Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Startuje 10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie !

16 Maj 2017, 20:03


Startuje jubileuszowy 10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!

Od 17 do 23 maja 2017 Kraków stanie się światową stolicą muzyki filmowej

Trzech zdobywców Oscara, ponad siedemdziesiąt premier (w tym sześćdziesiąt światowych), przeszło sześciuset gości ze świata muzyki i filmu, osiemnaście koncertów, blisko trzydzieści paneli, warsztatów i spotkań, dziewiętnaście sesji nagraniowych oraz ponad dwieście utworów wykonanych na sześciuset instrumentach - w najbliższą środę (17 maja) rozpoczyna się jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Przez siedem dni usłyszymy największe muzyczne przeboje światowego kina, w tym ?Władcę pierścieni? Howarda Shore`a, ?Gwiezdne wojny? Johna Williamsa oraz ?Marzyciela? Jana A.P. Kaczmarka. W programie znajdą się także kameralne koncerty muzyki filmowej, spektakularne dance party prowadzone przez włoskiego kompozytora i DJa Giorgia Morodera, polska premiera dokumentu ?Score: A Film Music Documentary? Matta Schradera oraz dwie superprodukcje z muzyką na żywo - ?Niekończąca się opowieść? Wolfganga Petersena i obsypany Oscarami ?Titanic? Jamesa Camerona. 10. FMF potrwa do 23 maja 2017 roku.

Na dobry początek zabrzmi muzyka filmowa Abla Korzeniowskiego - krakowskiego kompozytora na stałe związanego z Hollywood i dwukrotnie nominowanego do Złotego Globu (za ?Samotnego mężczyznę? Toma Forda oraz za ?W.E.? Madonny). 17 maja w Sali Audytoryjnej ICE Kraków usłyszymy m.in. ?Romeo i Julię? Carla Carlei, ?Escape From Tommorow? Randy`ego Moore`a czy ostatnie kompozycje z serialu ?Penny Dreadful? i filmu ?Zwierzęta nocy? Toma Forda (nominacja do nagrody BAFTA 2016). Korzeniowski będzie gościem FMF już po raz drugi - w 2013 roku jego muzyka uświetniła uroczystą Galę Urodzinową RMF Classic. W środę stanie za pulpitem dyrygenta, prowadząc Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Jego utwory usłyszymy także w sobotę, podczas jubileuszowej Gali Muzyki Filmowej ?All is Film Music? w TAURON Arenie Kraków. To będzie wieczór największych gwiazd muzyki i filmu, barwny kalejdoskop najbardziej znanych przebojów muzycznych, funkcjonujących na małym i dużym ekranie. Usłyszymy ?Gwiezdne wojny? Johna Williamsa, ?Marzyciela? Jana A.P. Kaczmarka, ?La La Land? Justina Hurwitza, ?Incepcję? Hansa Zimmera oraz muzykę Briana Tylera z kultowych produkcji, takich jak ?Szybcy i wściekli? czy z gry video ?Assasin`s Creed?. ?All is Film Music? zabierze nas w podróż po wszystkich gatunkach muzyki filmowej, od nawiązującej do późnego romantyzmu ?Hollywood Classical Film Score?, poprzez piosenkę filmową aż do ścieżek dźwiękowych z seriali oraz gier video. Pierwszą dekadę FMF zamknie symboliczną klamrą Howard Shore, przypominając legendarną suitą z ?Władcy Pierścieni? Petera Jacksona festiwalowe początki w 2008 roku, kiedy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała muzyka na żywo z ekranizacji trylogii Tolkiena. Podczas gali zabrzmią także kompozycje Atanasa Valkova, Maćka Zielińskiego, Seana Callerego, Jeffa Russo i Trevora Morrisa.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jednak nie tylko wielka symfonika. ?W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania udało nam się stworzyć niezwykłą platformę porozumienia pomiędzy twórcami filmu a widzem. Kulturotwórcza i branżowa rola FMF jest bezdyskusyjna. Za szczególne osiągnięcie uważam bezcenny wkład FMF do globalnej aprecjacji muzyki filmowej jako pełnoprawnego języka sztuki, jednego z najpiękniejszych multidyscyplinarnych zawodów świata. Za szczególne osiągnięcie uważam symultaniczne pokazy filmów z muzyką na żywo, które dziś coraz częściej stanowią ważny element repertuaru festiwali filmowych na świecie, a które my wprowadzaliśmy na rynek niejako w charakterze prekursorów? - mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. Jubileusz dziesięciolecia uświetnią aż dwie superprodukcje z muzyką na żywo: ?Niekończąca się opowieść? Wolfganga Petersena, ze ścieżką dźwiękową Klausa Doldingera oraz kultową piosenką ?NeverEnding Story? Giorgia Morodera (czwartek, 18 maja 2017) oraz nagrodzony jedenastoma Oscarami ?Titanic? Jamesa Camerona z muzyką Jamesa Hornera, któremu organizatorzy i twórcy FMF pragną w ten sposób złożyć symboliczny hołd (niedziela, 21 maja 2017). Symultaniczny pokaz ?Titanica? skierowany będzie także do widzów korzystających z audiodeskrypcji (techniki umożliwiającej osobom z dysfunkcją wzroku odsłuchanie filmu na słuchawkach). W ubiegłym roku z takiej formy odbioru skorzystało aż pięćdziesięciu słuchaczy.

W programie tegorocznego festiwalu umieściliśmy także cykliczny koncert FMF Youth Orchestra - zespołu powołanego specjalnie na potrzeby festiwalu i złożonego z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych. W niedzielne południe (21 maja 2017) młodzi muzycy prowadzeni przez Monikę Bachowską wykonają suity Johna Williamsa z legendarnej sagi ?Gwiezdne wojny? George`a Lucasa. Mamy również coś dla miłośników klimatycznej muzyki kameralnej - w piątek (19 maja 2017) zapraszamy na drugą z kolei odsłonę cyklu ?Cinematic Piano?, tym razem w wykonaniu francuskiego pianisty i kompozytora filmowego Jeana-Michela Bernarda. I jeszcze festiwalowa nowość - spektakularne widowisko ?Dance2 Cinema: Midnight Express Party? na placu przy budynku dworca PKP w Krakowie, z udziałem włoskiego mistrza konsoli i trzykrotnego laureata Oscara Giorgia Morodera, z najpopularniejszymi przebojami z pogranicza elektroniki, muzyki disco i filmu, takimi jak ?Top Gun?, ?Midnight Express?, ?Człowiek z blizną? czy kultowe ?Neverending Story?.

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odwiedzi przeszło sześciuset artystów. Usłyszmy największe gwiazdy polskiej estrady (Edyta Górniak, Natasza Urbańska), legendarnych mistrzów batuty (Diego Navarro, Ludwig Wicki, Christian Schumann) i cenione polskie zespoły orkiestrowe i chóralne (Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Pro Musica Mundi, Cracow Singers). Koncerty i pokazy filmowe uświetni obecność czołowych osobistości światowej muzyki filmowej, w tym trzech zdobywców Oscara: Howarda Shore`a, Jana A.P. Kaczmarka, Giorgia Morodera oraz Klausa Doldingera, Abla Korzeniowskiego, Trevora Morrisa i Briana Tylera. Jak co roku przyznamy trzy prestiżowe wyróżnienia: Nagrodę im. Wojciecha Kilara ufundowana przez Prezydentów Miast Krakowa i Katowic oraz statuetkę Ambasadora FMF i Young Talent Award dla młodego twórcy. Publiczności festiwalowej zaproponujemy także szeroki wachlarz imprez towarzyszących, w ramach kolejnej odsłony Forum Audiowizualnego - planujemy m.in. polską premierę filmu dokumentalnego ?Score: A Film Music Documentary? Matta Schradera, spotkania z przedstawicielami słynnej wytwórni Varèse Sarabande oraz liczne warsztaty i panele dyskusyjne z udziałem słynnych twórców ścieżek dźwiękowych i przedstawicieli branży filmowej. W ramach FMF odbędzie się już 5. edycja Forum Audiowizualnego - jednego z najbardziej prestiżowych europejskich kursów kształcenia kompozytorów muzyki funkcjonalnej.

Pełny program Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej - www.fmf.fm
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni