Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

BARTOSZ CHAJDECKI - "POWSTANIE WARSZAWSKIE": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

11 Maj 2014, 16:15


W miniony weekend do kin w całej Polsce trafił jeden z najciekawszych i nieszablonowych polskich projektów filmowych ostatnich lat - POWSTANIE WARSZAWSKIE. Produkcja zbiera doskonałe recenzje i już została okrzyknięta jednym z najważniejszych dokonań naszego kina w ostatnich kilku latach.FILM:

Powstanie Warszawskie to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

Opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu "prawdziwej" wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie "Palladium". Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić ?prawdziwą? wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia - świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…

Powstanie Warszawskie to 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem. 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego, 6 miesięcy pracy, zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków, 1000 godzin konsultacji kolorystycznych, 1200 ujęć, 1440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji, 112.000 wybranych klatek, 648.000 minut rekonstrukcji, 22.971.520 megabajtów danych - to tylko niektóre liczby pozwalające uświadomić sobie, choćby częściowo, ogromny nakład pracy i środków włożonych w realizację tego projektu.MUZYKA:

Autorem muzyki do filmu jest jeden z najlepszych, najbardziej rozchwytywanych i zapracowanych polskich kompozytorów - BARTOSZ CHAJDECKI. Ten dwukrotnie nominowany do międzynarodowej nagrody IMFCA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles) młody kompozytor, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat stworzył muzykę aż do 5. filmów fabularnych, dla takich reżyserów jak m.in. Juliusz Machulski, Piotr Wereśniak i Maciej Pieprzyca.

Ścieżka dźwiękowa do Powstania Warszawskiego skomponowana została z dużym rozmachem, a twórca miał na potrzeby pracy spory budżet. Muzykę wykonała doskonała polska Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Marka Mosia, oraz uznani soliści. Soundtrack nie wpisuje się w martyrologiczno-brzmiący schemat wojennej tematyki, a udanie i czasami dość zaskakująco łączy minimalizm z symfoniką i odrobiną współczesnych brzmień. Jest to muzyka pełna kontrastów i walorów artystycznych. Warto wspomnieć, że jednym z pomysłów kompozytora przy jej tworzeniu, była m.in. całkowita rezygnacja z instrumentów dętych. Na potrzeby promocji filmu Bartosz Chajdecki udzielił specjalnego i obszernego wywiadu, w którym opowiada ze szczegółami o swojej pracy nad Powstaniem Warszawskim. Z całą tą rozmową można zapoznać się TUTAJ .

Ścieżka dźwiękowa nagrywana była w prestiżowych studiach Alvernia Studios oraz w Preisner Studio w Niepołomicach. Za realizację dźwięku, miks i mastering płyty odpowiadał Dariusz Podhajski.

Na potrzeby filmu producenci poprosili wokalistę i lidera uznanego polskiego zespołu Raz, Dwa, Trzy - Adama Nowaka, o skomponowanie piosenki promującej. Poetycki utwór "Tyle nadziei, tyle miłości" znajduje się na płycie.

Album z muzyką z Powstania Warszawskiego ukaże się na polskim rynku na płycie kompaktowej dnia 24 maja. Wydawcami płyty są Agora S.A. i Muzeum Powstania Warszawskiego. Album, którego cena ustalona została na 39,99 zł, wydany zostanie w formie gustownego digibook'u - digipack'u z twardą okładką i 24-stronicową książeczką. Wśród znajdujących się w niej tekstów znajdziemy m.in. informacje o produkcji filmu i kompozytorze, oraz wiele zdjęć z filmu. Na potrzeby Powstania Warszawskiego powstało w sumie prawie 70. minut pełno-orkiestrowej muzyki, z której część z powodów czasowych nie mogła znaleźć się w finalnej wersji filmu. Tym cenniejszym jest zatem fakt, że album prezentuje ścieżkę dźwiękową w praktycznie kompletnej formie i zawiera też muzykę, która nie znalazła się w obrazie. Na płycie nie znajdziemy żadnych dialogów, czy efektów dźwiękowych.

Poniżej jako pierwsi przedstawiamy Wam okładkę oraz listę utworów wydania:01. 1939 - 1:45
02. Świt '1942 - 2:52
03. Syrena - 2:46
04. 01.08 - 3:44
05. Lato - 2:35
06. Akcja - 2:46
07. Wola 05.08 - 2:44
08. Wolność '1944 - 3:29
09. Młodość '1944 - 3:06
10. Zamknij oczy - 2:22
11. 63 - 4:37
12. Prudential - 2:46
13. "Fajny jesteś, szkoda gdyby Cię dziś zabili" - 3:31
14. Życie - 2:43
15. 13.08 - 1:52
16. Zrzut 18.09 - 2:22
17. Nadzieja '1944 - 2:33
18. Starówka 02.09 - 1:45
19. PAST-a - 3:28
20. Marsz 02.10 - 4:11
21. 21:00 - 2:54
22. Wolność - 3:35
23. Adam Nowak - "Tyle nadziei, tyle miłości" - 3:54

Czas łączny - 68:35


Wykonanie: Orkiestra Kameralna AUKSO & B.A.Ch. Film Ensemble
Dyrygent: Marek Moś

Soliści:

Robert Rasz - perkusja
Jakub Mietła - akordeon
Sebastian Zawadzki - fortepian
Brian Massaka & Andrzej Olewiński - gitary
Wojciech Gumiński - kontrabas & gitara basowa

Urszula Kwaśnicka-Chajdecka - kopista
Agnieszka Putkiewicz - konsultacja muzyczna
Dariusz Podhajski - realizacja nagrań, miks & mastering

Muzykę nagrano w: Alvernia Studios & Preisner Studio

Piosenka "Tyle nadziei, tyle miłości":

muzyka - Karim Martusewicz
słowa - Adam Nowak
wykonanie - Adam Nowak
soliści - Sylwia Wiśniewska & zespół Karimski Club


Portal Soundtracks.pl od kilku lat jest zaprzyjaźniony z Bartoszem Chajdeckim i wspiera jego artystyczne działania. Zapraszamy do przypomnienia sobie naszego wywiadu-rzeki z kompozytorem, pierwszego jaki twórca w swojej karierze udzielił jakiemukolwiek medium, autorstwa Adama Krysińskiego:Polecamy też nasze artykuły o premierach poprzednich płyt z muzyką Bartosza Chajdeckiego, w tym uznanego albumu z muzyką z Czasu Honoru, którego wydanie współ-produkował portal Soundtracks.pl:
OFICJALNY ZWIASTUN FILMU POWSTANIE WARSZAWSKIE:OFICJALNA STRONA INTERNETOWA FILMU POWSTANIE WARSZAWSKIE:

http://www.powstaniewarszawskiefilm.pl


Serdecznie polecamy i zapraszamy do sklepów muzycznych!


W imieniu swoim oraz Redakcji portalu Soundtracks.pl chciałbym w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania wszystkim Osobom z AGORY S.A. oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, które przyczyniły się do wydania płyty z muzyką z tej produkcji. Dziękuję za zainteresowanie tym projektem oraz za wytężoną i owocną pracę nad wydaniem tego albumu.

Specjalne podziękowania kieruję dla kompozytora Bartosza Chajdeckiego - za nieustającą pomoc, życzliwość i rozbudzanie muzycznych pasji.

Adam Krysiński
adam@soundtracks.pl


fan:

cudownie, tylko co z soundtrackiem do Czasu Honoru..wszyscy czekają, ale czy się doczekają???

Adam Krysiński:

Z przyczyn finansowych nie będzie w najbliższym czasie nowego wydania muzyki z Czasu Honoru.

Piotr Sikorski:

Coś czuję w kościach, że to będzie soundtrack przez duże S!:):)

PrzeMek Marciniak:

A kiedy konkurs? Skoro soundtracks.pl ma patronat to powinien być konkurs:-)

Adam Krysiński:

A gdzie tu jest napisane, że mamy patronat? :)


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni