Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Uciekające kurczaki (Chicken Run)

19 Luty 2003, 10:39 
Kompozytor: Harry Gregson-Williams
John Powell

Rok wydania: 2000
Wydawca: RCA Victor

Muzyka na płycie:
Uciekające kurczaki (Chicken Run)

SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.plOstatnio coraz trudniej o komedię, która byłaby naprawdę zabawna i choć trochę inteligentna. Uciekające kurczaki choć to film animowany i z roku 2000 na pewno wart jest polecenia, bo posiada obie te cechy. Dużym atutem tego filmu, jest także niewątpliwie muzyka. Stworzona przez dwóch świetnych kompozytorów: Harry`ego Gregsona-Williamsa oraz Johna Powella perfekcyjne oddaje klimat filmu.

Ta płyta to godzina muzyki, na którą składa się ogromne bogactwo tematyczne - można bez problemu wyróżnić trzy genialne tematy przewodnie - stylistyczne oraz instrumentalne. Ponieważ komedia ta, to poniekąd parodia filmów o ucieczkach z więzień i obozów, dlatego w muzyce znajdziemy wiele ze stylów oraz tematów typowych dla brytyjskich filmów z lat `50 i `60 o tej właśnie tematyce. W większości jednak mają one zabarwienie humorystyczne.

Ale na tym nie koniec. Powell i Gregson umiejętnie wplatają muzyczne wątki charakterystyczne dla nowszych filmów, jak np.: Mission: Impossible - nie kopiując jednak, ale skutecznie upodabniając. Poza tym, w utworach weselszych i żywszych znajdziemy mnóstwo big-bitu oraz jazzu.

Możnaby się zastanawiać, co więcej ma do zaoferowania muzyka z animowanej komedii? Otóż bardzo wiele... Oprócz utworów zabarwionych humorem, kompozytorzy podarowali nam tematy tak dramatyczne i emocjonalnie poruszające, jakich często brakuje w poważnych filmach fabularnych. Najlepszym przykładem są utwory: Up On The Roof oraz Rocky, A Fake All Along, z przejmującą solówką na trąbkę, fortepian i nostalgicznie brzmiącymi smyczkami.

Dodatkowo na płycie znalazły się dwa rock`n`rollowe kawałki (pojawiające się także w filmie): Flip Flip and Fly oraz The Wanderer - o dziwo doskonale zgrywają się one z całą ścieżką dźwiękową.

Pozostaje mi tylko pogratulować autorom filmu genialnego posunięcia, jakim było zaangażowanie dwóch tak dobrych kompozytorów. Wspólnie stworzyli oni, tak filmowo jak i muzycznie, wielkie dzieło, które bez wątpienia mogę każdemu polecić. Oby jak najwięcej tak dobrej muzyki wydawano.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Opening Titles - 3:39
2. Main Titles - 3:24
3. The Evil Mrs. Tweedy - 4:22
4. Rats! - 1:09
5. Chickens Are Not Organized - 1:01
6. We Need A Miracle - 2:03
7. Rocky and the Circus - 3:51
8. Flight Training - 3:39
9. A Really Big Truck Arrives - 5:56
10. Cocktails and Flighty Thoughts - 1:58
11. Babs` Big Break - 1:40
12. Flip Flip and Fly - Ellis Hall - 2:09
13. Up On The Roof - 3:08
14. Into The Pie Machine - 3:10
15. Rocky, A Fake All Along - 3:28
16. Building the Crate - 3:32
17. The Wanderer - Dion - 2:47
18. The Chickens Are Revolting - 2:45
19. Lift Off - 3:41
20. Escape To Paradise - 4:59

Razem: 62:21

Komentarze czytelników:

Rafal:

Moja ocena:

Warto dodać, że ścieżka muzyczna "Kurczaków nawiązuje tematycznie i stylowo do "Wielkiej Ucieczki" autorstwa Elmera Bernsteina.

jerry:

Moja ocena:

?Chicken Run? to bez wątpienia jeden z najlepszych projektów muzycznych 2000 roku. Jest to istna kompilacja różnych stylów, szczególnie charakterystycznych w kinie akcji. Jest tu Elmer Bernstein i jego westerny, jest Erich Korngold i jego morskie przygody oraz Jerry Goldsmith z dramatem wojennym. Do tego dochodzi jeszcze brzmienie typowe dla komedii, dramatu, jazzu, a nawet parodii. Za każdym jednak razem utrzymana jest swoista równowaga - żaden z tych stylów nie dominuje w partyturze, wzajemnie się uzupełniając przez cały czas. John Powell i Harry Gregson-Williams pokazali jak należy bawić się muzyką i jej gatunkami, cementując tym samym swoją rangę w muzyce filmowej. Pokazali też, że są godnymi partnerami (rywalami?) dla samego Hansa Zimmera, który bez wątpienia pozostanie ich mentorem i wzorem do naśladowania.

Rafalski:

Moja ocena:

Rewelacyjy Album! Świeży, pomysłowy, błyskotliwy. Harry Gregson Williams prześcignął swojego "mistrza" - Zimmera który, patrząc na jego ostatnie projekty (z trgicznym PearHarbour na czele), obniżył poziom, a jego uczeń, z każdym scorem pokazuje się z coraz lepszej strony. Polecam także AntZ i Sinbada.

JazzO:

Moja ocena:

Czadowy soundtrack :-) Z jajem, dowcipem i ikrą. Lepszej muzyki do tego filmu sobie nie wyobrażam aczkolwiek nie wszystkie utwory są takie super. Zdażają się nudnawe, ale tylko troszeczkę. Ogólnie kompozytorzy zapewnili nam naprawdę mnóstwo dobrej zabawy. A jeszcze więcej "przymróżenia oka" jest w równie dobrym ( jeśli nie lepszym ) scorze Gregsona - Williamsa "AntZ". :-)

Krystian:

Moja ocena:

Muzyka genialna! Jest tu wszystko, co powinna zawierać solidna muzyka, czyli świetne tematy, niebywałe rozwiązania, duża oryginalność i mnóstwo rozrywki. Jest to jedna z nielicznych płyt, które zostały tak dobrze wydane - odpowiednia ilość utworów, jak również wystarczająca długość całej płyty. Nie sposób się nudzić przy słuchaniu tej muzyki. Ta partytura udowadnia, że co dwie głowy, to nie jedna. Szkoda, że takich płyt, które serwują tyle dobrej zabawy jest bardzo mało. Jednym słowem -geniusz. Stąd bezapelacyjnie 5 gwiazdek.