Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Znamy piosenkę do filmu "Hobbit. Pustkowie Smauga"! (UPDATE: i listę utworów)

09 Listopad 2013, 14:03

Specjaliści od promocji filmów Petera Jacksona, opartych na powieściach Tolkiena, nie próżnują. Wielkimi krokami zbliża się premiera drugiej części przygód małego hobbita, który wyruszył tam i z powrotem (data premiery światowej - 10 grudnia 2013, w Polsce film pojawi się 27 grudnia). Wiemy już, jak będą wyglądały plakaty, znamy kilka wersji trailerów, udostępniono nam nawet zdjęcia okładek płyt z muzyką Howarda Shore'a (wydane zostaną dwie wersje albumu, tak jak w przypadku pierwszej części Hobbita - standardowa i rozszerzona). 5 listopada zaś na facebookowym profilu Petera Jacksona pojawiła się piosenka, która zabrzmi w trakcie napisów końcowych do filmu Hobbit. Pustkowie Smauga.

W zamieszczonym poście Jackson wyznaje, że tradycją stało się już, aby zaraz po finale kolejnych części historii o świecie Śródziemia wybrzmiewała piosenka, która podtrzyma emocje, jakich widz właśnie doświadczył. Utwór powinien współgrać z klimatem końcowych scen. W przypadku najnowszej produkcji - według reżysera - stało się podobnie. Sądząc po subtelnym charakterze utworu I See Fire, druga część Hobbita pożegna nas łagodnym nastrojem niepokoju. Czy tak refleksyjna atmosfera, kameralna aranżacja i delikatna barwa głosu wokalisty rzeczywiście odpowiadać będzie obrazom, które zobaczymy w najnowszej produkcji Jacksona? O tym przekonamy się za niespełna dwa miesiące.

Autorem i wykonawcą piosenki jest 22-letni brytyjski wokalista Ed Sheeran. Utwór powstał tego samego dnia, w którym artysta obejrzał film. Reżyserowi bardzo zależało na tym, aby pisząc słowa i muzykę, Sheeran znał emocje, jakie wzbudza w widzu historia ukazana na ekranie.


Przypominając sobie utwory, które towarzyszyły poprzednim filmom Jacksona, trzeba stwierdzić, że twórca trylogii Władca pierścieni konsekwentnie realizuje swoją koncepcję dotyczącą muzycznej ilustracji napisów końcowych.Po zachwycającej elfickiej pieśni May it be, której autorką była Enya (Drużyna pierścienia), przyszedł czas na mniej popularną, ale niezwykle przejmującą skargę Golluma - Gollum's Song w wykonaniu Emiliany Torrini (Dwie wieże). Trylogię zamyka nagrodzony Oscarem utwór Annie Lennox Into the West, w którym żegnamy małego dzielnego hobbita, wypływającego z Szarej Przystani w swoją ostatnią podróż (Powrót króla). Po 9 latach do Śródziemia - tym razem w czasy bardziej odległe - zabrał nas Neil Finn i jego na wskroś krasnoludzki (i niestety niedoceniony) utwór Song of The Lonely Mountain (Hobbit. Niezwykła podróż). Teraz do zacnego grona "śpiewaków Śródziemia" dołączył Ed Sheeran.

Widać, że przy wyborze piosenki - bardziej niż na monumentalnym brzmieniu budowanym przez chór i orkiestrę symfoniczną - zależy Jacksonowi na nastrojowym klimacie i emocjonalnym przekazie. Rezygnując z przebojowych melodii i aranżacji, reżyser dowodzi, że dba o każdy szczegół swojego dzieła i że chce, aby widz - najdłużej jak to możliwe - pozostał w świecie stworzonym przez Tolkiena.

Anna Józefiak

UPDATE:

Lista utworów:

CD1:
1. The Quest for Erebor
2. Wilderland
3. A Necromancer (Bonus Track) *
4. The House of Beorn **
5. Mirkwood **
6. Flies and Spiders **
7. The Woodland Realm **
8. Feast of Starlight
9. Barrels Out of Bond
10. The Forest River **
11. Bard, a Man of Lake-town **
12. The High Fells **
13. The Nature of Evil
14. Protector of the Common Folk


CD2:
1. Thrice Welcome
2. Girion, Lord of Dale **
3. Durin's Folk **
4. In the Shadow of the Mountain
5. A Spell of Concealment **
6. On the Doorstep
7. The Courage of Hobbits
8. Inside Information
9. Kingsfoil
10. A Liar and a Thief
11. The Hunters **
12. Smaug **
13. My Armor Is Iron
14. I See Fire performed by Ed Sheeran
15. Beyond the Forest

* utwory, które znajdą się tylko na Edycji Specjalnej soundtracku
** utwory rozszerzone na Edycji Specjalnej soundtrackuHobbit: Pustkowie Smauga
(edycja standardowa)Hobbit: Pustkowie Smauga (edycja specjalna - rozszerzona)

Premiera ścieżki dźwiękowej do Hobbita: Pustkowia Smauga zaplanowana została na 10 grudnia 2013 r.Adam Krysiński:

Ten song to geniusz.

Jacek:

Komentarz wyżej to żart (nieśmieszny).

Adam Krysiński:

Wręcz przeciwnie :)

Raffalsky:

bleh, piosnka w stylu "przepraszam, ale idę się wyrzygać"

Krzysztof Ruszkowski:

Panowie, to nie Marsz Niepodległości, zachowajmy odrobinę powściągliwości ;-)

Radek:

Ta piosenka nie równa się z poprzednim wykonaniem do I części "Song of the Lonely Mountain" - To... było coś :D

Łasica:

Fakt, że "Song of the Lonely Mountain" był rewelacyjny, ale "I see fire", mimo, że inny, jest też świetny. Siedziałam w kinie na napisach, bo niesamowicie wpasował się na koniec w klimat filmu, a po przyjściu do domu od razu szukałam tej piosenki. :)


Soundtracks.pl

© 2002-2021 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni