Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

WOJTEK URBAŃSKI - "RYSA": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĄ

28 Marzec 2021, 11:07Już 9 kwietnia nakładem wytwórni U Know Me Records pojawi się w formie cyfrowej (a kilka dni później również na płycie CD), oryginalna muzyka instrumentalna Wojtka Urbańskiego z serialu kryminalnego "Rysa". Zrealizowany na podstawie powieści Igora Brejdyganta serial kryminalny przedstawia perypetie policjantki z wydziału zabójstw, która odkrywa, że tropy w sprawie o morderstwo, nad którą teraz pracuje, prowadzą do niej samej. W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili m.in. Zbigniew Zamachowski, Janusz Chabior, Maria Pakulnis, Kinga Preis, oraz - w trzech rolach głównych - Maciej Zakościelny, Dawid Ogrodnik i Julia Kijowska. Serial można aktualnie oglądać na platformie cyfrowej IPLA, ale już 13 kwietnia pojawi się on również w telewizji na kanale AXN.

Serial promuje oryginalna piosenka skomponowana przez Urbańskiego, do wykonania której kompozytor zaprosił uznaną polską wokalistkę Anię Dąbrowską. Na albumie z muzyką z serialu, utwór ten znajdzie się tylko w wersji instrumentalnej. Oficjalny teledysk do piosenki można obejrzeć poniżej:Kompozytor tak wspomina prace nad muzyką do serialu:

Muzyka do serialu "Rysa" to połączenie świata elektroniki i współczesności z tradycyjnym instrumentarium i ludowymi akcentami. Po jednej stronie mamy syntezatory, głębokie basy i szerokie przestrzenie, charakterystyczne dla muzyki elektronicznej i bliskie mojemu stylowi muzycznemu. W kontrze do tych elementów użyłem jednak tradycyjnych instrumentów, takich jak lira korbowa, piszczałki, flety oraz instrumenty smyczkowe. Chciałem aby dwoistość tej muzyki oddawała podwójne życie głównej bohaterki serialu. Żyje ona w pewnym rozdwojeniu jaźni, w świecie "dziennym", który zna i pamięta, ale również "nocnym", który dzieje się poza jej świadomością. Poprzez muzykę starałem oddać charakter obu tych światów, w jednym z nich dotykając bardzo mrocznych i ciężkich emocji. Do nagrania tych utworów zaprosiłem eksperta muzyki tradycyjnej Sebastiana Wielądka (liry korbowe, piszczałki, flety) oraz wybitnych skrzypków Stanisława Słowińskiego i Agnieszkę Świgut.

Poniżej przedstawiamy Wam ekskluzywnie okładkę oraz listę utworów albumu:


01. Morning After - 2:01
02. Haj - 1:52
03. Crux - 2:48
04. Fake Friends - 2:52
05. Rysa (Title Theme) - 3:33
06. Mother`s Theme - 1:44
07. Solutions - 1:15
08. Flashbacks - 1:59
09. Peter`s Theme - 1:58
10. On The Boat - 1:51
11. Monika`s Theme - 1:13
12. Anxiety - 2:47
13. Bad Trip - 1:57
14. Happy End - 2:01

Czas łączny - 29:45

Wojtek Urbański  (ur. 4.10.1986 w Warszawie) - polski kompozytor i producent muzyczny. Szersze uznanie zyskał dzięki założonemu przez siebie zespołowi RYSY, scenicznemu pseudonimowi Urbanski, oraz solowej aktywności jako kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Jest autorem muzyki do dwóch sezonów serialu Ultrafiolet (AXN, Netflix) oraz serialu Rysa (AXN, Polsat) i Układ (AXN, Polsat). Współpracował z Janem Komasą (Ultrafiolet), Krzysztofem Skoniecznym (Magnolia), Eweliną Marciniak (Księgi Jakubowe) oraz Maciejem Migasem i Leszkiem Dawidem (Rysa, Układ). Ponadto jego utwory były wykorzystane w wielu filmach m.in.w "Bożym Ciele" i "Hejterze" w reż. Jana Komasy. Urbański jest także kompozytorem i producentem muzyki rozrywkowej, komponował utwory dla Anity Lipnickiej, Julii Wieniawy, Tymka, wyprodukował najnowszą płytę zespołu "Kwiat Jabłoni", remiksował utwory m.in. Tricky`ego, PRO8L3M czy Sorry Boys. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyk: w 2016 w kategorii Debiut roku oraz w 2019 w kategorii Muzyka Filmowa i Ilustracyjna. Pod koniec 2020 roku wraz z Krzysztofem Gonciarzem założył wytwórnię Dyspensa Records.

Polecamy Wam również nasz wywiad-rzekę z kompozytorem - pierwszy jakiego Urbański udzielił głównie o muzyce filmowej - który przeprowadziliśmy przy okazji premiery jego bardzo dobrze przyjętej muzyki do serialu "Ultraviolet" :Podziękowania dla Wojtka Urbańskiego, Piotra Lenartowicza i wytwórni U Know Me Records za zaufanie i współpracę!

Zapraszamy też do nas na Facebook`a !

Tekst: Adam KrysińskiNie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni