Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Forrest Gump - The Soundtrack

03 Listopad 2003, 09:05 
Kompozytor: Various Artists & Alan Silvestri

Rok wydania: 1994/2001
Wydawca: Epic Soundtrax

Muzyka na płycie:
Forrest Gump - The Soundtrack

SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.pl"Nie było jeszcze filmu, który tak jak Forrest Gump Roberta Zemeckis`a z porywającą kreacją Tom`a Hanks`a odniósłby równy sukces kasowy jak i artystyczny. W ciągu trzech burzliwych dekad Forrest zmienia się z lekceważonego inwalidy w gwiazdę amerykańskiego futbolu, z bohatera wojny w Wietnamie staje się królem krewetek, od honorów w Białym Domu przechodzi w ramiona ukochanej. Jest odzwierciedleniem naszej epoki, ostatnim niewinnym w czasach, kiedy Ameryka utraciła niewinność. Serce podpowiada mu w sprawach, których nie ogarnia jego umysł. Jest człowiekiem zasad, a jego sukcesy inspirują wszystkich.
Forrest Gump. Oto historia pewnego życia..."


Forest Gump to jeden z najwspanialszych filmów w historii kinematografii, nie mówiąc już że to prawdopodobnie najlepszy film ostatnich 10 lat. W 1994 roku nominowany był do nagrody Oscara aż w trzynastu (!) kategoriach. Otrzymał "tylko" sześć statuetek w kategorii : najlepszy film , najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Tom Hanks), najlepszy reżyser (Robert Zemeckis), najlepszy scenariusz adaptowany (Eric Roth), najlepsze efekty specjalne (Ken Ralston) i najlepszy montaż (Arthur Schmidt). Film stał się wzorem inspiracją dla wielu milionów ludzi na całym świecie.

Muzykę do filmu skomponował Alan Silvestri. Jednak reżyser - Robert Zemeckis, zapragnął do filmu "dorzucić" też największe amerykańskie przeboje lat 50, 60 i 70, które doskonale uzupełniają ten fascynujący film. W filmie zamieszczono aż 49 piosenek. W 1994 roku oprócz albumu "The Score" wytwórnia "Epic Soundtrax" wydała też dwupłytowy "The Soundtrack" z 32 najlepszymi piosenkami z filmu. Niedawno, bo w 2001 roku poszła jednak o krok dalej i wydała wersję oznaczoną "Special Collector`s Edition". Została ona zremasterowana i wzbogacona o dwie nowe piosenki oraz o rozszerzoną (o dwie minuty) suitę z muzyką ilustracyjną. I tą właśnie nową edycję tu opiszę.

Zgodnie z ówczesną muzyczną modą i kanonem na dwupłytowym albumie znalazły się utwory takich mega-gwiazd jak : Elvisa Presley`a, "Creedence Clearwater Revival", Arethy Franklin, Boba Dylan`a, "The Beach Boys", "The Mamas And The Papas", "The Doors", "Simon & Garfunkel", Scott`a McKenzie, "The Byrds", Gladys Knight i "Fleetwood Mac". Nie ma sensu opisywać tu piosenek więc wymienię tylko te które obowiązkowo powinno się przesłuchać - a raczej przypomnieć sobie bo każdy je słyszał na pewno :) Na pierwszy ogień niesamowitą Hound Dog Presley`a. Potem obowiązkowo California Dreaming zespołu "The Mamas And The Papas" - jeden z moich ulubionych kawałków z tamtych lat. Następnie polecam jeden z szlagierów "Dorsów" - Break Out Through To The Other Side, zaśpiewane tym wspaniałym, charakterystycznym i jedynym w swoim rodzaju głosem Jim`a Morrison`a. Później kolejny z wielkich hiciorów, a mianowicie Mrs. Robinson - bezapelacyjnie najlepszy utwór duetu "Simon & Garfunkel" (który notabene właśnie ogłosił że zamierza się "reaktywować" i nagrać nową płytę). Czas na zmianę krążka...

Początek drugiej płyty jest niesamowity z powodu legendarnej piosenki San Francisco która wykorzystywana była w wielu filmach (np. Twierdza) czy nawet polskich reklamach soków owocowych. Po prostu utwór-legenda... Przy słuchaniu kolejnego utworu - Turn! Turn! Turn! od razu przypomnimy sobie scenę z filmu w której Forrest rozstaje się z Jenny w Waszyngtonie. Nie można pominąć piosenki Raindrops Keep Falling On My Head w wykonaniu B.J.Thomas`a - utwór znany i podobnie jak San Francisco często wykorzystywany w reklamach. Nieco ostrzejszy rytm usłyszymy w śpiewanej szorstkim głosem Sweet Home Alabama.

Na koniec słuchacz zdecydowanie odpocznie od swingu, bleus`u, rock`a i innych muzycznych kawałków tej płyty za sprawą cudownej muzyki ilustracyjnej Alan`a Silvestri`ego. W prawie dziewięciominutowej suicie zamieszczono najpiękniejsze motywy muzyczne z filmu - jak motyw "spadającego piórka" (temat przewodni), motyw Jenny czy motyw "biegającego Forresta". A po wysłuchaniu słuchacz zda sobie sprawę z tego że właśnie przeleciało mu przed oczami ponad 30 lat historycznych piosenek na których wychowywały się pokolenia...

Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz co ci się trafi. I taki jest ten album. Różnorodność utworów i stylów muzycznych zasługuje na uwagę - naprawdę polecam! Dodatkowo wydanie to wzbogacono o świetny design, z obfitą "książeczką" ułożoną w harmonijkę, na której znajdziemy szczegółowe dane odnośnie piosenek (nazwiska członków zespołów, prawa autorskie, rok wydania...) oraz zdjęcia z filmu. Producent wykonawczy muzyki w filmie i na albumie - Joel Sill, wykonał kawał doskonałej roboty. Jedynie do czego można się przyczepić to fakt, że nie zamieszczono wszystkich 49 piosenek z filmu. Z tego powodu obniżyłem ocenę z maksymalnej o pół punktu.

Za niecały rok film Forrest Gump świętować będzie swoje dziesięciolecie więc może wydany zostanie jakiś zestaw z czterema płytami zawierającymi wszystkie 49 piosenek? Czego sobie i miłośnikom Forresta Gump`a życzę z całego serca.

Recenzję napisał(a): Adam Krysiński   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

Disc 1

1. Elvis Presley - Hound Dog - 2:16
2. Duane Eddy - Rebel Rouser - 2:22
3. Clarence "Frogman" Henry - (I Don`t Know Why) But I Do - 2:19
4. The Rooftop Singers - Walk Right In - 2:33
5. Wilson Pickett - Land Of 1000 Dances - 2:25
6. Joan Baez - Blowin` In The Wind - 2:37
7. Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son - 2:18
8. The Four Tops - I Can`t Help Myself (Sugar Pie Honey Bunch) - 2:43
9. Aretha Franklin - Respect - 2:27
10. Bob Dylan - Rainy Day Women #12 & 35 - 4:35
11. The Beach Boys - Sloop John B - 2:56
12. The Mamas And The Papas - California Dreamin` - 2:39
13. Buffalo Springfield - For What It`s Worth - 2:38
14. Jackie DeShannon - What The World Needs Now Is Love - 3:13
15. The Doors - Break On Through (To The Other Side) - 2:27
16. Simon & Garfunkel - Mrs. Robinson - 3:51

Razem : 44:54


Disc 2

1. Jefferson Airplane - Volunteers - 2:05
2. The Youngbloods - Let`s Get Together - 4:37
3. Scott McKenzie - San Francisco - 2:59
4. The Byrds - Turn! Turn! Turn! - 3:55
5. The Fifth Dimension - Aquarius/Let The Sunshine In - 4:48
6. Harry Nilsson - Everybody`s Talkin` - 2:45
7. Three Dog Night - Joy To The World - 3:16
8. The Supremes - Stoned Love - 2:59
9. B. J. Thomas - Raindrops Keep Falling On My Head - 3:00
10. Randy Newman - Mr. President - 2:46
11. Lynyrd Skynyrd - Sweet Home Alabama - 4:44
12. Jackson Browne - Running On Empty - 4:56
13. The Doobie Brothers - It Keeps You Runnin` - 4:14
14. Gladys Knight & The Pips - I`ve Got To Use My Imagination - 3:30
15. Fleetwood Mac - Go Your Own Way - 3:40
16. Willie Nelson - On The Road Again - 2:30
17. Bob Seger & The Silver Bullet Band - Against The Wind - 5:33
18. Alan Silvestri - Forrest Gump Suite - 8:49

Razem : 77:10

Czas łączny dwóch płyt : 122:03

Komentarze czytelników:

Babuch:

Moja ocena:

Ja sie tam nie czepiam. Sadzę że 5 gwazdek jest tu murowane. Jest to bowiem przykład wzorowego soundtracku z piosenkami. Same hity i do tego cała historia amerykanskiej muzyki rozrywkowej. Sam miód, tylko to co najlepsze, żadnych zapchaj-dziur i wepchniętych na siłę popowych gniotków. A na sam koniec śliczna suita Alna. Płyty koją nerwy. Na prawdę.

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Dokładnie - troszkę bałem się dać pięć gwiazdek (ocena była "pod innych"). Słusznie Łukasz zauważył (tak jak i ja w recce) że przez te album przewija się prawie cała historia amerykańskiej muzyki. Każda piosenka była w filmie... To nie album typu "Matrix 1" gdzie dwie na krzyż piosenki były w filmie a reszta to dopchana komercha. Szczerze powiedziawszy nie mogę aktualnie wymienić lepszego wydania soundtracku typu "Various Artists" bo nic mi do głowy nie przychodzi. A skoro tak jest to znaczy że dobre (a w tym przypadku - genialne) płyty "Various Artists" z oficjlanymi piosenkami raczej na rynku się nie ujawniają bo łatwiej by było o nich pamiętać ;-) Pozdrawiam fanów Alana i Forrest`a - na którym wiele amerykanów w naszym wieku się wychowywało...

Qbek:

Moja ocena:

fenomenalny zbior piosenek. nie przepadam coprawda za tego typu muza - za mlody na nia chyba jestem ;] ale szacunek sie nalezy im.

Graveir:

Moja ocena:

Osobiście nie przepadam za taką typu muzyką gdyż słucham metalu. Jednak te piosenki są piękne. Najbardziej spodobała mi się ,,Creedence Clearwater Revival - Fortunate Son. I jak juz wcześniej było wspomniane te piosenki naprawdę koją nerwy. ;)