Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Ted

05 Wrzesień 2012, 02:22 
Kompozytor: Walter Murphy

Rok wydania: 2012
Wydawca: Universal Records

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Ted

 Kup tę płytę w:

iTunes za 9.99
Chyba tylko Amerykanie potrafią tak mistrzowsko łączyć kilka, wydawałoby się, odległych gatunków filmowych w jednym czysto rozrywkowym dziele. Tym razem sztuka ta udała się w Tedzie, nowym filmie Setha MacFarlane`a, twórcy rewelacyjnego serialu animowanego Family Guy. Ted jest komedią podwójną, bo zawiera elementy komedii romantycznej, jak i tej, powiedzmy, bardziej męskiej, bazującej na świńskich, bezpruderyjnych żartach rodem z Family Guy czy z South Park. Mało tego, jeden z dwóch głównych wątków filmu dotyczy męskiej przyjaźni 33-letniego faceta i...pluszowego misia, tytułowego Teda. Sposób, w jaki wprowadzono tego fantastycznego bohatera do świata realistycznego uważam za szalenie inteligentny i zabawny, dlatego nie będę go czytelnikowi zdradzał. Na dodatek MacFarlane zaserwował widzom bardzo solidny wątek sensacyjny, choć w nieco pastiszowym ujęciu. Jak on to wszystko pomieścił w jednym filmie? Dziwić nie powinni się ci, którzy widzieli chociaż kilka 20-minutowych odcinków Family Guy, zawierających więcej treści niż niejeden film pełnometrażowy. Tedowi lekkości dodaje nie tylko mistrzowska reżyseria i przekonujące aktorstwo, ale i znakomita muzyka.

Skomponował ją Walter Murphy, który od 2000 roku wraz z Ronem Jonesem odpowiada za oprawę muzyczną Family Guya. W Tedzie - podobnie jak we wspomnianej kreskówce - wybrzmiewa muzyka w bardzo amerykańskim stylu, łącząca elegancki jazz z utworami symfonicznymi, napisanymi według hollywoodzkich wzorców z lat 90. Klimat całej ścieżki dźwiękowej oddaje piosenka Everybody Needs a Best Friend, którą słyszymy w opisowej sekwencji, towarzyszącej napisom początkowym. Ma ona klasyczną budowę i bigbandowe brzmienie, nawiązujące do ery swingu. Z klasą wykonuje ją Norah Jones, grająca w filmie epizodyczną rolę samej siebie. Oldschoolowość piosenki, jak i większości utworów score`u, nie tylko wprowadza do filmu przyjemny klimat, ale i przygotowuje grunt pod wulgarny dowcip wielu scen, a jednocześnie efektownie uwypukla absurdalny humor Teda. Dzięki tej chytrej metodzie, wypróbowanej już w Family Guyu a także w South Park, nawet mniej tolerancyjny widz mimowolnie zaangażuje się w opowiadaną historię.

Stąd też muzyka ilustracyjna została napisana w stylu kompozycji z familijnych filmów lat 90. Kompozytor mocno nawiązał w niej do twórczości Johna Williamsa, zwłaszcza do takich dzieł, jak E.T., Indiana Jones czy Home Alone. Taka muzyka sprawia, że widz jak dziecko akceptuje przyjętą konwencję i po prostu świetnie się bawi podczas seansu. Ale Williamsowskie utwory nie są tylko wyrachowaną zagrywką. Murphy pamięta bowiem o najważniejszym, czyli o emocjach. Umiejętnie podkreśla uczucia bohaterów, przy których jest bardzo blisko. A ponieważ artysta ma nieprzeciętny talent oraz fantastyczny warsztat, robi to w sposób poruszający i efektowny.

Gorąco polecam obejrzenie filmu i wysłuchanie soundtracku. Mała oryginalność utworów jest w przypadku Teda zaletą, którą powinno się dostrzec po seansie. Płytę dodatkowo uatrakcyjniają świetnie dobrane piosenki. Warto! *metra

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Everybody Needs A Best Friend - Norah Jones (02:26)
2. The Power Of Wishes (03:11)
3. Thunder Buddies For Life (01:54)
4. John & Lori At Work / A Walk In The Park (01:34)
5. Magical Wish (00:48)
6. Rexs Party (Everybody Needs A Best Friend) (02:28)
7. The Breakup (00:59)
8. Never Be Scared Of Thunder Again (01:04)
9. Ted Is Captured (03:45)
10. The Car Chase / Fenway Pursuit (03:27)
11. Climbing The Tower / She`s Your Thunder Buddy Now (03:56)
12. Saving Ted / Lori`s Wish (03:37)
13. The Proposal / The Wedding (02:54)
14. End Titles (05:10)
15. Flash`s Theme - Queen (02:29)
16. Sin - Daphne (02:20)
17. Only Wanna Be With You - Hootie And The Blowfish (03:45)
18. Come Away With Me - Norah Jones (03:06)
19. All Time High (From The Motion Picture Octopussy) - Rita Coolidge (03:01)
20. I Think We`re Alone Now - Tiffany (03:43)
21. Thunder Buddies [Explicit] (00:14)

Razem: 55:51

Komentarze czytelników:

Mefisto:

Moja ocena:

Nie przesadzałbym z tym optymizmem aż tak - być może w filmie brzmi to naprawdę wyśmienicie (przekonam się wkrótce), ale płyta to raczej taki standardzik, czyli trochę piosenek i trochę scoreu. Ten drugi jest, nie przeczę, dobrze napisany i przyjemny, ale niewiele ponadto.

Adam Krysiński:

Moja ocena:
bez oceny

Aż się chyba przejdę na ten film, bo trailer wyświetlany przed EX2 mnie zniszczył :)

Wawrzyniec:

Moja ocena:

W filmie rzeczywiście muzyka brzmi wyśmienicie, ale po za nim trochę traci na swej magii. Zresztą zaraz po seansie i tak najbardziej pozostaje w pamięci temat "Flasha Gordona" zespołu Queen :) Ale jest to na pewno partytura na poziomie.