Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Konkursy kompozytorskie na Transatlantyk Festival 2017

19 Czerwiec 2017, 16:16

Festiwal Transatlantyk zbliża się wielkimi krokami. Od 14 do 21 lipca w Łodzi królować będzie dobre kino i muzyka filmowa. Od początku istnienia Transatlantyku organizatorzy festiwalu dbają o to, by umożliwić młodym talentom jak najlepszy start w karierze. Dlatego po raz kolejny ogłoszone zostały dwa konkursy: Transatlantyk Instant Composition Contest™ oraz Transatlantyk Film Music Competition™.
Dumą każdego festiwalu są jego oryginalne, nigdzie indziej niedostępne programy. Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC) to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie; jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu.

Każdy z młodych artystów obejrzy (po raz pierwszy) za kulisami krótki materiał filmowy, do którego od razu - ale już na scenie, na oczach widzów i jury - zagra na fortepianie kompozycję spójną z obrazem.

Pierwszym etapem Transatlantyk Instant Composition Contest™ są przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap przesłuchań konkursowych, jury wybiera 10 młodych najbardziej kreatywnych muzyków. W komisji w ubiegłych latach zasiadały wybitne i znane osobowości świata filmu i muzyki, m.in.: John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson oraz Dyrektor Transatlantyku Jan A.P. Kaczmarek.

Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC) jest jednym z flagowych projektów Festiwalu, wyjątkowym wydarzeniem opartym na idei spontanicznego muzycznego reagowania na obraz. Wymaga także biegłości technicznej w grze na fortepianie. W intencji twórcy konkursu Jana A.P. Kaczmarka, TICC ma służyć budowaniu warsztatu kompozytora, a w szczególności rozwijaniu umiejętności instynktownej interakcji z obrazem. W dotychczasowej historii konkursu udział wzięło kilkuset uczestników z aż sześciu kontynentów!

Zwycięzca konkursu otrzyma: Tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2017 - First Prize - 15 000 PLN

Jury przyzna również:
Transatlantyk Instant Composer - Second Prize - 7 500 PLN
Transatlantyk Instant Composer - Third Prize - 5 000 PLN

Terminy:
29 maja 2017 - Ogłoszenie konkursu
5 lipca 2017 - Termin nadsyłania zgłoszeń oraz wpłaty wpisowego
19 lipca 2017 - Eliminacje
20 lipca 2017 - Finał konkursu (jurorzy wyłaniają finalistów, którzy następnie grają przed międzynarodowym Jury i publicznością)
21 lipca 2017 - ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród podczas Gali Zamknięcia.

Wstęp na eliminacje oraz finał konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest™ jest bezpłatny, pierwszeństwo przy wejściu na salę będą mieli posiadacze akredytacji festiwalowych. 

Drugim ważnym wydarzeniem jest międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Film Music Competition™. Film Music Competition™ jest wyzwaniem, gdzie oczekuje się starannego dopracowania kompozycji i oryginalności myśli.

Uczestnikom konkursu festiwal udostępnia dwa materiały filmowe (krótką fabułę i animację, by sprawdzić wszechstronność warsztatu), do których kompozytorzy mają stworzyć oryginalne ścieżki dźwiękowe. Wybór charakteru muzyki oraz składu wykonawczego leżą w gestii uczestników konkursu. Z nadesłanych prac zostanie wybranych 10 finalistów. Ich pracę oceni znakomite międzynarodowe jury. Transatlantyk Festival zapewnia im podróż z miejsca zamieszkania do Łodzi i zakwaterowanie.

Do tej pory w sześciu edycjach Transatlantyk Film Music Competition™ wzięło udział kilkuset kompozytorów z sześciu kontynentów. Dotychczasowymi laureatami konkursu są m.in. Xiaotian Shi (późniejszy autor muzyki do filmu November Man z Piercem Brosnanem), Matthijs Kieboom (twórca ścieżek dźwiękowych do blisko 15 europejskich filmów pełnometrażowych), Jeffrey van Rossum czy Moritz Schmittat (obaj są autorami muzyki do kilkudziesięciu filmów i seriali). Z kolei wyróżnieniami zostali uhonorowani m.in. Gareth Neudstadter (późniejszy laureat nagrody Emmy, współpracował m.in. z Hansem Zimmerem i Jamesem Franco), Andrea Grant (twórca muzyki do kilkunastu filmów i seriali tv, zdobywca NYC Indie Film Awards), Krzysztof Janczak (autor oprawy muzycznej do ponad 40 filmów i programów telewizyjnych) czy Paweł Pudło (autor m.in. utworu chóralnego, wykonywanego podczas EURO 2012). To pokazuje, jak ważnym krokiem dla karier młodych twórców był konkurs Transatlantyk Film Music Competition™.

W jury zasiadali m.in. John Ottman (laureat nagrody BAFTA za montaż w filmie Podejrzani),Christopher Young (nominowany do Złotego Globa za muzykę w Kronikach portowych), Petr Zelenka (wybitny czeski reżyser, twórca m.in. Guzikowców i Opowieści o zwyczajnym szaleństwie), Daniel Pemberton (nominowany do Złotego Globa za muzykę w Steve Jobs), Mark Isham (nominowany do Oscara za muzykę w Rzece życia), John Debney (nominowany do Oscara za muzykę w Pasji), Roque Banos (aż dziesięciokrotnie nominowany do Goya Award, dwukrotny laureat tej nagrody - za muzykę w filmach 13 róż i The Oxford Murderers), Marco Beltrami ( nominowany do Oscara za 3:10 do Yumy i The Hurt Locker) czy Jan A.P. Kaczmarek (Dyrektor festiwalu Transatlantyk, laureat Oscara za muzykę do Marzyciela).
 
Zwycięzca konkursu otrzyma:
- tytuł Transatlantyk Young Composer 2017 oraz Transatlantyk Young Composer Award - First Prize w wysokości 20 tys. PLN

Jury przyzna również:
- Transatlantyk Young Composer Award - Second Prize (10 tys. PLN)
- Transatlantyk Young Composer Award - Third Prize (5 tys. PLN).
 
Ważne terminy:
- 5.06.2017 - Ogłoszenie konkursu;
- 5.06.2017 - Ujawnienie materiałów wideo;
- 5.07.2017 - Termin nadsyłania zgłoszeń wraz z kompozycjami i wpłaty wpisowego;
- 9.07.2017 - Ogłoszenie nazwisk finalistów;
- 20.07.2017 - Finał (pokaz filmów finałowych przed jury i publicznością);
- 21.07.2017 - Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród podczas uroczystej Gali Zamknięcia

 Pytania:

Patrycja Kubiak
competition@transatlantyk.org

 

Wstęp na finałowe przesłuchania uczestników (Teatr Nowy w Łodzi, 20 lipca) jest nieodpłatny;pierwszeństwo w wejściu na salę mają posiadacze festiwalowej akredytacji. Akredytacje można zakupić za pośrednictwem strony www.transatlantyk.org.

Do zobaczenia w Łodzi!Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2023 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni