Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Himalaya

19 Luty 2003, 15:15 
Kompozytor: Bruno Coulais

Rok wydania: 1999
Wydawca: Virgin Records

Muzyka na płycie:
Himalaya

Bruno Coulais to raczej średnio znany francuski kompozytor. Po przesłuchaniu soundtracku do filmu Himalaya jego autorstwa, zaliczam go jednak do elity światowych kompozytorów. Od dobrych kilku miesięcy nie słyszałem tak pięknej i poruszającej muzyki.

Himalaya opowiada historię grupki ludzi żyjących w odizolowanej wiosce Dolpo, właśnie w Himalajach. Już to poniekąd narzuca styl muzyce. Mamy tu zgrabne połączenie muzyki zachodniej z muzyką oraz pieśniami wschodnimi. Dominuje ten drugi element, co uważam za rzecz pozytywną. Coulais stworzył muzykę oryginalną, nie dającą się zaszufladkować (choć niektórzy zarzucają jej przesadzony Newage`owy styl).

Ja uważam, że właśnie te etnicznie i orientalnie brzmiące pieśni i głosy wykonawców są elementem, który wyciąga tą płytę ponad przeciętną. Nawet motywy bardzo dramatyczne i pobudzające emocjonalnie, nie zostały zdominowane przez orkiestrę - tu na uznanie zasługuje utwór The Lake obfitujący w bardzo dramatycznie brzmiące śpiewy. Na płycie tej dominują motywy spokojne i romantyczne, o nieco suspensowym klimacie.

Szczególnie polecam osobom lubiącym muzykę orientalną - tu znajdą jej mnóstwo. Osoby poszukujące czegoś nowego, z pewnością także będą zadowolone. Jest to miła odskocznia od typowej zachodniej muzyki, a przy tym piękna i przepełniona niezwykłą wrażliwością.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. The Death of Lhakpa - 3:40
2. Norbu - 2:38
3. The Salt - 2:08
4. Tinle & The Child - 2:56
5. The Crossing - 2:45
6. The Night - 2:13
7. The Council - 2:19
8. The Walk - 1:46
9. The Songs - 1:14
10. Norbu & Karma - 1:31
11. Karma - 2:49
12. The Lake - 3:07
13. Norbu - 1:40
14. The Ceremony - 0:30
15. Karma`s Anger - 1:43
16. The Exhaustion - 1:50
17. Pema`s Tears - 1:11
18. The Caravan - 2:41
19. The Tracks - 2:10
20. Tinle`s Death - 2:25
21. Opera - 4:08

Razem: 47:24

Komentarze czytelników:

oszołomiony:

Moja ocena:

rzeczywiscie muzyka wspaniała!piekna i pozostajaca w pamieci!az chce sie jej wiecej!

dae:

Moja ocena:
bez oceny

Noooooo... Jakoś powierzchowna ocena: "Polecam tę muzykę tym, którzy lubią muzykę orientalną"... No, ale przełknąłem kaktusa. Muzyka Bruna Coulaisa z filmu "Himalaya" to dla mnie prawdziwe wydarzenie. Przyzwyczajony do hollywodzkich soundtracków a la Horner czy Williams napotykam na Coulaisa, którego muzyka niesie za sobą tak potężny ładunek emocjonalny... To muzyka bogata, przepiękna... Instrumenty są jakby zepchnięte na drugi plan, zdominowane przez niesamowite głosy, które stają się cechą charakterystyczną tej muzyki i dodatkowym... instrumentem. W muzyce z "Himalayi" dominuje grupa A Filetta, z którą Coulais współracuje po raz kolejny i niejaki Tsering Lodoe. Tworzy się bardzo specyficzny, oryginalny i pociągający klimat... I te emocje!!! To nie jest muzyka, która składa się z poskładanych z suchą, rzemieślniczą precyzją nutek. To są emocje!!! Słuchanie tej płyty to zawsze dla mnie przeżycie.

dae:

Moja ocena:

Hehe... Oczywiście zapomniałem wypunktować Himalayę.. :D Zdecydowanie 5/5!!!!!!!!!!!

Maverick:

Moja ocena:

Naprawde OK

donek:

Moja ocena:

Arcydzieło, arcydzieło i jeszcze raz arcydzieło!!! Wraz z Tan Dunem z Przyczjonego Tygrysa, Ukrytego Smoka i Ostatnim Cesarzem Byrnea, Sakamoto tworzą trzy największe arcydzieła muzyki filmowej ostatnich lat .Nie uważam, zeby była to uwaga poczyniona na wyrost.Jak sie niesamowiecie słucha całego scoru, kolejne przesłuchanie jest jeszcze większym przeżyciem!Niezrównana muzyka, jedna z moich ulubionych, a słucham jej od niedawna!!!


  Do tej recenzji są jeszcze 3 komentarze -> Pokaż wszystkie