Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Ghost in the Shell

08 Luty 2003, 12:30 
Kompozytor: Kenji Kawai

Rok wydania: 1995
Wydawca: RCA Victor/BMG

Muzyka na płycie:
Ghost in the Shell

Kenji Kawai to jeden z bardziej znanych japońskich kompozytorów muzyki filmowej. Jednym z jego dzieł jest Ghost in the Shell - manga czy też anime (nie znam się) osadzone w realiach cyberpunkowych. I choć fanem japońskiej animacji nie jestem, mogę śmiało powiedzieć, że jest to film bardzo dobry. W dużej mierze przyczyniła się do tego muzyka.

Ghost in the Shell jako soundtrack trzeba opisać z dwóch różnych stron: w połączeniu z obrazem oraz jako autonomiczne kompozycje. A to dlatego, że w obu przypadkach muzyka ta nabiera odmiennego charakteru i klimatu. Tak jak film ten wiele zyskał dzięki muzyce, tak i muzyka wiele zawdzięcza filmowi.

Jeśli słuchać tej płyty bez obrazu, to można ją określić jako bardzo prostą, minimalistyczną o tajemniczym klimacie i suspensowych motywach. Muzyka ta w większości opiera się na bębnach, dzwonkach, niewielkich chórkach oraz dziwnych nie do końca rozpoznawalnych dźwiękach. Temat przewodni często się powtarza (może za często). Z tego klimatu nieco wybija się jedynie utwór Reincarnation, który nabiera tempa i jest o wiele bogatszy instrumentalnie od pozostałych (pojawia sie tu *sekcja smyczkowa).

Natomiast w połączeniu z filmem soundtrack ten nabiera zupełnie nowego wyrazu. Pomimo swojej prostoty staje się bardziej emocjonalny, a suspensowe motywy podkreślają tajemniczość wykreowanego świata. Zwłaszcza pierwszy utwór Making of Cyborg, który pojawia się w czołówce, w połączeniu z obrazem potrafi na prawdę rozłożyć na łopatki.

Utwór 11. Bonus track to piosenka, która w filmie się nie pojawia i z całością nie ma praktycznie nic wspólnego.

Ghost in the Shell jako film i jako muzyka jest wart polecenia, więc gorąco polecam - jest to przykład świetnego uzypełniania się muzyki i filmu. Nikt nie powinien się zawieść, a zwłaszcza fani sci-fi oraz cyberpunku.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Making of Cyborg - 4:25
2. Ghost Hack - 5:14
3. Puppet Master - 4:21
4. Virtual Crime - 2:41
5. Ghost City - 3:34
6. Access - 3:14
7. Nightstalker - 1:44
8. Floating Museum - 5:05
9. Ghost Dive - 5:52
10. Reincarnation - 5:41
11. Bonus track - 3:24

Razem: 45:15

Komentarze czytelników:

slawa:

Moja ocena:

niweim dlaczego ale jestem milosnikeik filmow animowanych a ten film przebija inne. jezeli znacie inne ciekawe animy dajcie znac

Roman Babuch:

Moja ocena:

Kawai napisał muzyke ciekawą, można by powiedzieć medytacyjną (sądzę że to słowo jest odpowiednie). Z jednej strony jest jej zaleta, niestety z drugiej strony odzcuwalny jest pewna monotonność. Na pewno nie jest to płyta do słuchania w każdej sytuacji. PS. Ale główny temat wgniata w fotel...

mocny:

Moja ocena:

witam muzyka do filmu dobrana jest rewelacyjnie - klimatyczna, oddajaca nastroj calkowicie... przy sluchaniu jednak nie kazdemu moze sie spodobac, troszke wg mnie traci klimatycznosci... dlatego zagdzam sie z ocena recenzenta 4,5 zasluzone z powazaniem mocny

vodka8:

Moja ocena:

Polecam, jeśli ktoś znudził się "typowymi soundtrackami". Przy pierwszym utworze kapcie spadają!

ALIEN:

Moja ocena:

Miałem okazję przesłuchać to dzieło kilka razy i muszę przyznać, że zostałem mile zaskoczony. "Wychowałem" się na hollywoodzkich scoreach, a "Ghost in the Shell" był dla mnie świetną "odskocznią od tego do czego się przyzwyczaiłem.
Polecam


  Do tej recenzji są jeszcze 4 komentarze -> Pokaż wszystkie