Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Niekończąca się opowieść III: Ucieczka Z Krainy Fantazji (The NeverEnding Story III: Escape From Fantasia)

09 Czerwiec 2005, 08:59 
Kompozytor: Peter Wolf
Różni Wykonawcy

Rok wydania: 1995
Wydawca: Wea International

Muzyka na płycie:
Niekończąca się opowieść III: Ucieczka Z Krainy Fantazji (The NeverEnding Story III: Escape From Fantasia)

"Niekończąca się opowieść III: Ucieczka z Krainy Fantazji" bo taki tytuł nosi ten film w Polsce, swoją premierę miał w 1995 roku. Dla mnie osobiście jako fana książki Michaela Endego i pierwszej części filmu, jest to okropna pomyłka. Film jest kiepski. Gra aktorów jest niesamowicie denna. I o ile druga część filmu "Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział" trzymała jakiś poziom i była powiązana z książką. Tak cześć trzecia to totalna klapa.

Ilustrację muzyczną do kolejnej części opowieści, skomponował Peter Wolf. Niestety trudno mi cokolwiek powiedzieć więcej na temat tego kompozytora. Wiem że skomponował muzykę do kilku filmów, miedzy innymi "Weekend u Berniego II". Na albumie znajdziemy tylko dwa jego utwory. Nigdy oficjalnie nie wydano scoru z jego muzyką, nie istnieje też nawet jakikolwiek *bootleg. Jest tylko ta płyta.

Peter Wolf stworzył muzykę która zupełnie nie pasuje do tego filmu. Na płycie wypada ciekawie, natomiast zupełnie nie sprawdza się w filmie. Wręcz kłóci się z obrazem. Przy tak nieudanej produkcji jaką jest ten film, ta muzyka podczas oglądania jeszcze bardziej go pogrąża. Wpasowała by się w kreskówkę lub nawet serial telewizyjny, lecz nie pasuje absolutnie do filmu kinowego.

Soundtrack do trzeciej części, jest niewątpliwie inną produkcją od dwóch poprzednich płyt. Jest to tak zwany album "music inspired". Dominują tu piosenki pop i techno. Znalazło się też miejsce na r&b, oraz hip-hop. Płytę otwiera zespół Real Im-Pact z dobrze wszystkim znaną piosenką, tyle że tym razem w wersji techno. Jeśli ktoś lubi takie klimaty to może mu się nawet spodobać.

Na szczególną uwagę i rekomendacje z mojej strony zasługują trzy piosenki. "Mission Of Love", oraz "Dream On (The Neverending Story)" bliżej mi nieznanego zespołu Nemorin, a także "Shortcut To Forever", piękna piosenka zaśpiewana w duecie przez Phillipa Ingrama i Siedah Garret, oparta zresztą o kompozycję Wolfa która występuje pod tym samym tytułem na tej płycie. Wspomniane piosenki są tematycznie związane z filmem i naprawdę wspaniale wpisują się w klimat "Niekończącej się opowieści". Z resztą kompozycji już nie jest tak ciekawie. Co do techno nie będę się wypowiadał, bo prostu to muzyka nie dla mnie. Pozostałe piosenki to typowa popowa składanka. Niektóre z nich pojawiają się w filmie, inne występują tylko na płycie.

Polecić ten soundtrack mogę osobom którym odpowiadają takie dyskotekowe klimaty. Do mnie to nie trafia. Poza trzema wartymi uwagi piosenkami, niema tu nic ciekawego. Niestety i film i soundtrack mnie zawiodły, stoją na prawdziwie niskim poziomie. Moim zdaniem ten tytuł zobowiązuje, a twórcy widocznie chcieli na nim tylko zarobić, co oczywiście odbiło się na obrazie jak i na muzyce.

Recenzję napisał(a): Maciej Gruszczyński   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. The Neverending Story - Real Im-Pact - 3:36
2. Give Peace a Chance (Single Mix)- Intermission - 3:52
3. Games People Play - Inner Circle - 3:26
4. Girly Girl - Lucilectric - 3:13
5. Crash! Boom! Bang! - Roxette - 4:25
6. Kiss From a Rose - Seal - 4:47
7. Mission of Love (Radio Edit) - Nemorin - 3:53
8. Heart of Stone - Dave Stewart - 4:36
9. Shortcut To Forever - Phillip Ingram & Siedah Garrett - 3:51
10. Fantasian Homecoming* - The Munich Symphony Orchestra - 2:50
11. I`m a Stoneman - The Stoneman - 3:22
12. United (Radio Edit) - Price Ital Joe Featuring Marky Mark - 4:02
13. Hand to Hand - Ophelia - 4:07
14. Back & Forth (LP Version) - Aaliyah - 3:51
15. Fire - Shyboy - 3:38
16. How, How (The Pre Mix) - Yello - 5:54
17. Nasty World - Real Im-Pact - 4:05
18. Dream On (The Neverending Story) - Nemorin - 3:52
19. Born to be Wild - The Stoneman - 3:38
20. Shortcut to Forever* - The Munich Symphony Orchestra - 2:38

Razem: 79:57

* score

Komentarze czytelników:

Asix:

Moja ocena:
bez oceny

Wprawdzie nie znam tego albumu ale widzę pewną nieścisłość w Twojej recenzji. Skoro opisujesz wydanie sygnowane jako "music inspired" to dość oczywiste jest, że muzyka może znacząco odbiegać od filmu. Taki już urok wszelkiej maści wydań ala "inspired" i nie należy ich utożsamiać lub oceniać w powiązaniu z obrazem. Popatrz chociażby na muzykę inspirowaną "Pasją" lub "Cieńką czerwoną linią" (dwie pieśni są tylko w filmie). Wiadomo, że wydawcy głównie chodzi o wyduszenie jak największej kasy od nieświadomych (czasami) słuchaczy podczepiając się pod będący w danym momencie "na fali" tytuł liczy na dodatkowe zyski.Owszem czasami takie wydania są bardzo ciekawe lecz powinno się je oceniać trochę w innych kategoriach nie zapominając, że to TYLKO swobodne inspiracje.

Gmork:

Moja ocena:

Posiadam ten album w swojej kolekcji i pozwolę sobie dorzucić swoje dwa słowa. Jeśli chodzi o ścisłość, to nigdzie nie jest napisane, że jest to składanka "music inspired". Oczywiście w przypadku tego albumu takie stwierdzenie nie odbiega dalece od rzeczywistości, ale jeśli mamy trzymać się nazewnictwa anglojęzycznego to ten album należałoby określić jako "songs from and inspired by the film". Jest to jednak oficjalny soundtrack do tego filmu, a znakomita większość piosenek na nim zawartych została wykorzystana również w samym filmie. Mamy tutaj podobną sytuację jak w przypadku ścieżki dźwiękowej do filmu "Pretty Woman" czy nawet "Top Gun", gdzie znajdziemy tylko jeden utwór instrumentalny, a reszta to piosenki wykorzystane w filmie. Z pewnością we wszystkich wymienionych powyżej przypadkach zabrakło przede wszystkim tematów muzycznych, których na pewno dałoby się wyodrębnić o wiele więcej. Niemniej jednak wszystkie te albumy określane są mianem "original soundtrack", a nie "songs inspired by the film" i z tego względu przypisywanie któregokolwiek z powyższych albumów do tej kategorii nie jest być może zabiegiem najwłaściwszym.

MaciekG.:

Moja ocena:

Na okładce mamy napisane ?Music From And Inspired By ....?. Jeśli ktos jest w temacie i oglądał film na pewno wie że w filmie występuje nieco więcej muzyki Petera Wolfa niż zamieszczono na tej płycie, natomiast niektóre piosenki występują także w innych filmach i na innych soundtrackach, między innymi piosenka Seala została wykorzystana w którymś z Batmanów. W samym filmie występują następujące piosenki, 3,4,5,6,14,7,12,19. 9 i 18, 7 zostały wykorzystane na napisach końcowych. Reszta utworów (możliwe że któryś pominąłem) istnieje tylko na płycie. Moim zdaniem nie wydano typowego scoru ponieważ jest kiepski, więc aby więcej zarobić pokuszono się o wydanie takiej składanki która się lepiej sprzeda. I na koniec ciekawostka, oba utwory instrumentalne są utworami ?Main Title?, z tym że ?Shortcut To Forever? otwiera film w wersji USA, natomiast ?Fantasian Homecoming? w niektórych krajach europejskich w tym Polsce. Natomiast całkiem inna sytuacja jest w Japonii gdzie film otwiera trochę inna wersja piosenki ?Dream On (The Neverending Story)? , jest wolniejsza i główne tło piosenki to skrzypce