Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

A.I. Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence: AI)

10 Listopad 2002, 17:00 
Kompozytor: John Williams

Rok wydania: 2001
Wydawca: Warner Records

Muzyka na płycie:
A.I. Sztuczna Inteligencja (Artificial Intelligence: AI)

Ta muzyka była nominowana do Oscara
A.I. Sztuczna Inteligencja to, moim zdaniem, bardzo dobry film. Zrealizowany przez Spielberga według pomysłu Kubricka, oprawiony w muzykę Williamsa - bardzo dobrą muzykę.

Jest to muzyka bardzo różnorodna, ale w całości genialna. Większość utworów jest bardzo dramatyczna i emocjonalna. Nawet utwory spokojne są bardzo poruszające. Ja mam tu dwa szczególnie ulubione: The Mecha World: bardzo dynamiczny, potężny i dramatyczny; oraz Stored Memories and Monica`s Theme: ten jest bardzo spokojny, lekki, nieco tajemniczy, ze wspaniałymi chórkami; to właśnie dzięki tym chórkom, mocno kojarzy się z on z chłodem; sposób w jaki śpiewają, przynosi na myśl wiatr, resztę dopełnia orkiestra. Dzięki temu, w filmie, utwór świetnie pasuje do sceny, w której się pojawia. Chóry w tym utworze mogę się także kojarzyć z klasycznym utworem Samuela Barbera: Agnus Dei.

Orkiestracja jak zawsze u Williamsa stoi na wysokim poziomie. Oprócz orkiestry i chóru jest tu subtelna elektronika, a w The Moon Rising pojawia się fragment który można by określić jako połączenia rocka z techno (rzeczywiście nieoczekiwane), a w tle słychać ciekawy wokal, który mnie kojarzy się z głosem Freddiego Mercury. Tak więc muzyka, jest jak już pisałem, niezwykle zróżnicowana, ale ogólnie zachowuje "klasyczny" styl kompozytora.

Poza tym, na płycie znajdują się dwie piosenki. A właściwie jedna piosenka w dwóch wersjach: For Always. Utwór ten jest spokojny i nieco smutny. Całkiem udana piosenka, oparta o znakomity temat przewodni tego albumu. Temat, który nieraz tu usłyszymy w przeróżnych aranżacjach. Jedna z najlepszych, moim zdaniem, znalazła się w utworze Where Dreams Are Born, wykonywanym przez wspaniały głos należący do Barbary Bonney.

Z całą pewnością mogę polecić ten soundtrack. Muzyce tej towarzyszy niezwykła atmosfera i ogromna dawka emocji. Jest tu sporo utworów naprawdę dynamicznych i dramatycznych, ale to co mnie najbardziej utkwiło w pamięci, to kompozycje spokojne: pełne delikatności i subtelności - nie bez przyczyny kojarzące się z dziecięcym światem - które można odnaleźć także we wcześniejszych soundtrackach Johna, takich jak: Hook czy Home Alone. Polecam!

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:

1. The Mecha World - 5:56
2. Abandoned in the Woods - 3:06
3. Replicas - 5:57
4. Hide and Seek - 3:08
5. For Always - 4:42
6. Cybertronics - 3:30
7. The Moon Rising - 4:26
8. Stored Memories and Monica`s Theme - 10:56
9. Where Dreams Are Born - 4:23
10. Rouge City - 4:57
11. The Search for the Blue Fairy - 6:12
12. The Reunion - 7:45
13. For Always (Duet) - 4:41

Razem: 69:39

Dyrygent: John Williams
Orkiestracje: John Neufeld
Partie solo - wokal: Barbara Bonney

Komentarze czytelników:

dae:

Moja ocena:

Uważam, że to jeden z najlepszych soundtracków pana Williamsa. Jak słusznie zauważył pan Ł. jest to muzyka w jakiś sposób chłodna, żeby nie powiedzieć momentami wyciszona. Mamy w zasadzie jeden wyraźny temat przewodni, ale nie jest on nachalny czy wręcz upierdliwy, jak to czasami bywa. Muzyka ta jest pełna emocji i napięcia. Momentami bardzo klasyczna, momentami futurystyczna - Williams idealnie to wypośrodkował, tworząc muzykę adekwatną do obrazu Spielberga, który nie jest typowym filmem s-f. Nieuzasadnione wydaje mi się umieszczenie dwóch wersji piosenki "For Always". Wydaje mi się, że jedna - ta w wykonaniu Lary Fabian - w zupełności by wystarczyła.

JazzO:

Moja ocena:

Soundtrack "A.I Artificial Intelligence" Johna Williamsa bardzo mnie rozczarował. Oczekiwałem po moim ulubionym kompozytorze muzyki filmowej czegoś więcej. Zawsze uraczy nas wyraźnym tematem przewodnim, który na długo zapada w pamięć, a jego albumy można słuchać nie znając filmu ponieważ nie pisze on takiej typowej muzyki ilustracyjnej. Jednak w wypadku "Sztucznej Inteligencji" tak nie jest. Nie ma tu mocnego tematu przewodniego, a muzyka jest dosyć nudna, bo wyraźnie skomponowana jako tło do obrazu. Owszem, na pewno ma swój specyficzny klimat i wiele ciekawych motywów i fraz, ale to jak na Williamsa trochę za mało. Przemilczę pojawiający się w dwóch miejscach, zupełnie bez sensu dyskotekowy bit w stylu techno, bo może John był pijany, kiedy nad tym pracował! ;-) Reasumując: jedna gwiazdka za klimat, jedna za kilka fajnych patentów i jedna za nazwisko Williams na okładce płyty ! :-)

MZ:

Moja ocena:

Jedna z najlepszych ścieżek dźwiękowych autorstwa J. Williamsa (a dokładnie: II miejsce; I miejsce należy się wspaniałej muzyce do "Listy Schindlera"). Najlepsze utwory: The Reunion i The Search for the Blue Fairy (gdy ich słucham, łzy same cisną się do oczu).

Ginger:

Moja ocena:

W przeciwieństwie do Jazzo uważam że Williams tworzy muzykę typowo ilustracyjna, nie zaliczam go do moich ulubionych kompozytorów, jednak kilka soundtrack`ów było naprawdę super np. Jurassic...., lista....czy właśnie A I, pokochałem te muzykę już oglądając film, a że dostałem ją po szokująco (14 zł !!!) niskiej cenie ( w Mediamarket w Poznaniu), to kupiłem bez wahania i do dziś nie żałujeJ.

JazzO:

Moja ocena:

Jakieś dwa tygodnie temu, wróciłem do soundtracku "A.I. Sztuczna Inteligencja" (przed przeczytaniem ostatniego komentarza ;) Stwierdziłem, że zdecydowanie za ostro go oceniłem. Tak to jest, jak się ma gorszy nastrój i odrazu odrzuca się płytę. Kompozycja Williamsa jest bardzo dojrzała i klimatyczna i nie wiem jak to się stało, że wystawiłem jej tak niską ocenę. Teraz chyba do niej dojrzałem i uważam, że A.I. zasługuje na 4 gwiazdki. :-) PS. Ten score za 14 zł to rzeczywiście taniocha !! We wrocławskim Media Marktcie jest za 50 :-/


  Do tej recenzji jest jeszcze 7 komentarzy -> Pokaż wszystkie