Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Human Traffic

09 Sierpień 2003, 17:59 
Kompozytor: Various Artists

Rok wydania: 1999

Muzyka na płycie:
Human Traffic

Human Traffic, kult, klasyka i jedno z najważniejszych dzieł dla kultury klubowej. Nie tylko ze względu na tematykę, daleką od moralizatorskiego przedstawienia młodzieży gustującej w chemicznych dopalaczach i głośnej dyskotekowej muzyce, ale też, a może przede wszystkim, przez swój soundtrack będący niczym innym jak hymnem współczesnego clubbingu. Czegóż bowiem spodziewać można się po dwupłytowej kompilacji, na której udzielają się Fatboy Slim, Orbital, Matthew Herbert, William Orbit, Lucid, Carl Cox, Underworld, Primal Scream.. i inni wielcy orędownicy muzyki elektronicznej, znajomością których powinien odznaczać się każdy szanujący się clubber.

Pierwsza płyta to dość zróżnicowane granie funkowo-hip-hopowo-ambientowe, przerywane co jakiś czas dialogami filmowymi (też z resztą uważanymi za kultowe). Obok mocniejszych uderzeń bitu Fatboy Slima usłyszymy tu także bardzo znany utwór Lucid Scared, czy temat przewodni Matthew Herberta i Roberta Hello, które zaliczamy już do chilloutowej muzyki (chłodnej, odprężającej), a także kawałki Public Enemy (ich nie trzeba chyba nikomu przedstawiać) i choćby przez to ciężko jednoznacznie określić atmosferę panującą na tym właśnie krążku. Takie zróżnicowanie nie tylko sprawia, iż soundtrack nie ma prawa być monotonnym, ale jednocześnie czyni go bezdyskusyjnie prominentnym krążkiem na imprezę.

Druga część albumu to odzwierciedlenie muzyki granej w klubie, do którego udają się bohaterowie filmu i z tego tytułu jest już bardziej ujednolicona. Usłyszymy tu przede wszystkim techno, lecz nie takie, które grane jest teraz na wszelkich imprezach zwanych emfatycznie "klubowymi" (i słusznie określane jako "łup łup łup"), ale ambitne, będące niejako klasyką gatunku. W końcu usłyszymy tu Underworld z ich sztandarowym Kittens, czy Energy55 z Cafe del mar `98. To twórcy, których przeciętny młodziak wychowany na Ace of Base czy innych tego typu zespołach zalewających rynek muzyki tanecznej pod szumną nazwą "techno" znać nie będzie. Jednak ktoś, kto tak jak ja słuchał tego typu muzyki od jej początków, kiedy jeszcze wydawnictwa Love Parade nie były tylko beznamiętną sieczką, na samo wspomnienie o tych muzykach westchnie z nostalgią i utęsknieniem za czasami, w których takie granie było standardem.

Jednoznaczna ocena tegoż albumu jest na dobrą sprawę ciężka do zrealizowania. Nie wszystkie utwory zasługują na wysokie noty, jednakże całość to materiał na rewelacyjną imprezę spod znaku prawdziwego clubbingu - to prawdziwa encyklopedia tanecznej muzyki elektronicznej. A przy okazji ścieżka dźwiękowa do znakomitego filmu.

Recenzję napisał(a): Katarzyna Paluch   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

CD1

1. The Weekend Has Landed - 0:38
2. It Ain`t Gonna Be Me CJ Bolland - 3:44
3. Build It Up, Tear It Down Fatboy Slim - 5:02
4. Moff`s Lyrical Miracle Madness (Human Traffic Theme) - 0:49
5. Cookies Jacknife Lee - 4:54
6. Scared Lucid - 6:13
7. Spliff Politics - 0:16
8. Bucket Wipe Position Normal - 1:52
9. Hip Hop Intro - 0:40
10. My Last Request Grim - 3:02
11. Hip Hop Outro - 0:28
12. You`re Gonna Get Yours Public Enemy - 4:04
13. Dirt Death In Vegas - 3:51
14. Jungle Intro - 0:10
15. Never Believe Dillinja - 5:59
16. The Mood Club First Born - 4:09
17. What Was I Talking About? - 1:53
18. Ogive William Orbit - 6:41
19. All Day Interfearence - 6:14
20. King Titos Gloves Deadly Avenger - 4:52
21. Comedown Sermon - 0:59
22. Belfast Orbital - 7:56
23. Human Traffic Theme Matthew Herbert & Robert Mello - 3:54
24. Star Wars Theory - 0:31

CD2

1. Flowertz Feat. Roland Clark Armand Van Helden - 9:00
2. Under The Water Brother Brown Feat. Frank`ee - 4:22
3. Atlanta Pete Heller - 5:46
4. Push It Quake - 3:38
5. 5:55 Durango - 2:59
6. My Fellow Boppers Thee Maddkatt Courtship III - 5:13
7. The Age Of Love (Jam & Spoon "Watch Out For Stella" Mix) The Age Of Love - 5:45
8. Cafe Del Mar `98 (Nalin & Kane Mix) Energy 52 - 4:57
9. Diving Faces Liquid Child - 5:22
10. Out Of The Blue System F - 5:50
11. The Latin Theme Carl Cox - 5:22
12. Kittens Underworld - 5:20
13. Dark Air Quake - 2:32
14. The Tingler CJ Bolland - 3:05
15. We`re All In This Together (Plus Score Music) - 0:22
16. Come Together Primal Scream - 5:25

Razem: 2:33:49

Komentarze czytelników:

marek:

Moja ocena:
bez oceny

Pani Katarzyna zalicza Ace of Base do muzyki techno. Dramat! Im mniej takich pań Kaś tym lepiej!

Fixxxed:

Moja ocena:

Pani Katarzyna wcale nie zalicza Ace of base do techno tylko nabija sie z palantow ktorzy najpierw sluchali Ace of.... a teraz sluchaja manieczek i jeszcze zaliczaja to do techno ( pozdrowienia dla Kasi )

Adam Krysiński:

Moja ocena:

A pan Fixxed ma rację! :)) Tak wogóle to chyba pierwsza recenzja soundtracka typu "Various Artists" w tym portalu... I dobrze!

Przemysław Kałwa:

Moja ocena:
bez oceny

Ktos chyba nieuwaznie czytał jeżeli gdzieś znalazł wzmiankę o zaliczaniu AOB do techno. Niemniej jednak mam jedna uwagę - Cafe del Mar `98 stworzyło Energy 52 - nie Energy 55 ale to zapewne zwykła pomyłka :).

Piotr:

Moja ocena:

Należy jeszcze wspomnieć że ta płycie nie znalazł się jeden z najlepszych kawałków z filmu - mega-energetyczny kawałek drum`n bass - ?Stalker? w wykonaniu Aphrodite. Słyszymy go podczas sceny w sklepie płytowym. Prawdziwy dynamit!!! Wielka plama ze strony wydawcy...


  Do tej recenzji jest jeszcze 8 komentarzy -> Pokaż wszystkie