Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Don Davis, Alberto Iglesias i Trevor Morris wśród gości 6. FMF-u!!!

25 Kwiecień 2013, 18:11

Poznaliśmy dziś najważniejsze wydarzenia i pierwsze nazwiska gości szóstej edycji Festiwali Muzyki Filmowej w Krakowie (26-29 września 2013 r.). Dawną stolicę Polski odwiedzą m.in. Don Davis (trylogia Matrix), Alberto Iglesias (stały kompozytor Pedro Almodóvara) i Trevor Morris (Rodzina Borgiów). Więcej szczegółów w dalszej części newsa...

Przedstawiamy pełną informację prasową:

Koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem - zainauguruje 26 września tegoroczną, 6. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Dzień później publiczność czekają dwa niezwykłe muzyczne wydarzenia: najpierw (o godz. 19.00) w Kościele św. Katarzyny zabrzmi muzyka do filmów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga, a o godz. 22.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - usłyszymy koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka i twórcy słynnej islandzkiej wytwórni Bedroom Community - Valgeira Sigurðssona. Natomiast w sobotę (28 września) zapraszamy do hali ocynowni ArcelorMittal Poland na Wielką Urodzinową Galę RMF Classic, podczas której zabrzmią utwory dziesięciu kompozytorów stworzone do najlepszych filmów, wielkich telewizyjnych produkcji oraz polskich i amerykańskich seriali.

Sami twórcy zasiądą na widowni jako goście specjalni. Bilety i karnety na festiwalowe koncerty będzie można kupić od jutra (piątek, 26 kwietnia) od godz. 10.00 w portalu eventim.pl oraz trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

- Od dwóch lat staraliśmy się zaprosić Alberto Iglesiasa na FMF i jesteśmy dumni, że nie tylko przyjął nasze zaproszenie, ale także przygotowuje na ten wieczór specjalny program i światowe premiery - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Alberto Iglesias zgodził się na nowo zaaranżować i przygotować muzykę do filmu: Skóra w której żyję (światowe prawykonanie), Highlights of Almodóvar: Przerwane objęcia, Złe Wychowanie, Volver, Porozmawiaj z nią, Wszystko o mojej matce (światowe prawykonanie), a także El amante menguante: Porozmawiaj z nią (światowe prawykonanie) i wreszcie suitę do filmu Szpieg, za którą był nominowany do Oscara.

Alberto Iglesias to laureat 19 najważniejszych nagród filmowych, trzykrotny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej za filmy Volver, Przerwane objęcia i Szpieg, trzykrotnie nominowany do Oscara i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za filmy Wierny ogrodnik, Chłopiec z latawcem oraz Szpieg. Rekordzista w zdobywaniu nagród Goya - w 2012 po raz dziesiąty otrzymał nagrodę dla najlepszego kompozytora. Kojarzony przede wszystkim z twórczością Almodóvara, z którym współpracuje od 18 lat, napisał muzykę do ponad 50 filmów. Pracował z najważniejszymi hiszpańskimi reżyserami, a także z uznanymi twórcami światowego kina m.in.: Johnem Malkovichem (Tancerz), Oliverem Stonem (Dowódca), Fernando Meirellesem (Wierny ogrodnik), Markiem Fosterem (Chłopiec z latawcem), Stevenem Soderberghiem (Che.Rewolucja i Che.Boliwia) czy Thomasem Alfredsonem (Szpieg). Był pierwszym hiszpańskim kompozytorem nominowanym do Oscara w 2005 roku za film Wierny ogrodnik (nominowany także do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i nagrodzony World Soundtrack Awards za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku). Stworzył muzykę do najważniejszych filmów Pedro Almodóvara, jak: Kwiat mojego sekretu, Drżące ciało, Wszystko o mojej matce, Porozmawiaj z nią, Złe wychowanie, Volver, Przerwane objęcia, Skóra w której żyję i najnowszego filmuPrzelotni kochankowie, którego polską premierę zaplanowano na maj.

- Życzeniem Iglesiasa było zaangażowanie w koncert najlepszych polskich muzyków i solistów. Zachwycił się Orkiestrą AUKSO i charyzmą Marka Mosia, do projektu zaprosił także Agatę Szymczewską - laureatkę I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz wybitnego hiszpańskiego kontratenora Carlosa Menę - absolwenta prestiżowej Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, wyróżnionego nagrodą ?Diapason D`Or? za recital pieśni barokowych - mówi Robert Piaskowski, dyrektor programowy FMF.

Iglesias wyjątkowo ceni sobie kameralność klasycznych przestrzeni koncertowych. Dlatego, zgodnie z jego życzeniem, koncert odbędzie się w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Początek o godz. 20.00.

Muzyczna podróż do jaskini zapomnianych snów


- Po raz pierwszy w historii festiwalu, obok dużych hollywoodzkich produkcji, stanowiących dotychczas znak rozpoznawczy FMF, postanowiliśmy odkryć przed naszą publicznością projekty, o których wykonaniu na FMF zawsze marzyliśmy: muzykę bardziej alternatywną, ale też muzykę ambitnego kina artystycznego, dokumentu, reportażu - zapowiada Robert Piaskowski.

W piątek (27 września), o godz. 19.00, w gotyckim wnętrzu Kościoła św. Katarzyny zabrzmi muzyka do obrazów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga. Muzyka zawsze odgrywała w jego filmach ważną rolę. Kiedy w 2004 roku przyjechał do Monachium w poszukiwaniu wyjątkowej i osobistej muzyki do filmów Biały diament (opowieść o o amerykańskiej ekspedycji do Gujany z budowniczym sterowca dr. Grahamem Dorringtonem) i Odległa błękitna planeta(utrzymana w konwencji science-fiction opowieść o wyprawie na umierającą planetę) natrafił na muzykę Ernsta Reijsegera. Tak zrodziła się ich trwała i owocna współpraca przy wielu filmach i występach na żywo. W 2006 roku Reijseger skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Operacja Świt z Christianem Balem w roli głównej, a trzy lata później dzięki specjalnemu projektowi Herzoga i Lyncha Synu, synu, cóżeś ty uczynił?, przed kompozytorem otworzyła się szansa napisania muzyki do amerykańskiej produkcji. 


W Krakowie usłyszymy muzykę skomponowaną do takich obrazów jak: Odległa błękitna planeta, Biały Diament czy Jaskinia zapomnianych snów. To program ambitny, powstający od lat jako nieustannie projekt otwarty, angażujący wielonarodowy i wielokulturowy skład wykonawców, łączący północne i południowe tradycje muzyczne, awangardowy jazz z muzyką współczesną, starożytne korzenie muzyki sakralnej z surowym brzmieniem wiolonczeli. To hipnotyzujące i piękne widowisko; muzyka dawnych pierwotnych rytuałów w wykonaniu niezwykłego senegalskiego śpiewaka Moli Sylla, chóru Concordu E Tenore De Orosei z Sardynii, wybitnego pianisty Harmena Fraanje i samego Ernsta Reijsegera grającego na wiolonczeli. W części poświęconej muzyce do filmu Jaskinia zapomnianych snów, imponujący kolaż dźwiękowy, łączący ludzki głos z instrumentarium w sakralną i unikalną dźwiękowo ścieżkę, wykona dodatkowo kameralna sekcja chóru Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Wolfganga Klasenera.

Alternatywnie: Głosy z Islandii

Wątki ekologiczne kontynuował będzie także islandzki producent, kompozytor, muzyk i twórca najlepszego studia nagraniowego Greenhouse Studios w Reykjavíku - Valgeir Sigurðsson. To twórca słynnej wytwórni Bedroom Community, przy nagrywaniu albumów współpracujący z różnorodnymi artystami m.in. z Kronos Quartet, múm, Bonniem ‘Prince` Billym, Björk, Damonem Albarnem, Hildur Guðnadóttir, Jóhannem Jóhannssonem, Sigur Rós oraz z przyjaciółmi z Bedroom Community: Nico Muhlym, Samem Amidonem, Benem Frostem, Puzzle Mutesonem, Daníelem Bjarnasonem, Paulem Corleyem i Nadią Sirotą. Znany jest także z nagrania, skomponowanej przez Björk w 1998 r., ścieżki do filmu Tańcząc w ciemnościach Larsa Von Triera. Od tego czasu do 2006 roku Sigurðsson był głównym współpracownikiem studyjnym islandzkiej wokalistki (albumy: Selmasongs, Vespertine, Medúlla iDrawing Restraint 9). W 2010 roku nagrał i wydał ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego o eksploatacji zasobów naturalnych na Islandii Dreamland (org. Draumalandið).


W Krakowie zaprezentuje muzykę do kultowego filmu dokumentalnego Dreamland (org. Draumalandið) w reż. Þorfinnura Guðnasona i Andri Snæra Magnasona. Film jest protestem artystów przeciwko eksploatacji zasobów naturalnych na Islandii. Zobaczymy w nim zjawiskowe zdjęcia wymarłych wulkanów, niezmierzonych przestrzeni, zapierających dech w piersiach klifów. Do pracy nad tym projektem Sigurðsson zaprosił światowej sławy kompozytorów klasycznych: Nico Muhly`ego, Daníela Bjarnasona, lawirującego pomiędzy minimalizmem i brudnym rockiem Bena Frosta, czy amerykańskiego wokalistę folkowego Sama Amidona. Podczas FMF utwór wykona sam kompozytor wspomagany przez kameralny zespół orkiestrowy. - To projekt, który nie ucieka od popowej estetyki, ale wzbogaca ją o eklektyczne dodatki, niuanse brzmieniowe i dźwiękowe eksperymenty; to muzyka łącząca organiczne z syntetycznym, akustyczne z cyfrowym - opisuje Robert Piaskowski. Oprócz kompozytora na scenie wystąpią soliści: Nadia Sirota (altówka) i Liam Byrne (viola da gamba).

10 kompozytorów na dziesięciolecie RMF Classic


W sobotę (28 września) zapraszamy natomiast do hali ocynowni ArcelorMittal Poland na galę urodzinową współorganizatora FMF - radia RMF Classic. Wieczór uświetni obecnością wielu wybitnych twórców muzyki filmowej. - Chcemy świętować urodziny wspólnie ze słuchaczami, festiwalową publicznością i kompozytorami - mówi Magdalena Wojewoda, dyrektor programowa RMF Classic. - Tego wieczoru zabrzmią utwory dziesięciu znakomitych twórców. Postanowiliśmy nie odkrywać wszystkich kart od razu i będziemy ujawniać kolejnych gości gali z kraju i z zagranicy co dwa tygodnie, na antenie naszej stacji. Dzisiaj, chciałam z dumą ogłosić nazwisko naszego pierwszego gościa: wschodzącej gwiazdy Hollywood, kanadyjskiego kompozytora Trevora Morrisa, autora muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych (m.in.: Need for Speed: Karbon), znanego publiczności ze ścieżek dźwiękowych do seriali Rodzina Borgiów, Dynastia Tudorów czy filmu Immortals. Bogowie i herosi. 


Trevor Morris współpracował z najlepszymi reżyserami i producentami w branży m.in. Jerrym Bruckheimerem, Neilem Jordanem, Tonym i Ridleyem Scottami. Jest zdobywcą nagród Emmy, w zeszłym roku nominowanym do tej prestiżowej nagrody za ścieżkę dźwiękową do serialu Rodzina Borgiów. Ostatnio skomponował muzykę do thrillera Olimp w ogniu. UWAGA: Koncertem zadyryguje Gavin Greenaway - angielski dyrygent i kompozytor, znany ze stałej współpracy z Hansem Zimmerem.

Wielkie koncerty i znakomici goście to nie jedyne atrakcje przygotowane na tegoroczną edycję festiwalu. Po raz pierwszy w historii imprezy, we współpracy z Alvernia Studios, zorganizowane zostaną profesjonalne warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez kilkunastu ekspertów branży: inżynierów dźwięku, specjalistów od postprodukcji muzycznej, kierowników sesji nagraniowych, aranżerów i uznanych kompozytorów. Szczegółowy program warsztatów ogłoszony zostanie w czerwcu.

A już 21 maja, także na antenie RMF Classic, ogłosimy konkurs dla młodych kompozytorów organizowany we współpracy z Festiwalem Etiuda i Anima. Prace młodych twórców oceni międzynarodowe jury obradujące pod dyrekcją Roberta Townsona - szefa legendarnej wytwórni Varese Sarabande Records obchodzącej niebawem 35-lecie istnienia.


Przypominamy, że tegoroczna edycja FMF zakończy się 29 września koncertowym wykonaniem w hali ocynowni ArcelorMittal Poland amerykańsko-australijskiej superprodukcji Matrix. Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem będzie dwukrotny zdobywca nagrody Emmy, amerykański kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i aranżer, autor muzyki do kultowej trylogii Matrix, Don Davis (Za linią wroga, Ballistic, Dom na Przeklętym Wzgórzu, Park Jurajski III)

[źródło: www.fmf.fm]

 
Aleksander Dębicz:

Koncert muzyki Iglesiasa w wykonaniu rewelacyjnej orkiestry AUKSO może być prawdziwym wydarzeniem. Wcześniejsze programy FMF mnie nie ekscytowały, tym razem jest inaczej. Postaram się przyjechać :)


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni