnie z okazji zbliżającego się 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, podczas którego jednym z punktów programu będzie Wielka Gala z Jamesem Bondem - Koncert 007: The Best of James Bond. Codziennie prezentować będziemy Wam szczegóły o piosence z kolejnego chronologicznie filmu o Jamesie Bondzie.

Zapraszamy na internetową stronę 7. FMF - http://www.fmf.fm/12. For Your Eyes Only (1981 rok)

Piosenka tytułowa - "For Your Eyes Only"
Wykonanie - Sheena Easton
Autorzy - Bill Conti (muzyka) i Michael Leeson (słowa)

Producenci dwunastego filmu o Bondzie - Tylko dla twoich oczu, w trakcie pre-produkcji zwrócili się do świecącego wówczas triumfy zespołu Blondie o skomponowanie i nagranie piosenki. Grupa utwór napisała i nagrała, ale producenci nie byli zadowoleni z piosenki. Zatrudniono wówczas Billa Conti'ego, który był też kompozytorem muzyki do filmu (polecił go producentom sam John Barry, który nie mógł skomponować muzyki do filmu z przyczyn podatkowych), by skomponował nowy utwór, a Conti do pracy nad słowami zaprosił Michaela Leesona. Gotowy utwór producenci przedstawili grupie Blondie z prośbą, by wykonali tę nową, zmienioną wersję piosenki, a nie swoją wcześniejszą. Zespół odmówił, a w ramach "odwetu" jeszcze w tym samym roku tę odrzuconą własną piosenkę grupa wydała na swoim albumie "The Hunter" (do posłuchania poniżej).

Po odejściu zespołu Blondie z projektu, Conti chciał do zaśpiewania utworu zaangażować kolejno Donnę Summer i Dusty Springfield, ale wytwórnia filmowa United Artist nalegała, by to ówczesna gwiazda sezonu na popowych listach przebojów - młodziutka Sheena Easton, wykonała ten utwór. I tak też się stało.

Easton była pierwszą i jedyną w historii Bondów piosenkarką, która wystąpiła również w czołówce filmu - przez to można po części traktować tę czołówkę wyjątkowo również jako teledysk. Piosenka była międzynarodowym hitem i nominowano ją do Oscara i Złotego Globu w kategorii Najlepsza Piosenka Filmowa.

Warto dodać, że cover piosenki w swoim ojczystym czeskim języku nagrała i wydała w późniejszych latach Helena Vondrackova - utwór nosił tytuł Jsem stale stejna.

Motyw "gunbarrel" filmu:


Czołówka filmu z piosenką:Odrzucona piosenka zespołu Blondie (wydana na ich płycie The Hunter):

Raffalsky:

ufff całe szczęście że ten muzyczny potworek od Blondie nie doczekał czołówki Bindera. Film, score i piosenka wspaniałe i niezapomniane.


Soundtracks.pl

© 2002-2023 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni