Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Magiczne Koncerty Disneya - 1 czerwca 2014 - relacja!

04 Czerwiec 2014, 22:57


1 czerwca 2014 roku w Sali Kongresowej w Warszawie na kilka popołudniowych godzin pojawili się wyjątkowi goście. Z okazji Dnia Dziecka odbyły się dwa koncerty muzyki filmowej (a może lepszym określeniem będzie bajkowej), przygotowane specjalnie dla małych widzów. 


Motywem przewodnim tego wyjątkowego spotkania z muzyką była ?Fantazja? z 1940 roku - trzeci pełnometrażowy film magicznej wytwórni Walta Disneya.


fot. Małgorzata Klimiuk

W roli gospodarza wieczoru wystąpiła orkiestra Sinfonia Varsovia, chór akademicki Politechniki Warszawskiej, solistka Ewelina Siedlecka-Kosińska, a całością dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Na kilka minut przed rozpoczęciem na widowni pojawiało się coraz więcej osób, a dookoła wybrzmiewał gwar czekających w napięciu dzieci i ich rodziców. Jednak bez względu na różnicę wieku wszystkich przywiodła na miejsce miłość do niesamowitych, poruszających wyobraźnię animacji hollywoodzkiego czarodzieja, jakim był Disney.

Po kilku słowach wstępu w wykonaniu prowadzących Lizy Sherzai i Tomasza Sowy światła zgasły, a na scenie pojawił się dyrygent i podniósł batutę dając znak do rozpoczęcia widowiska.

Jako pierwsza zabrzmiała ?Toccata i fuga d-moll? Jana Sebastiana Bacha, a na ekranie mogliśmy podziwiać wspaniałą animację towarzyszącą tej kompozycji. Niewątpliwie całość zwróciła uwagę najmłodszych, gdyż wyraźnie widać było ciekawe spojrzenia i uśmiechnięte twarze.


fot. Małgorzata Klimiuk

 Kolejny utwór wywołał zdecydowanie więcej emocji - a wszystko za sprawą głównego bohatera -czyli Myszki Miki. Po krótkiej zapowiedzi ?Ucznia Czarnoksiężnika? Paula Dukasa, na ekranie pojawiła się najsłynniejsza mysz na świecie co wywołało duże poruszenie na widowni, a w tle słychać było stwierdzenia takie jak np. ?Tato, zobacz! Myszka Miki! J. Ten fragment koncertu z pewnością sprawił słuchaczom wiele radości.


fot. Małgorzata Klimiuk

Kolejnymi pozycjami w repertuarze była VI symfonia L. Beethovena (?Pastoralna?) towarzysząca obrazom  przedstawiającym świat mitologii greckiej, bóstw i herosów oraz innych fantastycznych postaci, a następnie ?Dziadek do orzechów? P. Czajkowskiego z zapierającą dech w piersiach animacją roztańczonej przyrody.

Przedostatnia kompozycja - ?Noc na Łysej Górze? M. Musorgskiego - zdecydowanie różniła się klimatem od pozostałych. Ponura wizja diabła tańczącego z zastępami swoich sług w połączeniu z mrocznymi brzmieniami kompozycji Musorgskiego z pewnością mogła przyprawić najmłodszych słuchaczy o dreszczyk strachu.


fot. Małgorzata Klimiuk

Mniej więcej w tym momencie okazało się, że powoli zainteresowanie dzieci zaczęło przenosić swój punkt ciężkości z tego co działo się na scenie na to co było poza nią. A więc między rzędami przybywało wędrujących, lub biegających małych gości wieczoru. Ten radosny harmider nie przeszkadzał za bardzo w odbiorze widowiska, a wręcz dodawał tego specyficznego, dziecięcego uroku.


fot. Małgorzata Klimiuk

Na zakończenie usłyszeliśmy ?Ave Maria? Franza Schuberta z partią solową w wykonaniu Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej z towarzyszeniem chóru. Pojawienie się solistki w pięknej białej sukni na środku sceny oraz członków chóru na balkonach po bokach ponownie przykuło uwagę naszych pociech. Łagodzące melodyjne brzmienia w połączeniu z pięknymi animacjami okazały się bardzo trafionym dopełnieniem wieczoru.

Muszę w tym miejscu podkreślić, że poziom zgrania orkiestry z obrazem w trakcie wszystkich wykonywanych kompozycji był na wysokim poziomie i całość oglądało się niezwykle przyjemnie. Byłem też pod wrażeniem poziomu skupienia i wielkiego zainteresowania ze strony zgromadzonych dzieci. Cieszy mnie fakt, że mimo iż nowoczesne animacje niejednokrotnie przeładowane są bodźcami i nie zawsze mądrze dobraną muzyką, nasi najmłodsi potrafią jeszcze docenić piękno i oryginalność bajek sprzed ponad 70 lat.

 

Dziękuję firmie TRINITY Media Entertainment Development za udostępnienie zdjęć.

Do zobaczenia i usłyszenia na następnym koncercie!


Relację napisał - Piotr Sikorski.
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni