Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Auta (Cars)

03 Lipiec 2011, 16:41 
Kompozytor: Randy Newman

Rok wydania: 2006
Wydawca: Walt Disney Records

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Auta (Cars)

 Kup tę płytę w:

iTunes za 5.99
Przy okazji premiery Aut 2 Michaela Giacchino warto przypomnieć sobie soundtrack z pierwszego Pixarowskiego filmu o samochodach. W 2006 roku przeszedł on bez większego echa, na co według mnie nie zasłużył. Muzyka Randy`ego Newmana do Aut z pewnością nie należy do najoryginalniejszych, jednak ma wiele walorów, które warto zauważyć. Z dzisiejszej perspektywy chyba o to łatwiej.

Wiele muzycznych ilustracji filmów animowanych sprawia wrażenie, jakby zostały wykalkulowane. Są efektowne, zróżnicowane, ale coś sprawia, że nie chce się specjalnie do nich wracać. Kompozycję Newmana wyróżnia natomiast swoista naturalność i szczerość. Artysta w pełni zakorzeniony w amerykańskiej kulturze w sposób naturalny poczuł charakter opowieści i tchnął w nią jeszcze więcej emocji. Auta nawiązują do klasyki amerykańskiego kina i genialnie pokazują przekrój tamtejszego społeczeństwa wraz z jego kulturowością. Newman wszystko, co istotne podkreślił, umiejętnie mieszając amerykańskie style muzyczne - zwłaszcza country i rock and roll - które zespolił symfonicznym brzmieniem.

Muzykę ilustracyjną wypełniają bezpretensjonalne melodie, precyzyjnie dopasowane do obrazu. Newman sportretował nimi niemal każdego bohatera - na przykład Fiat 500 Luigi ma swój włoski temat, a maszyna asfaltowa Bessie czystego bluesa, przywodzącego na myśl przyśpiewki czarnoskórych robotników z początku XX wieku. Kompozytor do każdego utworu dobrał odpowiednie instrumentarium. I nie chodzi mi tylko o oczywiste zastosowanie *banjo czy gitar w utworach bluesowych czy country, ale choćby o sugestywne wprowadzenie instrumentów dętych drewnianych i blaszanych w utworze Drift is Different. Ich charakterystyczne brzmienie wzmacnia symbolikę sceny wyścigu na pustynnym torze jako zabawnego pojedynku starego mistrza i młodej, nieopierzonej wyścigówki.

Muzyka Newmana wydaje się najatrakcyjniejsza w długich sekwencjach, których w Autach jest całkiem sporo. Czuć w niej wtedy swobodę w kształtowaniu melodii, luz, swoistą amerykańską wolność. Najlepszym tego przykładem jest utwór, wybrzmiewający w scenie beztroskiej przejażdżki Zygzaka McQueena i Sally. Również piosenki, specjalnie skomponowane do filmu i wykonane przez takich artystów, jak John Mayer czy James Taylor, błyskotliwie wzbogacają obraz. Wspomnianą naturalność muzyki zawdzięczać należy także wykonawcom, którzy chyba dobrze bawili się podczas nagrywania soundtracku.

W Autach pada zdanie, że całkiem miło jest od czasu do czasu zwolnić. Omawiany soundtrack polecam szczególnie tym miłośnikom muzyki filmowej, którzy są zmęczeni natarczywością i tempem współczesnych ilustracji muzycznych. Bo choć kompozycja Newmana z pewnością należy do żywiołowych, to ma w sobie niezbędny oddech, potrzebny muzyce tak samo, jak życiu.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Real Gone (03:21) - Wyk. Sheryl Crow
2. Route 66 (02:51) - Wyk. Chuck Berry
3. Life Is a Highway (04:36) - Wyk. Rascal Flatts
4. Behind the Clouds (04:09) - Wyk. Brad Paisley
5. Our Town (04:07) - Wyk. James Taylor
6. Sh-Boom (02:25) - Wyk. The Chords
7. Route 66 (03:24)- Wyk. John Mayer
8. Find Yourself (04:11) - Wyk. Brad Paisley
9. Opening Race (02:04)
10. McQueen`s Lost (02:28)
11. My Heart Would Know (02:26) - Wyk. Hank Williams
12. Bessie (00:58)
13. Dirt Is Different (01:27)
14. New Road (01:17)
15. Tractor Tipping (01:21)
16. McQueen and Sally (02:00)
17. Goodbye (02:42)
18. Pre-Race Pageantry (01:30)
19. The Piston Cup (01:52)
20. The Big Race (03:07)

Razem: 52:13

Komentarze czytelników:

Mystery:

Moja ocena:

Muza w filmie grała przednio, ale za albumem nie przepadam. Piosenki, które stanowią tu niemal 2/3 całości zupełnie mnie nie grzeją. Score Newmana nieco przykrótki, ale przyjemny, taki sielsko-epicki klimacik, nawet mickey mousing, który był bolączką poprzednich jego Pixarów, Potworów czy obu części Toy Story nie daje się tu we znaki. Porządna robota Randyego, acz znów, egzamin zdaje najlepiej w obrazie.

Mefisto:

Moja ocena:

Trzy i już się naprodukowałem ońgiś dlaczego.

Izabela:

Moja ocena:

piosenka nr 8 jest cudowna podobała mi się od samego początku kiedy pierwszy raz obejrzałam "Auta" <3