Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

James Bond na 7. FMF i Soundtracks.pl - Thunderball

04 Wrzesień 2014, 22:30


Zapraszamy do zapoznania się z czwartą częścią bondowskiego cyklu na portalu Soundtracks.pl o piosenkach z wszystkich filmów o Jamesie Bondzie.

Cykl przygotowany został przez Adama Krysińskiego specjalnie z okazji zbliżającego się 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, podczas którego jednym z punktów programu będzie Wielka Gala z Jamesem Bondem - Koncert 007: The Best of James Bond. Codziennie prezentować będziemy Wam szczegóły o piosence z kolejnego chronologicznie filmu o Jamesie Bondzie.

Zapraszamy na internetową stronę 7. FMF - www.fmf.fm04. Thunderball (1965 rok)

Piosenka tytułowa - "Thunderball"
Wykonanie - Tom Jones
Autorzy - John Barry (muzyka) i Don Black (słowa)

Historia piosenki tytułowej z czwartego filmu o przygodach Jamesa Bonda - "Operacja Piorun", śpiewanej przez Toma Jones'a jest długa. Producenci filmu we wczesnej fazie produkcji zgodzili się na pierwszą propozycję Johna Barry'ego, który skomponował utwór "Mr. Kiss Kiss Bang Bang" z myślą, by wykonała go ponownie Shirley Bassey. Później postanowiono, że piosenkę zaśpiewa Dionne Warwick. Jednak po wstępnym montażu filmu producenci przestraszyli się, że piosenka o innym tytule niż film i nie zawierająca w słowach zwrotu "Thunderball" nie będzie dobrym zabiegiem marketingowym dla filmu. Obie wersje zostały odrzucone i przeleżały w szafie przez prawie 30 lat - wydano je dopiero w latach 90. jako bonusy na rocznicowej składance muzyki z Bondów - The Best Of Bond, James Bond - 30th Anniversary Collection. Barry jednak częściowo postawił na swoim, ponieważ melodię z tej odrzuconej piosenki wykorzystał w ścieżce dźwiękowej filmu.

Premiera filmu zbliżała się nieubłaganie, a piosenki przewodniej nie było, więc Barry po akceptacji producentów poprosił Dona Black'a o skomponowanie słów zawierających tytuł filmu, a później wspólnie do zaśpiewania wybrali Toma Jones'a. Wokalista wspominał w wywiadach, że podczas sesji nagraniowej prawie zemdlał w studio po zaśpiewaniu finalnej, bardzo wysokiej a wręcz operowej nuty piosenki.

Warto dodać, że Johnny Cash tak bardzo chciał zaśpiewać dla Bonda, że skomponował i nagrał piosenkę demo i przysłał ją do producentów, jednak została ona odrzucona i pozostała do dziś nie wydana.

Motyw "gunbarrel" filmu:


Czołówka filmu z piosenką:


Tom Jones wykonuje piosenkę na żywo na ceremonii rozdania nagród BAFTA w 2012 roku:


Odrzucona piosenka "Mr.Kiss Kiss Bang Bang" w wykonaniu Dionne Warwick:Odrzucona piosenka "Mr.Kiss Kiss Bang Bang" (druga wersja) w wykonaniu Shirley Bassey:Mefisto:

Apostrofy ludzie, apostrofy - po co?


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni