Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Amerika

09 Listopad 2006, 18:43 
Kompozytor: Basil Poledouris

Orkiestracje: Greig McRitchie, Jack Smalley, Scott Smalley

Rok wydania: 1987 / 2004
Wydawca: Prometheus Records

Muzyka na płycie:
Amerika

Odtwarzaj / Zatrzymaj

Amerika to serial z gatunku political-fiction z roku 1987, który prezentuje ówczesną przyszłość, a dzisiejszą przeszłość, czyli rok 1997. Obraz opowiadający o przejęciu władzy w USA przez Związek Radziecki drogą politycznych układów, budził ogromne kontrowersje na całym świecie i doprowadził nawet do niewielkich incydentów międzynarodowych. Sercem serialu nie była wartka akcja lecz ludzkie dramaty, co pozwoliło autorowi muzyki, Basilowi Poledourisowi, skupić się na warstwie emocjonalnej i głównych bohaterach. Jego praca była ogromna, bo miał do zilustrowania aż 14 godzin serialu.

Powstała więc partytura dramatyczna, można powiedzieć, że głęboka, nawiązująca do muzyki klasycznej i jednocześnie przesiąknięta stylem Poledourisa, charakteryzującym się specyficznymi *orkiestracjami i harmoniką. Jeśli ktoś spodziewa się tu rozbuchanych orkiestracji, z jakimi zazwyczaj kojarzy się tego kompozytora, to może się rozczarować. Amerika to partytura, którą należy raczej określić mianem kameralnej lecz nie pozbawionej siły.

Choć na limitowanym wydaniu Prometheus Records z 2004 roku nie zabrakło dużej orkiestry czy syntezatorów, to jednak pozostają one w mniejszości, ustępując miejsca utworom, w których Poledouris postawił na instrumenty smyczkowe (także solowe) czy dęte drewniane, a często na pierwszym planie umieścił także fortepian. Stworzył wiele wspaniałych melodii i niezwykły liryczny klimat, zachowując prostotę i unikając nadmiernej ilustracyjności. Najlepsze przykłady tej liryki, to: Ride to the Bothel/Helmut & Alethea, Omaha Morning/Helmut Intervenes, poruszający Squatters (Homeless), początkowo wykonywany jedynie przez klarnet, fagot i flet, dalej wprowadza bardzo delikatną sekcję smyczkową i świetną solową partię wiolonczeli; przepiękny i pełny spokoju Devlin`s Return, który uważam za perełkę tego albumu, również skoncentrowany jest na smyczkach i sekcji dętych drewnianych. Są to kompozycje o wspaniałym filmowym klimacie, jednocześnie doskonale sprawdzające się jako utwory autonomiczne, bez pudła trafiają w "czuły punkt" słuchacza, przekazując zamierzone emocje, przy wykorzystaniu niewielkich środków.

Natomiast po większe środki Poledouris sięga np. w Main Title, gdzie po pompatycznych fanfarach prezentuje jeden z tematów przewodnich - podniosłą i romantyczną melodię. Kilka dźwięków tego tematu może skojarzyć się z Nessun Dorma Pucciniego. Rozbudowane *orkiestracje, militarystyczne elementy oraz nawet syntezatory pojawiają się również w: U.N.S.S.U, Humiliation of Alethea, Milford Morning (tu motyw wykonywany na kornecie przypomina mi Czerwoną Sonję Morricone) czy The Dance Begins, tempo jednak zawsze pozostaje umiarkowane, a kluczową rolę w tych utworach odgrywa dramatyzm. Podniosłą, nieco pompatyczną atmosferę, choć już w mniejszej formie i ze znacznie większą dawką romantyzmu, odnajdziemy także w: Anmcestor`s Strength i The Homeless March wykorzystujących temat przewodni, Ceremony Montage o uporczywie powtarzanym przez *smyczki rytmie, a także w niejako podsumowującym partyturę: We`re All Prisoners Now.

Amerika niewątpliwie należy do bardzo udanych dzieł w filmografii Basila Poledourisa, prezentując go jako twórcę, który doskonale radzi sobie z dynamiczną muzyką akcji, a być może jeszcze lepiej z kompozycjami dramatycznymi o bogatej warstwie emocjonalnej i melodycznej. Liczne motywy, w które ten album obfituje, swoim pięknem i subtelnością dorównują tym z Conana Barbarzyńcy. Nie ma tu utworów słabszych, całość utrzymuje się na wysokim poziomie, chwilami sięgając dzieła wybitnego. Gorąco polecam i wątpię aby ktoś zawiódł się na tej płycie. Natomiast dla fanów kompozytora jest to obowiązkowa lektura.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:
Wczytywanie ...


Lista utworów:

1. Main Title - 2:18
2. Alethea - 1:08
3. Supper - 5:42
4. U.N.S.S.U. - United Nations Special Security Unit - 1:38
5. Red Tide Pimple - 1:01
6. Ghost and Indoctrination - 1:47
7. Humiliation of Alethea - 1:56
8. Ride to the Brothel/Helmut and Alethea - 2:12
9. Devlin`s Return - 5:09
10. All Prisoners - 2:27
11. Squatters - Homeless - 1:51
12. Milford Morning - 2:04
13. Ancestor`s Strength - 4:20
14. Omaha Morning/Helmut Intervenes - 2:39
15. The Dance Beings - 2:34
16. Dieter`s View - 3:26
17. I`m an American - 3:27
18. The Homeless March - 4:38
19. Burial - 3:47
20. Ceremony Montage - 2:53
21. Train to Vladivostock - 4:23
22. Terrorists Arrive/Capital Means - 1:53
23. Andrei`s View - 3:57
24. We`re All Prisoners Now - 2:38
25. The Meaning - 5:16

Razem: 75:39

Komentarze czytelników: