Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

PGNiG Transatlantyk Festival w Łodzi - Gala Otwarcia

28 Czerwiec 2016, 00:31

Teatr Wielki w Łodzi. Przygaszone światła, wielki ekran, a przed nim tylko cztery krzesła i pulpity. Wkrada się zatem nutka niepewności, czy aby na pewno dzisiejszy skład koncertowy będzie jedynie kameralny? Muzycy siadają na swoich miejscach i rozpoczynają temat muzyczny z filmu Mission: Imposible (muz. Lalo Schifrin). Poziom adrenaliny wzrasta, zastanawiam się: jaką misję mają owi muzycy do spełnienia? Nagle kurtyna się wznosi, a za nią muzycy Transatlantyk Symphony Orchestra pod batutą Macieja Sztora oświetleni żółtym światłem lamp przenoszą nas w amerykański świat muzyki filmowej. Oklaski! Co dalej?
Na scenie pojawia się Tomasz Raczek, a za chwilę Dyrektor Festiwalu Jan A. P. Kaczmarek. Poza wydarzeniami filmowymi organizatorzy po raz szósty już ogłosili prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Instant Composition Contest  (konkurs symultanicznej kompozycji i improwizacji do obrazu, na fortepianie) i Transatlantyk Film Music Competition (konkurs dla kompozytorów muzyki filmowej). Poza konkursami muzycznymi nowością na tegorocznym Festiwalu jest także pierwszy filmowy Międzynarodowy Konkurs Transatlantyk o główną nagrodę, Złotą Arkę. 

Na pytanie, dlaczego tak dużo wydarzeń jest podczas PGNiG Transatlantyk Festival, Jan A. P. Kaczmarek odpowiedział: ?Wybory są częścią życia. Musimy uczyć się mądrze wybierać?. Po oficjalnym otwarciu Festiwalu przez Panią Prezydent Hannę Zdanowską głos oddany zostaje tylko muzyce.

A na scenie orkiestra symfoniczna z gościnnym udziałem Poznańskiego Chóru Kameralnego i sopranistki Doroty Szczepańskiej, która rozpoczęła koncert pieśnią Nella fantasia (Gabriel`s Oboe) Ennio Morricone z filmu Misja. Utwór słyszałam i grałam wielokrotnie, jednak wykonanie sopranistki ogromnie mnie zaskoczyło. Było niesamowicie delikatne i emocjonalne, pełne wdzięku i muzykalności. Nuta zadumy została jednak gwałtownie przerwana znanym tematem Johna Williamsa z filmu Gwiezdne Wojny. Nie zabrakło także utworów Jana A. P. Kaczmarka do filmów Marzyciel Niewierna, których wykonanie w obecności kompozytora było na pewno dla muzyków nie lada wyzwaniem.

Program koncertu zaskakiwał mnie tego wieczoru niejednokrotnie swoją różnorodnością gatunków muzycznych i interpretacją muzyczną. Na scenie wybrzmiał fragment symfonicznego utworu Jana A. P. Kaczmarka - Universa - Opera Otwartea, który zamówiony został z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2014 roku. W rolę Królowej Jadwigi wcieliła się Dorota Szczepańska. Sopranistka wykonała także arię Laschia ch`io pianga z opery Rinaldo G. F. Handla, kojarzonej przede wszystkim z filmem Farinelli

W czasie Gali Otwarcia nie zabrakło muzyki Jeffa Beala do serialu Hause of Cards z charakterystycznym akompaniamentem gitary basowej oraz klasyka gatunku, czyli muzyki Hansa Zimmera do filmu Gladiator. Wieczór zakończył się Fanfarami pióra Jana A. P. Kaczmarka, zwiastującymi koniec Gali i jednocześnie początek PGNiG Transatlantyk Festival.

Wypływamy zatem w szósty rejs! Serwis Soundtracks.pl jest ponownie patronem medialnym wydarzeń muzycznych festiwalu.

Relacja i zdjęcie - Joanna Jęczmionkazawiedziony:

Szkoda, że już nie w Poznaniu...


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni