Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

ZBIGNIEW PREISNER - "DIARIES OF HOPE": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

05 Październik 2013, 11:32Dnia 18 października ukaże się jednocześnie na płycie kompaktowej i winylowej długo oczekiwana, najnowsza płyta ZBIGNIEWA PREISNERA zatytułowana DIARIES OF HOPE (PAMIĘTNIKI PISANE NADZIEJĽ).

To pierwszy od ponad sześciu lat autorski album tego wybitnego polskiego kompozytora. Pomysł na jego powstanie rodził się przez wiele długich lat i był efektem wyjątkowo osobistych przeżyć Preisnera po jego wizycie na początku lat 90. w muzeum Yad Vashem.

Po latach Preisner sięgnął po pamiętniki Rutki Laskier, Dawida Rubinowicza oraz wiersze Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, które przypomniały mu tamtą wizytę i zainspirowały do stworzenia muzyki. Na płycie, która składa się z pięciu części, można usłyszeć takich wybitnych solistów jak: Konrad Mastyło (fortepian), Beata Rybotycka (wokalizy), a w szczególności Lisa Gerrard z zespołu Dead Can Dance.

Muzykę wykonała Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz londyński chór Crouch End Festival Chorus. Reżyserem dźwięku był wybitny angielski realizator Geoff Foster, z którym Preisner pracuje od lat.

Kompozytor tak wspomina początki powstania swojego najnowszego dzieła:

Na początku lat 90. byliśmy razem z Krzysztofem Kieślowskim w Jerozolimie na otwarciu Jerusalem Film Festival. Grałem wtedy koncert w pięknej scenerii otwartego amfiteatru położonego w dolinie między starą a nową Jerozolimą. W czasie tej wizyty zostaliśmy przyjęci przez prof. Szewacha Weissa, który był wówczas przewodniczącym Knessetu. On też oprowadził nas po Muzeum Yad Vashem.

Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem ekspozycję dziecięcą, poświęconą pomordowanym dzieciom Holocaustu. Idąc ciemną salą, w której z dala migotały tysiące świec, słuchając nazwisk pomordowanych dzieci i miejsc ich kaźni, przeplatanych co pewien czas śpiewem kantora, byłem zdruzgotany. Czułem dziwny strach. Było to wstrząsające przeżycie. Po wyjściu na zewnątrz Muzeum, skąd rozciągał się piękny widok na miasto, Krzysztof powiedział do mnie: "musisz to muzycznie opisać, musisz to zrobić". Tylko jak pisać o tragedii, której rozmiarów nie sposób ogarnąć ludzkim rozumem?

Minęły lata. Zacząłem szukać jakichś materiałów, pamiętników, wierszy pisanych przez dzieci z Polski. Szukałem polskiego odpowiednika Pamiętników Anny Frank.Kiedy przeczytałem pamiętniki Rutki Laskier, Dawida Rubinowicza i wiersze Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna, zrozumiałem, że te bardzo dramatyczne zapiski, mają jedną wspólną cechę.Są pisane z nadzieją. Jakaś irracjonalna siła pozwalała Im wierzyć w ocalenie. Są to wstrząsające opisy życia codziennego, losów całych rodzin i ich ogromnego cierpienia. Jednak równie często z dziecięcą radością piszą o każdej małej szczęśliwej chwili, żyją marzeniami i wierzą w swoją przyszłość. I chociaż te pamiętniki nagle się urywają, to do końca te dzieci nie traciły nadziei. Ta nadzieja pozwalała im żyć i czasami nawet się uśmiechać.

To są pamiętniki pisane nadzieją.


Wydawcą płyty jest wytwórnia Mystic. Poniżej przedstawiamy Wam okładkę i listę utworów wydania:1. From The Abyss (Z otchłani) - 12:17
2. Lament (Lament) - 17:21
3. Dream (Marzenie) - 4:44
4. In A Dark Hour (W szarą godzinę) - 6:04
5. Epitaph (Epitafium) - 7:39


ZBIGNIEW PREISNER O GENEZIE POWSTANIA DZIEŁA:

SESJA NAGRANIOWA W WARSZAWIE:

WIERSZE W "PAMIĘTNIKACH PISANYCH NADZIEJĽ":

ZBIGNIEW PREISNER O WSPÓŁPRACY Z LISĽ GERRARD:

LISA GERRARD O WSPÓŁPRACY ZE ZBIGNIEWEM PREISNEREM:

Premierę tej szczególnie osobistej płyty uwiecznią dwa duże koncerty.

8 października 2013 r. o godz. 21:00 w Synagodze pod Białym Bocianem (ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu) wystąpi Lisa Gerrard z zespołu Dead Can Dance, niezwykle utalentowany młody wokalista Archie Buchanan oraz orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją samego kompozytora. Fragmenty pamiętników i wierszy dzieci Holocaustu przeczyta Jerzy Trela. Cena biletu-cegiełki to 150 zł oraz 200 zł.

Będzie to koncert charytatywny, a środki finansowe pozyskane ze sprzedaży biletów-cegiełek zostaną przekazane na rzecz Ośrodka Opieki nad Osobami Starszymi - Ofiarami Holocaustu oraz odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

12 października koncert zostanie powtórzony w słynnej Barbican Concert Hall w Londynie.


Poniżej przedstawiamy plakat wrocławskiego koncertu oraz osobiste zaproszenie Zbigniewa Preisnera:Adam Krysiński:

Zaskakująco, Empik ma jako pierwszy już od minionego piątku płytę u siebie w sklepach na półkach (a przynajmniej w krakowskich dwóch salonach :P ) ładne wydanie, choć nie lubię tych digipaków o "makulaturowej" bardzo cienkiej strukturze - wolę te grubsze.


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni