Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Tajemniczy ogród (The Secret Garden)

27 Grudzień 2002, 18:42 
Kompozytor: Zbigniew Preisner

Rok wydania: 1993
Wydawca: Varese Sarabande

Muzyka na płycie:
Tajemniczy ogród (The Secret Garden)

SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.plTajemniczy ogród to film Agnieszki Holland - swoją drogą całkiem udany - oprawiony w muzykę przez Zbigniewa Preisnera. Film ten ma specyficzny klimat, który także w muzyce jest świetnie wyczuwalny.

Już od pierwszego utworu, wiadomo, że ma się do czynienia z czymś szczególnym. Chociaż utwór ten stylistycznie znacznie odbiega od pozostałych, to jest naprawdę niesamowity. Jest on stylizowany na muzykę folkowo-etniczną, dość dynamiczną i tajemniczą.

Pozostała część płyty, to już muzyka symfoniczna, ale w kameralnym wykonaniu. Pierwszy plan zdominowany jest przez fortepian. Muzyka, choć oryginalna, jest po części dość typowa dla Preisnera. Jest tu sporo utworów nostalgicznych i smutnych. Są jednak odpowiednio przeplatane z muzyką weselszą, sielankową, ale w obu przypadkach bardzo piękną.

Niezwykły nastrój i klimat, film ten w dużej mierze zawdzięcza właśnie temu soundtrackowi. Preisner świetnie spełnił swoją rolę, jednocześnie hojnie obdarowując fanów muzyki filmowej.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Main Title - 3:36
2. Leaving the Docks - 1:29
3. Mary Downstairs - 2:06
4. First Time Outside - 1:25
5. Skipping Rope - 0:54
6. Entering the Garden - 1:00
7. Walking Through the Garden - 1:53
8. Mary and Robin Together - 0:50
9. Shows Dickon Garden - 1:06
10. Awakening of Spring - 1:49
11. Craven Leaves - 2:35
12. Taking Colin to the Garden - 1:12
13. Colin Opens His Eyes - 2:00
14. Colin Tries Standing - 0:53
15. Colin Loves Mary - 0:55
16. Craven`s Return - 2:17
17. Looking at Photos - 0:42
18. Craven to the Garden - 0:35
19. Colin Senses Craven - 1:33
20. Happily Ever After - 2:25
21. Linda Ronstadt - Winter Light - 3:18

Razem: 34:33

Komentarze czytelników:

Stanley:

Moja ocena:

Velmi prijemny, pohadkove ladeny soundtrack od skladatele polskeho puvodu. Je melodictejsi a blizi se tradicni filmove hudbe nez jine jeho zname dila (Double Life of Veronique, Damage..), ktere zni spise jako komornich koncerty a od klasickych soundtracku se vcelku lisi.

Romek Babuch:

Moja ocena:

Sciezka genialna, szkoda tylko ze taka krotka...

Adam Krysiński:

Moja ocena:

"Tajemniczy Ogród" należy według mnie do złotej piątki najlepszych scorów w historii muzyki filmowej skomponowanej przez polskiego kompozytora (wraz z "Ogniem i Mieczem" , "Bandytą" , "Panem Tadeuszem" i "Bram Stokers Dracula". Film Pani Holland też genialny. Jeden z klasyków dziecięcych na którym pokolenia się wychowywały. Szkoda, że polskich filmowców nie stać obecnie na Panią Holland. Bo u nas obecnie nie ma kto kręcić wspaniałych filmów do których mogła by powstać równie wspaniała muzyka jak do "Tajemniczego Ogrodu". Obowiązkowo przesłuchać!

Mefisto:

Moja ocena:

Recenzja zdziebko przesadzona - ocena zresztą też. To porządna muzyka Preisnera i tylko tyle. Żadnego geniuszu tu nie widzę.