Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Błękitna laguna (The Blue Lagoon)

06 Marzec 2003, 14:07 
Kompozytor: Basil Poledouris

Rok wydania: 1980/1989
Wydawca: Southern Cross

Muzyka na płycie:
Błękitna laguna (The Blue Lagoon)

Basil Poledouris, to kompozytor przede wszystkim podziwiany za swoje kompozycje do filmów akcji. Wymieniając jego filmografię często pomija się filmy o głębszej treści, czy też komedie romantyczne do których komponował muzykę. A bardzo nie słusznie. Błękitna laguna to prawdziwy przykład jego możliwości. Nie jest to typowa muzyka ilustracyjna, lecz emocjonalnie pobudzająca swoimi pięknymi tematami.

Błękitna laguna to muzyka w stylu europejskich kompozytorów - często skupia się na emocjach, a nie na akcji. Przy tym przesączona romantyzmem, spokojem i sielankowym klimatem. Motyw przewodni tego soundtracku na długo pozostaje w pamięci, a dzięki różnorodnym aranżacjom, jego częste pojawianie się nie irytuje, a wręcz przeciwnie - wyczekuje się tego tematu.

Poledouris stworzył dzieło różnorodne, więc oprócz utworów sielankowych, znalazły się tu także kompozycje dramatyczne, dynamiczne i nostalgiczne. Są one jednak w mniejszości, co odpowiada fabule filmu. Na różnowordność tego soundtracku składają się także *orkiestracje. Bardzo ciekawym, i rzadkim, elementem jest wykorzystanie klawesynu np. w utworze The Sands Of Time. Towarzyszy on np. scenie oglądania starych zdjęć. Dzięki temu Poledouris przenosi nas w odległą przeszłość.

Szkoda tylko, że Błękitna laguna to zaledwie pół godziny muzyki. I choć ten czas, to norma dla soundtracków Poledourisa, to chciałoby się usłyszeć więcej.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Love Theme/Emmaline - 2:33
2. Main Title - 2:37
3. Fire - 1:19
4. The Island - 1:45
5. The Sands Of Time - 2:26
6. Paddy`s Death -1:21
7. The Children Grow - 4:11
8. Lord Of The Lagoon - 1:07
9. Love Theme Reprise - 1:12
10. Underwater Courtship - 2:01
11. The Kiss - 2:35
12. Richard Sees Paddy - 2:22
13. The Birth - 1:15
14. Bad People; Baby Swim - 3:02
15. The Memories - 1:21
16. Points To Port; End Titles - 3:20

Razem: 34:27

Komentarze czytelników:

Asia:

Moja ocena:

Wspaniała muzyka niestety nie miałąm możliwości wysłuchania płyty CD, muzyką zachwycam się tylko podczas oglądania filmu. Jest cudowna zwłaszcza główny temat. chciałabym się skontaktowac z kimś kto ma dostęp do tej płyty, oczywiście chciałabym ją kupić. To jest dla mnie bardzo ważne więc prosze o kontakt kogoś kto ma tę płyte albo wie jak ją kupić@

Koper:

Moja ocena:

Świetny soundtrack, ackzolwiek mało znany, bo film chyba już powoli odchodzi w zapomnienie. Motyw przewodni piękny, a zwłaszcza grany na fortepianie przez samego kompozytora. Ten fortepian zresztą trochę mnie zaskoczył, bo znałem Poledorisa wcześniej głównie z Conanów, RoboCopa i Starship Troopers, gdzie tego instrumentu wogóle chyba nie było. :) A soundtrackiem mogę się podzielić, jakby ktoś chciał. :) PS: 4,5 a nie 5, bo sounddtrack strasznie krótki. ;)

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Klasyka muzyki filmowej... Co tu dużo mówić. Film kiczowaty, ale głównie przez fakt jego "zestarzenia", że tak powiem. Nie wypada nie posłuchać.

corsito:

Moja ocena:

Ta ścieżka podobnie jak większość twórczości Poledourisa mi się po prostu niepodoba. Tu troche wyżej z uwagi na temat. Są jednak tysiące lepszych płyt.

karcharoth:

Moja ocena:

Jedna z najgenialniejszych płyt jakie w życiu słyszałem. Absolutny klasyk.