Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Włodek Pawlik14 Marzec 2008, 10:58


Włodek Pawlik (właściwie Włodzimierz Pawlik, urodzony 12 lipca 1958 roku w Kielcach) - wszechstronnie wykształcony polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, klasycznej i filmowej.

Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianiu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej (1983 r.). Związany z jazzem od konca lat 70., gdy współtworzył kielecki Sunday Band zauważony przez krytyków konkursu Jazz nad Odrą '77.

Pianista nabiera jazzowej ogłady (stypendium im. K. Komedy) oraz coraz częściej sięga do koncepcji para-jazzowych. Konsekwencją stają się jego ciekawe kompozycje do spektakli teatralnych (np. "Anhelli"). Nie zarzucając jazzowej sonorystyki pieczętuje swoją pozycję na rynku międzynarodowym: zostaje laureatem konkursu jazzowego we Francji (najlepszy pianista), a jego formacja In Tradition zdobywa nagrodę główną.

Z taką jazzową przepustką Pawlik pojawia się ze swoją muzyką na prestiżowych estradach festiwalu Jazz Jamboree '84 oraz kaliskim Festiwalu Pianistów Jazzowych. Sukcesy te okazały się prologiem do kolejnych, ważnych dla Pawlika projektów. Jako student prestiżowej Hochschule Fur Musik w Hamburgu ma okazję koncertowania i nagrywania z największymi sławami jazzu. To właśnie wtedy Pawlik koncertuje z Salem Nistico, Scottem Hamiltonem, Spike'em Robinsonem, Richiem Colem oraz wybitnymi polskimi wetaranami nowoczesnego jazzu: Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Żądło, Januszem Stefańskim.

Wiele z tych projektów przybieże potem kształt autorskich albumów (np. "Live at Birland" z Richiem Colem, "Turtles" z Randym Breckerem). Ważnymi i zwrotnymi w karierze polskiego pianisty były laury, jakie zdobywał na konkursach pianistycznych (np. im.T. Monka w Waszyngtonie, kompozytorów jazzowych w Monako, niemieckim Jazz Meeting Baden-Baden).

Najpewniej pianista czuje się w jazzowej balladzie oraz impresyjnej improwizacji kreowanej (od 1987 roku) w autorskim trio. I choć skład zespołu często się zmienia, a Pawlik zaprasza coraz to nowych solistów (Randy Brecker, Trent Kynaston, Richie Cole) to jest to grupa - wizytówka polskiego pianisty. Pawlik nie szuka jazzowych udziwnień, jest sonorystycznie poprawny i elokwentny.

Jest też twórcą muzyki filmowej, m.in. do obsypanego nagrodami filmu Doroty Kędzierzawskiej - "Crows" (Wrony). Ostatnio skomponował muzykę do filmu Petera Greenaway'a - "Nocna Straż" i polskiego filmu "Pora Umierać". Całkiem niedawno zapoznać się mogliśmy z nagrodzoną muzykę do filmu "Rewers". Obecnie Pawlik pracuje nad międzynarodową produkcją "Wichry Kołymy", której premiera zapowiadana jest na drugą połowę 2010 roku.

Artystycznie kompozytor ukrywa się pod pseudonimem Włodek Pawlik. W 2006 roku jego album "Anhelli" został nominowany do "Fryderyków" w kategorii "Najlepszy Album Roku", a sam autor otrzymał nominację w kategorii "Jazzowy Muzyk Roku".


FILMOGRAFIA - Muzyka Filmowa :

2010 - Wichry Kołymy (Within The Whirlwind)
2009 - Rewers
2007 - Pora umierać
2007 - Nocna straż (Nightwatching)
2002 - Marzenia do spełnienia
2000 - Nieznana opowieść wigilijna
1994 - Wrony (Crows)


biografię przygotował i opracował Adam Krysiński

Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni