Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

BARTOSZ CHAJDECKI - "MISJA AFGANISTAN": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

01 Listopad 2012, 20:21
Wytwórnia Universal Music Polska oraz telewizja CANAL+ mają zaszczyt poinformować, że już 13 listopada w polskich sklepach muzycznych ukaże się specjalny album z muzyką kompozytora Bartosza Chajdeckiego do najnowszego polskiego serialu wojennego MISJA AFGANISTAN w reżyserii Macieja Dejczera.
SERIAL:

Misja Afganistan to zrealizowany z dużym rozmachem nowy polski serial wojenny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Produkcja pokazuje pół roku z życia polskiego kontyngentu na misji - na czym polega praca żołnierzy, jak wygląda ich życie w afgańskiej bazie, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć i jak silnych emocji doświadczają. To historia ludzi o różnych przekonaniach, wartościach i doświadczeniach, których połączył Afganistan.

Trzymająca w napięciu, dynamicznie skonstruowana fabuła jest w dużej mierze zasługą scenarzystów - Jana Pawlickiego i Marka Kreutza - którzy na etapie przygotowań przeprowadzili szereg rozmów z żołnierzami i ich rodzinami. Niektóre z serialowych wydarzeń są inspirowane prawdziwymi wspomnieniami. Misja Afganistan nie jest jednak serialem wyłącznie wojennym. Kontekst militarny stanowi tło dla 13-odcinkowej historii o grupie żołnierzy z jednego oddziału, o rywalizacji i przyjaźni, bohaterstwie i słabościach, poczuciu obowiązku, tęsknocie i miłości. Akcja serialu skupia się na rzeczywistości obozowej. Teoretycznie rodziny nie mają do niej wstępu, a jednak stają się jej częścią. W Afganistanie bowiem, w przeciwieństwie do innych misji, istnieje możliwość stałego kontaktu z bliskimi w Polsce, i choć nie wszyscy decydują się z niej skorzystać, przywiezione z domu problemy wpływają na przebieg zdarzeń.

Ppłk. Krzysztof Przepiórka, były Dowódca Grupy Szturmowej G.R.O.M., a obecnie Prezes "Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych G.R.O.M.", odpowiedzialny w serialu za szkolenie aktorów podkreśla - Dobrze się stało, że tak ważny, aktualny i poruszający temat, jak wojna w Afganistanie został podjęty w serialu CANAL+. Misja polskiego kontyngentu w Afganistanie trwa już ponad 10 lat, a dotąd żaden producent filmowy nie podjął tego tematu. CANAL+ postanowił jako pierwszy pokazać widzom na czym polega praca polskich żołnierzy, jak wygląda ich życie w afgańskiej bazie, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć i jak silnych emocji doświadczają.

Bohaterami serialu są żołnierze II Plutonu Pierwszej Kompanii Piechoty Zmechanizowanej z Wędrzyna pod dowództwem młodego oficera, porucznika Pawła "Konasza" Konaszewicza (Paweł Małaszyński). Konaszewicz zmaga się z etykietą "plecaka" - jest podejrzewany, że stanowisko otrzymał dzięki protekcji ojca - emerytowanego generała. Głównym antagonistą "Konasza" jest porucznik Żądło (Tomasz Schuchardt) - dowódca I Plutonu. Napięcie między oficerami widoczne jest od pierwszego spotkania, a zażegnaniu konfliktu nie pomaga rywalizacja o kobietę - porucznik Justynę Winnicką (Ilona Ostrowska). Bohaterowie reprezentują różne punkty widzenia - wśród żołnierzy wiara w sens interwencji walczy ze zwątpieniem, tak jak brawura z rozsądkiem. Niektórzy traktują wojnę jak męską przygodę, inni jak misję, a jeszcze inni chcą załatwiać na niej osobiste porachunki. Wartka akcja, pluton jako bohater zbiorowy i ciekawie skonstruowane indywidualne postaci stworzą poruszającą opowieść, którą widzowie mogą oglądać w CANAL+ już od 14 października.

Poniżej prezentujemy zwiastun serialu:


MUZYKA:

Autorem muzyki instrumentalnej do Misji Afganistan jest Bartosz Chajdecki - kompozytor obdarzony wielką wyobraźnią i swobodą twórczą, nagradzany i doceniany w kraju i zagranicą za muzykę  do kultowego polskiego serialu Czas Honoru. Artysta ten jest ostatnio najbardziej zapracowanym polskim kompozytorem muzyki filmowej, o czym przekonacie się czytając nasz kolejny z nim wywiad. Na Soundtracks.pl ukaże się on już za kilkadziesiąt dni. Misja Afganistan to jeden z kilku dużych projektów, nad którymi Bartosz Chajdecki pracował przez miniony rok.Kompozytor tak mówi o swojej muzyce: "Misja Afganistan" to już mój drugi wspólny projekt z reżyserem Maciejem Dejczerem. Po serialu "Chichot losu" z 2010 roku, przyszło mi tym razem stworzyć dla Pana Macieja coś zupełnie innego. Wyzwanie polegało na tym, aby skomponować mocną i wyrazistą muzykę instrumentalną wpisaną w klimat wojny i afgańskiej pustyni, która jednak w żaden sposób nie będzie nawiązywać do mojej muzyki z poprzedniej produkcji [przyp.red.-?Czas Honoru?]. Musiałem więc pójść w zupełnie innym kierunku, choć nie było to łatwe, bo przy "Misji Afganistan" ponownie osią serialu jest tematyka wojenna. Było to dla mnie bardzo cenne i twórcze doświadczenie, a ocenę końcową mojej pracy pozostawiam słuchaczom i fanom.

Muzyka instrumentalna stanowi niezwykle ważny element Misji Afganistan. Sugestywnie oddaje pustynną scenerię, w której rozgrywa się akcja serialu. Etniczne azjatyckie instrumenty i wokalizy kreują duszną, wojenną atmosferę. Bartosz Chajdecki zaprosił do współpracy wyjątkowych solistów. Muzykę na instrumentach perkusyjnych i loopach wykonuje Wojciech Fedkowicz - jeden z najlepszych polskich perkusistów, którego usłyszeć możemy na płytach wielu polskich i zagranicznych wykonawców. Paweł Solecki - polski fagocista, stypendysta "International Music Camp" i laureat konkursu "Praska Wiosna" - wykonuje wokalizy i muzykę na instrumentach etnicznych. Za partie gitarowe odpowiada Brian Massaka - młody, utalentowany polski gitarzysta i aktualnie uczeń duńskiej The Academy Of Music And Dramatic Arts.

Poniżej prezentujemy czołówkę serialu:


ALBUM:

Przez ostatnie dwa miesiące trwały intensywne prace nad przygotowaniem wydania muzyki z Misji Afganistan. Ekskluzywnie wydany album będzie zawierał aż trzy (!) płyty CD.

Na pierwszej płycie znajduje się oryginalna muzyka instrumentalna z serialu autorstwa Bartosza Chajdeckiego. Na drugim i trzecim krążku zamieszczona została muzyka inspirowana serialem - wiele nieśmiertelnych klasyków polskich i zagranicznych wykonawców w oryginalnych wykonaniach, które zostały na potrzeby produkcji specjalnie wylicencjonowane i których część możemy usłyszeć w poszczególnych odcinkach Misji Afganistan.

Produkcja ta jest jednym z pierwszych polskich seriali, wykorzystujących w tak szerokim stopniu zarówno oryginalną muzykę instrumentalną, jak i piosenki. Dla spójności wydania płytowego piosenki zostały podzielone na polskie oraz zagraniczne i zamieszczono je na osobnych płytach. Usłyszymy m.in. utwory Comy, Voo Voo, Iry, T.Love, Proletaryatu, Megadeath, Soundgarden, Thin Lizzy, The Cranberries, Papa Roach, Steppenwolf, Motorhead, Florence & The Machine i wielu innych.

Album wydaje wytwórnia Universal Music Polska. Kosztować będzie około 50 zł i już można go przedpremierowo zamawiać w największych polskich sklepach internetowych.

Poniżej prezentujemy premierowo okładkę wydania oraz listę utworów:DYSK 1 - oryginalna muzyka Bartosza Chajdeckiego:

01. Sands Of War - 3:40
02. Leaving Home - 3:25
03. Activated - 5:11
04. Remembering Home - 1:45
05. Associate - 4:30
06. Sandglass - 4:24
07. Kandahar / "Whose War Is It?" - 2:32
08. Living Afghanistan - 2:26
09. Sands Of War (Reprise) - 5:50
10. Chillout - 3:16
11. Dawn - 2:56
12. Kandahar (Reprise) - 4:57
13. Leaving Afghanistan - 3:52
14. Associate (Remix) - 4:24

Czas trwania - 53:05

Orkiestra: B.A.Ch Film Ensemble
Gitary: Brian Massaka
Instrumenty elektroniczne: Michał Woźniak
Instrumenty etniczne & wokalizy: Paweł Solecki
Instrumenty perkusyjne & loopy: Wojciech Fedkowicz
Kopista: Urszula Kwaśnicka-Chajdecka
Realizacja nagrań i mastering: Michał Woźniak


DYSK 2 - muzyka inspirowana serialem (polscy wykonawcy):

01. Coma - "Afgan"
02. Popkultura - "Elektryczny świat"
03. Proletaryat - "Ruchomy Cel"
04. Kielich & Łukasz Lach- "Going going gone"
05. Afro Kolektyw - "Jeżeli kiedyś zabraknie mnie"
06. Pink Freud - "Horse & Power"
07. T. Love - "To wychowanie"
08. Voo Voo, Maciej Maleńczuk & Abradab - "Wszyscy muzycy to wojownicy"
09. Sebastian Riedel & Cree - "Wszystkie winy"
10. Kim Nowak - "Szczur"
11. Chemia - "List"
12. Muchy - "Zamarzam"
13. Kacezet & Fundamenty - "Miłość pieprzy rację"
14. Stanisław Soyka - "Dziwny jest ten świat"
15. Maleo Reggae Rockers & Wilku - "Kiedy byłem małym chłopcem"
16. Kumka Olik - "Podobno nie ma już Francji"
17. Ira - "Mój Bóg"
18. Kim Nowak - "King Kong"

DYSK 3 - muzyka inspirowana serialem (zagraniczni wykonawcy):

01. Apollo 440 - "The Future'S What It Used To Be"
02. Motorhead - "Ace Of Spades"
03. The Cranberries - "Zombie"
04. Papa Roach - "Last Resort"
05. The Killers - "Runaways"
06. Soundgarden - "Black Hole Sun"
07. Godsmack - "The Enemy"
08. Archive - "Conflict"
09. Triggerfinger - "I Follow Rivers"
10. Thin Lizzy - "The Boys Are Back In Town"
11. Ladyhawke - "My Delirium"
12. Steppenwolf - "Born To Be Wild"
13. Two Door Cinema Club - "Sleep Alone"
14. Hole - "Doll Parts"
15. White Zombie - "Thunder Kiss '65"
16. Young Tomo - "I Can't Keep Still"
17. Megadeath - "Holly War"
18. Florence & The Machine - "Seven Devils"


Więcej informacji na temat Misji Afganistan można znaleźć na codziennie aktualizowanej, obszernej oficjalnej stronie internetowej serialu (wystarczy kliknąć w poniższy baner). Znajdują się tam wypowiedzi twórców i aktorów, opisy postaci, blog z planu zdjęciowego oraz ekskluzywne galerie zdjęciowe i filmowe. Serwis jest sukcesywnie wzbogacany o trailery, opisy poszczególnych odcinków i wiele materiałów zza kulis serialu.
Serdecznie polecamy i zapraszamy do sklepów muzycznych!


W imieniu swoim oraz Redakcji portalu Soundtracks.pl chciałbym w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania wszystkim Osobom z wytwórni Universal i telewizji CANAL+, które przyczyniły się do wydania płyty z muzyką z tej produkcji. Dziękuję za zainteresowanie tym projektem i za wytężoną i owocną pracę nad wydaniem tego albumu.

Adam Krysiński
adam@soundtracks.pl


  PrzeMek Marciniak:

Wow, nie wierze, że na polskim rynku i do tego do polskiego serialu zostało wydane tak obszerne i ciekawe wydawnictow. Od razu widać że canal + rzucilo kasą.... i dobrze o by więcej takich prezentów dla fanów muzyki filmowej

Radzimir:

Za się za coś bierze Canal+ to na poważnie. Gruby album, który trzeba będzie mieć.

Osito:

WOW, poważnie Steppenwolf i wszyscy pozostali inspirowali się "Misja Afganistan"? Komuś chyba zaszwankowały podstawy polszczyzny (konkretnie rozróżnienie strony czynnej i biernej). Wstyd.

Krzysztof Ruszkowski:

@ Osito: "Muzyka inspirowana filmem" lub ".... serialem" to powszechnie na świecie stosowane określenie kategorii soundtracków złożonych z piosenek występujących w danej produkcji lub po prostu pasujących do niej swoim brzmieniem, klimatem etc. W przeważającej większości nie są to utwory pisane z myślą o filmie czy serialu, co odróżnia "muzykę inspirowaną..." od "muzyki oryginalnej" (nawet jeśli wyraz "inspirowana" jest tu pewnym nadużyciem).

Muzyczka:

Rany Boskie, może niech wydadzą jeszcze 4 płytę do tego zestawu jako bonus CD Misja Afganistan, na której będą utwory z Szeregowca Ryana, Jarhead, Homeland, Kompanii Braci i innych filmów wojennych. Myślę, ze kilka utworow Sinatry też by się dało gdzieś upchnąć. Każdą głupotę jak widać da się uzasadnić. To co wyprawiają wytwórnie, żeby wyciągnąć kasę od ludzi, przechodzi już ludzkie pojęcie. Florence and the Machine????? Ira?????? Bardziej wygląda to na koncert życzeń kogoś z Uniwersalu niż inspirację tym serialem. Czyżby sama muzyka pana Chajdeckiego byla za malo atrakcyjna? No chyba, że to są właśnie ulubione piosenki B. Chajdeckiego, albo M. Dejczera, który słuchał ich podczas zdjęć na poligonie. Jak tak to zwracam honor.

Adam Krysiński:

A może zacznij oglądać najpierw ten serial, zamiast pluć tutaj jadem? Spora część tych piosenek została w serialu użyta. Nie wszystkie. Ale sporo.

Muzyczka:

Naprawdę? To może oglądaliśmy rożne seriale , bo ja widziałam wszystkie odcinki i oprócz piosenki użytej w tylowce, to reszta piosenek jest z kosmosu. Może podasz Adamie, które z piosenek z płyty zostały użyte w filmie, bo umieram z ciekawości.

Adam Krysiński:

Na dzień dzisiejszy wyemitowano dopiero 4 pierwsze odcinki. A jest wszystkich 13. Także cierpliwości... I już w pierwszych scenach pierwszego odcinka z Radia Zet (jeden ze sponsorów serialu) lecącego z radia w tle sceny, słychać piosenkę. Co do ceny zestawu - nie jest wygórowana, jak na box 3-cd - tyle kosztują pojedyncze płyty. I jest czymś naturalnym, że piosenki zawsze pomagają w sprzedaży i marketingu danego wydania i w niczym to nie przeszkadza. Co więcej, często ich obecność jest pomocą i koniecznością, żeby w ogóle ktoś zechciał płytę wydać. A w tym przypadku część piosenek została użyta, więc był ku temu dodatkowy argument.

Muzyczka:

W takim razie poproszę o podanie numeru lub tytułu utworu z płyty, który pojawił się w wg Ciebie w 1 odcinku. Albo w którymkolwiek z 5 wyemitowanych już odcinków. To wielka szkoda, że redaktor branżowego serwisu wykazuje się kompletną niewiedzą dotyczącą tego serialu jak i innych. Pisząc takie słowa: "Produkcja ta jest jednym z pierwszych polskich seriali, wykorzystujących w tak szerokim stopniu zarówno oryginalną muzykę instrumentalną, jak i piosenki.", rozumiem, że nie wiesz o istnieniu np.: serialu "Prawo Agaty", serialu "Lekarze", ani "Magda M." - bo tam faktycznie jest to robione w szerokim stopniu. Co do wydawania płyt z muzyką inspirowaną serialem, to najbliższy przykład polski to dwupłytowe wydawnictwo z serialu "Przepis na życie". Pojawiły się tam zarówno piosenki użyte w serialu jak i tzw. "music inspired by". Ale zostało to zrobione z głową i wybrano utwory ze świata muzycznego tego serialu - czyli swingu i temu pochodnych, utwory, które gdyby nie realia finansowe, mogłyby z powodzeniem znaleźć się w filmie. Nikt jednak nikomu nie wmawiał, że można je usłyszeć w serialu. Wciskanie ludziom kitów jest chyba niezgodne z etyką dziennikarską?. Dlaczego nie mogłeś napisać, że pozostałe dwie płyty to po prostu bonus z fajną, "męską" muzyką dla fanów serialu, zamiast pisać bzdurę typu :" (...) których część możemy usłyszeć w poszczególnych odcinkach Misji Afganistan." A może to kwestia bezmyślnego copy paste PRowskich notatek? Ale żeby już nie pluć jadem, umówmy się, że ja "odszczekam" wszystko, jeśli tylko okaże się, że się myliłam i piosenki z płyty w cudowny sposób pojawią się w tym serialu. A Ty zrobisz to samo?

Adam Krysiński:

Brałem udział w wydaniu niejednej płyty z serialową muzyką i co nieco orientuję się w polskich serialach. Zwrot "Jednym z pierwszych seriali..." - nie oznacza, że pierwszym ever. Wymieniłeś drobną ilość innych tytułów (do których ja mógłbym jeszcze coś dopisać), o których można napisać to samo, że one też jako jedne z pierwszych (...) itd. To żaden mój błąd, bo tych seriali jest dosłownie kilka - po prostu jest ich znikoma ilość. A o tematyce wojennej akurat to chyba nie ma żadnego dla ścisłości, ale tego tekst wyżej nie zawiera. Tak więc nie rozumiem kolejnego Twojego zarzutu i trudno nazwać to inaczej niż czepialstwo, bo przy tak małej ilości produkcji czymś normalnym jest napisanie zwrotu "jednym z pierwszych". O fakcie, że muzyka na cd2 i cd3 jest inspirowana serialem napisane jest wyraźnie wyżej. O tym, że nie jest to jednoznaczne z tym że każdą piosenkę słychać w serialu, to samo. O tym, dlaczego wydawcy wydają albumy do których dołączają piosenki, dlaczego jest to ważne, dlaczego jest często konieczne, napisałem w komentarzu wyżej. Gdyby nie cd 2 i cd3 nie miałbyś na co narzekać, bo album by nie został wydany. I bynajmniej nie dlatego, że score się nie broni samemu. Ale do tego trzeba troszkę znać realia rynku. I albo je zaakceptować, albo obrażać się dalej na rzeczywistość, że w cenie jednopłytowego albumu wydawca daje słuchaczowi 3 płyty, których Ty akurat nie chcesz, bo wolałbyś tylko pierwszą. Miliony osób też by wiele wolało, ja także. W pierwszym odcinku przykładowo piosenki pojawiają się w minutach ~4, 8, 14, 18, 31 i 44. Z mojej strony zatem to wszystko i dalszej polemiki nie zamierzam tutaj prowadzić. Pozdrawiam.


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni