Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

"Bogowie Live in Concert" w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

08 Czerwiec 2015, 21:22

Już chwilę po zakończeniu 7. Festiwalu Muzyki Filmowej rozpoczęło się wśród Nas, fanów tego wydarzenia, typowanie szczegółów programu kolejnej edycji. Krakowskie Biuro Festiwalowe rozbudziło w minionym roku apetyty zapraszając wielkie gwiazdy muzyki filmowej (np. H. Zimmera) oraz proponując m.in. projekcję ?Gladiatora? z muzyką na żywo czy też koncert najpopularniejszych piosenek z serii filmów o J. Bondzie. Wyjeżdżając z Krakowa każdy z Nas zadawał więc sobie jedno pytanie: ?Ciekawe, czym KBF zaskoczy nas za rok??. 

Niewątpliwie dużą część naszych apetytów zaspokoiła informacja o pierwszej w ramach FMF`u projekcji polskiego filmu z muzyką wykonywaną symultanicznie. 

Wybór nie mógł być inny - ?Bogowie? - przebój kinowy ostatnich miesięcy, pasjonująca ekranizacja nietuzinkowej historii osoby, jaką był profesor Zbigniew Religa. To wszystko, w połączeniu z hipnotyzującą muzyką Bartosza Chajdeckiego, zapowiadało niezapomniane wrażenia. 

Sala koncertowa Centrum Konferencyjnego w Krakowie na chwilę przed rozpoczęciem projekcji zapełniona była do ostatniego miejsca. Pięknie oświetlona scena pod wielkim ekranem przyprawiała zgromadzonych o pierwsze tego wieczoru pozytywne wibracje. A najlepsze było dopiero przed nami.

 


 

Tradycyjnie już o profesjonalne otwarcie zadbała niezawodna Magda Miśka-Jackowska, która przedstawiła muzyków, głównych aktorów wydarzenia, z Bartoszem Chajdeckim na czele. Publiczność FMF przyzwyczajona do tej pory do prezentacji muzyki raczej w formie orkiestrowej tym razem miała okazję doświadczyć mniejszego składu instrumentalnego - Andrzej Olewiński (gitara elektryczna), Mateusz Szemraj (gitara akustyczna - etno), Szymon Mika (gitara), Wojciech Gumiński (gitara basowa), Robert Rasz (perkusja) oraz zespół B.A.Ch Film Ensamble (instrumenty smyczkowe).


Ciekawostką był fakt, że dla kompozytora było to pierwsze od kilku lat wystąpienie przed publicznością w roli wykonawcy (zasiadł za instrumentami klawiszowymi).

Wśród gości specjalnych na widowni pojawił się również profesor Marian Zembala, którego w filmie gra aktor, Piotr Głowacki.

Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na "crème de la crème" wieczoru. Już pierwsze kadry filmu i towarzysząca im muzyka otwierająca sprawiły, że widzowie przenieśli się w czasie ponad 20 lat wstecz i z zapartym tchem śledzili losy tytułowych Bogów. Każde kolejne ujęcia zagłębiały nas coraz bardziej w świat profesora Religi, a kompozycje które wyczarował Bartosz Chajdecki elektryzowały połączeniem mocy i tajemniczości. Natomiast reżyser, Łukasz Palkowski, poprzez swój sposób prowadzenia historii wprost dyrygował widownią, która w odpowiednich momentach śmiała się lub też pogrążała w zadumie i refleksji.


Byłem i nadal jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak bardzo intensywne emocje wzbudził we mnie ten seans. Mimo tego, że momentami można było mieć problemy z wyraźnym wsłuchaniem się w wypowiadane z ekranu treści (niestety, sala audytoryjna nie do końca udźwignęła ciężar wydarzenia),  to myślę, że nie tylko ja ale też zdecydowana większość widzów odczuwała specyficzne mrowienie na całym ciele, świadczące o przeżywaniu czegoś niepowtarzalnego.  Zresztą wszyscy (około 2000 osób) dali temu wyraz serwując wykonawcom długą owację na zakończenie.

Piszę tę relację już ponad tydzień od zakończenia tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej i ze stuprocentowym przekonaniem mogę napisać, że projekcja ?Bogowie Live in Concert? w połączeniu z suitami z ?Czasu honoru?, ?Misji Afganistan? i ?Watahy? w ramach międzynarodowej gali seriali sprawiły, że był to zdecydowanie festiwal polskich kompozytorów. I bardzo się z tego cieszę.

Ciekawe, jak bardzo interesujący program przygotuje KBF w przyszłym roku? Poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko… gdzieś na granicy świata Bogów :)

Relacja i zdjęcia: Piotr Sikorski

Anna Józefiak:

Relacja trafia w samo sedno! Projekcja filmu "Bogowie" z muzyką na żywo była rewelacyjnym pomysłem! Wielkie brawa dla Bartosza Chajdeckiego i zespołu! Pokazaliśmy, co to znaczy siła polskiej muzyki filmowej!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni