Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Piotruś Pan (Peter Pan)

28 Maj 2005, 17:54 
Kompozytor: James Newton Howard

Rok wydania: 2003
Wydawca: Varese Sarabande

Muzyka na płycie:
Piotruś Pan (Peter Pan)

"Piotruś Pan" do druga amerykańska wielka produkcja filmowa, opowiadająca o postaci stworzonej przez J.M. Barriego. Dwanaście lat wcześniej podobny film nakręcił Steven Spielberg, z tą różnicą że jego produkcja była wariacją na temat Piotrusia Pana. Spielberg sprawił że Piotruś dorósł, a co było dalej to już wszyscy wiemy. Reżyserem nowego filmu o przygodach Pana został P.J. Hogan. A kompozytorem muzyki James Newton Howard. Obaj panowie spotkali się sześć lat wcześniej przy okazji filmu "Mój Chłopak Się Żeni".

W 1991 roku do wspomnianego już filmu Spielberga "Hook" wspaniałą muzykę napisał John Williamas. I przyznam się szczerze że, bałem się tego co skomponuje Howard. Jednak zupełnie niepotrzebnie. James stworzył kilka, naprawdę bardzo ciekawych tematów. Jedynym poważnym minusem tej płyty, są nieciekawe typowe pisane pod obraz kompozycje. W filmie sprawdzają się doskonale, i nie sposób sobie tego wyobrazić inaczej, lecz na płycie już nie słucha się tego tak miło jak podczas oglądania filmu. Underscore sprawia że podczas słuchania "Piotrusia Pana", ma się czasem ochotę włączyć kolejny utwór. Całą płytę ratują piękne, potężne chóry, wspaniałe tematy, a szczególnie jeden, o którym za chwilę.

Album rozpoczyna się magicznie i sentymentalnie, od gry dzwoneczków wygrywających miły dla ucha temat, oraz delikatnego dziecięcego chórku. Chwilę później kompozycja staję się na moment bardziej dynamiczna, jakby utwór miał nam zwiastować początek wielkiej przygody. Końcówka pierwszego utworu, to ponownie śpiew dziecięcego chóru i gra dzwoneczków, które wprowadzają nas w magiczny nastrój.

To co najbardziej interesowało mnie odnośnie tego albumu, to utwór który będzie obrazował sceny lotu Piotrusia Pana. Mając na uwadze "latające" tematy Williamsa, zastanawiałem się co zrobi Howard ? Pójdzie śladem Johna, czy raczej postawi na coś oryginalnego? Na szczęście zrobił to drugie.

Kompozytor w swoim "fruwającym" utworze wykorzystał syntezator, wolny podkład perkusyjny, basy, instrumenty smyczkowe oraz chór. Efekt jest niesamowity. Wręcz genialny. Słuchając tego utworu naprawdę można odlecieć razem z nim. Jest niezwykle elektryzujący. Co ciekawe warstwa symfoniczna w tym utworze jest tylko tłem, na pierwszym planie mamy właśnie wspomniany syntezator. Motyw ten usłyszymy w pełnej krasie w utworach "Flying" oraz "Learning To Fly", moim zdaniem trochę go za mało na płycie.

James Newton Howard stworzył muzykę porywajcą. A wszelkiego rodzaju dzwoneczki, trójkąty i inne tak zwane "przeszkadzajki", sprawiają że album nabrał magicznego i tajemniczego charakteru. Byłaby to płyta na piątke, gdyby nie nudny underscore. W filmie P.J. Hogana muzyka sprawdziła się znakomicie. Czasem zawadiacka, szczególnie w momentach ilustrujących sceny z Kapitanem Hakiem. Czasem potrafiąca wywołać uśmiech na ustach, ale też nie pozbawiona elementów wzruszających.

Mimo że płyta potrafi porządnie przenudzić, to polecam sięgnąć po ten album, chociażby dla fantastycznego tematu latania, i jeszcze kilku całkiem niezłych utworów. Na uwagę zasługują też piękne potężne chóry, które czasem zdarzy nam się usłyszeć podczas słuchania tego soundtracku.

Jeśli lubicie muzykę przy której można się rozmarzyć, to jest to płyta dla was. Album ma ładunek energii podobney do tej jaką ma "Hook" Williamsa. "Peter Pan" to muzyka, z której bije magia i zapach prawdziwej przygody. *aria *score

Recenzję napisał(a): Maciej Gruszczyński   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Main Title - 2:11
2. Flying - 3:34
3. Learning To Fly - 3:12
4. Tinkerbell - 4:47
5. Is That A Kiss? - 1:43
6. Peter Shadow - 1:25
7. A Note From A Teacher - 1:25
8. Build A House Around Her - 1:25
9. Come Meet Father - 2:35
10. Fetch Long Tom - 1:33
11. Mermaids - 1:44
12. Fairy Dance - 5:26
13. Set Them Free - 3:07
14. I Do Believe In Faires - 2:46
15. Poison - 1:45
16. Please Don`t Die - 1:53
17. Flying Jolly Roger - 1:17
18. Peter Returns - 1:42

Razem : 43:30

Komentarze czytelników:

Mefisto:

Moja ocena:

Bardzo fajna recenzja. Aczkolwiek dałbym jednak Newtonowi 4 gwiazdki i wspomniał o niesamowitym "Set Them Free" - a w szczególności o końców tegoż. Ale jest ok. Plus za to, że nie jest to niekończąca się recenzja ani nie jest za krótka, tylko w sam raz.

Asik:

Moja ocena:

Super!!!!!!!!!!!!!!!

Madzia:

Moja ocena:

Muza świetna!!! szczegółnie Learning to fly!!!!!!!

KAro:

Moja ocena:

wszystko super tylko dlaczego nie można posłuchać muzyki?? ale daje 5! ;-)

Ktoś:

Moja ocena:

Cool!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Do tej recenzji jest jeszcze 5 komentarzy -> Pokaż wszystkie