Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Ennio Morricone - The Platinum Collection

22 Czerwiec 2007, 16:56 
Kompozytor: Ennio Morricone

Rok wydania: 2007
Wydawca: EMI Music

Muzyka na płycie:
Ennio Morricone - The Platinum Collection

 Płytę dostarczyła firma:
EMI Music Poland
SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.plNiedawno Filmmusic.pl stworzył ranking trzydziestu najlepszych - zdaniem redaktorów tego portalu - utworów Ennia Morricone. Autorzy słusznie zaznaczyli, że włoski mistrz skomponował tak wiele znakomitych tematów, że nie sposób zmieścić ich na krótkiej liście. Podobnych zestawień można robić mnóstwo, a i tak będą się one od siebie różniły, choćby ze względu na subiektywizm słuchaczy i odmienność kryteriów. Potwierdza to nowa, trzy-płytowa składanka EMI - Ennio Morricone - The Platinum Collection - zawierająca blisko sześćdziesiąt utworów słynnego kompozytora.

Co ciekawe, nie znalazła się na niej nawet połowa kompozycji wybranych przez FM.pl. Oczywiście fakt ten nie oznacza zbyt pobieżnej analizy twórczości Morricone, ani redakcji ani wydawców płyty, lecz wspomnianej mnogości kompozycji godnych uwagi. EMI przyjęło też odmienne kryterium. Ponieważ składanka wyszła z włoskiego oddziału wytwórni, w większości wypełniają ją utwory skomponowane do filmów z tego kraju. Dzieł topowych jest tu zaledwie garstka; przeważa Misja, Cinema Paradiso i Dawno temu na Dzikim Zachodzie. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, bo chyba lepiej popularyzować mniej znane kompozycje Morricone, niż po raz kolejny prezentować te najsłynniejsze (zwłaszcza, że włoskie soundtracki są znacznie słabiej dostępne na rynku).

Produkcja albumu stoi na wysokim poziomie. Utwory zostały dobrze ułożone i świetnie słucha się ich jeden po drugim - nie uświadczymy nieprzyjemnych kontrastów stylistycznych. Trzy płyty doskonale pokazują niezwykłą zdolność artysty do pisania pięknych, poruszających tematów. Czasem kiczowatych, ale nigdy pustych. Słuchacz może też zapoznać się z różnorodnością stylów uprawianych przez kompozytora w całej jego karierze - od awangardowych, po bardzo klasyczne (chronologicznie w tej właśnie kolejności).

Minus za średnie wydanie. Książeczka dołączona do płyt jest uboga - znalazł się na niej jedynie spis utworów, w dodatku wyłącznie w języku włoskim. Przydałaby się sylwetka kompozytora, najlepiej w kilku językach, i trochę zdjęć. I bynajmniej nie rekompensuje tego niska cena.

Abstrahując od poziomu wydania składanki, uważam ją za godną polecenia, zarówno wielkim miłośnikom Ennia Morricone, jak i słuchaczom dopiero poznającym jego twórczość.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Gabriel`s Oboe
2. Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo (Titoli)
3. C`era Una Volta Il West (Edda`s Version)
4. Metti Una Sera A Cena
5. Nuovo Cinema Paradiso (Titoli)
6. La Donna Della Domenica
7. Il Clan Dei Siciliani
8. Addio A Palermo
9. Il Mio Nome E Nessuno
10. Tema D`amore Disperato
11. Speranze Di Liberta
12. Paura Sulla Citta
13. La Califfa
14. Inseguimento E Fuga
15. Lontano
16. Barbablu
17. Tema D`amore
18. Viaggio Con Anita
19. La Moglie Piu Bella
20. Per Un Pugno Di Dollari

CD 2

1. Deborah`s Theme
2. L`estasi Dell`oro
3. The Mission
4. Dal Sex Appeal Al Primo Fellini
5. L` Uomo Dell`armonica
6. Il Segreto Del Sahara
7. Algeri 1 Novembre
8. Forse Basta
9. Il Vizietto
10. Via Mala
11. La Cosa Buffa
12. Dimenticare Palermo
13. Romanza Quartiere
14. Si Muore D`amore
15. Thieves After Dark
16. Estate 1943
17. Viva La Revolucion
18. Venuta Dal Mare
19. Il Vento Il Grido
20. La Tragedia Di Un Uomo Ridicolo

CD 3

1. Giu La Testa
2. Indagine
3. Maturita
4. Per Qualche Dollaro In Piu
5. Romanzo
6. The Falls
7. Questa Specie D`amore
8. Titoli
9. Poesia Di Una Donna
10. I Crudeli
11. Chi Mai
12. Marche En La
13. Cockeye`s Song
14. La Verite Et Le Soleil
15. Rivoluzione
16. L`uomo Proiettile
17. Crescete E Moltiplicatevi
18. Tema Di Dunja
19. La Ballata Di Hank McCain
20. La Ragion Pura

Komentarze czytelników:

Caparso (Radosław Bołtuć):

Moja ocena:

Przy całym szacunku nie zgodzę się z Tobą Olek. Co do tego, że są tutaj tematy z włoskich filmów to fakt- jest to dobry pomysł, ale wg mnie spora część z nich to kiczowate kawałki, które po prostu ciężko się słucha.. W ich miejsce należało wstawić perełki takie jak niedoceniony soundtrack z Legend of 1900 - i tu znalazłbym przynajmniej 3 utwory godne zamieszczenia (skandalem jest notoryczne lekceważenie tematu z "Playing Love" przy wszystkich wydaniach kompilacyjnych a jest to- co trzeba zauważyć- jeden z najwspanialszych motywów muzycznych w karierze Morricone). Niedoceniane i nie zamieszczane jest także "Marco Polo", "Orca", "Red Sonia", "Nietykalni" (Death Theme). W przypadku tego wydania brakuje oprócz wyżej wymienionych Love theme z "Cinema Paradiso", klasycznej wersji tematu z "Once upon a time in America", suity z "Ofiar wojny" i zapewne znalazłoby sie jeszcze kilka innych których aktualnie nie pamiętam...
Bądź co bądź takie wydania mają na celu trafić do fanów muzyki filmowej ale przede wszystkim chyba do szerszych mas odbiorców a takie zamieszczanie rarytasowych kawałków służy dobrze chyba tylko tej pierwszej grupie odbiorców, choć nie koniecznie, bo ja osobiście czuję duży niedosyt... Na sam koniec trzeba zauwazyć, że samo wydanie jest strasznie tandetne... Słusznie zwrócił uwagę na to Olek. Cena jest chyba adekwatna.
Platinum Collection rekomendować należy chyba tylko fanom soundtracków... Gdybym miał komuś kto rozpoczyna bądź po prostu che poznać muzykę filmową polecić jakieś fajne kompilacje- to na pewno nie była by to ta pozycja..
Pozdrawiam wszystkich !