Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Kompania braci (Band Of Brothers)

27 Październik 2002, 10:54 
Kompozytor: Michael Kamen

Rok wydania: 2001
Wydawca: Sony Classical

Muzyka na płycie:
Kompania braci (Band Of Brothers)

SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.plKompania braci to serial Stevena Spielberga oraz Toma Hanksa, ostatnio można go także oglądać w polskiej telewizji. Muzykę napisał do niego - trochę nieoczekiwanie - Michael Kamen. Piszę nieoczekiwanie, bo Spielberg zwykle współpracuje z Johnem Williamsem.

Ponad całość wybijają się zwłaszcza cztery pierwsze utwory. Są to bogate - tematycznie i instrumentalnie - utwory, utrzymane we wspaniałym stylu Kamena. Temat przewodni oraz inne poboczne tematy pojawiające się w tych utworach, to prawdziwe arcydzieła. Głęboko emocjonalne, poruszające, utrzymane nieco w klimacie "militarnym", a przede wszystkim wpadające w ucho.

Te pierwsze utwory można nazwać przewodnimi, i wyraźnie różniące się od reszty. A to dlatego, że wszystkie pozostałe, są bardzo melancholijne, smutne, a chwilami wręcz przybijające. Czasami nabierają także klimatu grozy. Oczywiście takie klimaty dają kompozytorowi duże pole do popisu. A to w połączeniu z Michaelem Kamenem sprawia, że momentami utwory te naprawdę chwytają za serce.

Poza tym warto nadmienić, że w utworze 14. pojawia się chór, a w 20. muzyce towarzyszy wspaniały kobiecy głos.

Przyznaję jednak, że musiałem kilka razy przesłuchać tę płytę, nim odkryłem w niej to wszystko o czym piszę. Zwłaszcza druga, nostalgiczna część, zdawała mi się nieco monotonna. Poza tym, w kilku początkowych utworach, dość łatwo doszukać się dużych podobieństw do muzyki z filmu: Robin Hood - Książe Złodziei. Mimo iż Kompania braci jest chwilami muzyką ciężką - to wartą przesłuchania.


Przeczytaj także:

Szeregowiec Ryan

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Main Theme - 2:25
2. Band Of Brothers Suite One - 6:31
3. Band Of Brothers Suite Two - 9:15
4. The Mission Begins - 5:50
5. Swamp - 2:08
6. Spiers` Speech - 1:02
7. Fire On Lake - 2:16
8. Parapluie - 2:17
9. Boy Eats Chocolate - 1:18
10. Bull`s Theme - 3:21
11. Winters On Subway - 1:54
12. Headscarf - 4:11
13. Buck In Hospital - 2:02
14. Plaisier D`Amour - 1:56
15. Preparing For Patrol - 2:32
16. Ludwig van Beethoven - String Quartet In C-Sharp Minor 2:13
17. Discovery Of The Camp - 10:59
18. Nixon`s Walk - 2:18
19. Austria - 2:01
20. Band Of Brothers Requiem - 3:19

Komentarze czytelników:

Shaiman:

Moja ocena:

Ja tam wiem dlaczego Spielberg wziął Kamen a do współpracy. Dlatego, że po nieudanym soundtracku w Szeregowcu Ryanie Steven podejrzewał, że John Williams jest w złej formie lub nie ndaje się do filmów wojennych. Ale według mnie to niektóre utwory, takie jak smutny "Omacha Beach" są dobre. Dziwi mnie tylko dlaczego jeszcze w żadnym albumie z filmu o II wojnie światowej nie zauważyłem szybkiego utworu odpowioadającego scenom akcji. A co do soundtracku z "Kompanii Braci" to ja go nie słuchałem. Mam tylko część ciekawych utworów ale nie mogę na ich podstawie ocenić całego Albumu (świetny jest "Suite Two") dlatego na podstawie świetnego odbioru filmu (może dzięki muzyce) sądze, że należy mu się "Piątka".

Zimon1:

Moja ocena:

To najlepsza pamiątka, jaką pozostawił nam po sobie Michael Kamen :((( Zdecydowanie z całej plyty wybijają się dwie suity (zwłaszcza nr 2) - jest to typowy, co nie znaczy zły, przyklad znakomicie zaaranżowanej oraz wyważonej muzyki do amerykańskiej tematyki wojennej. Troszkę patosu, troszkę nostalgii i wzruszeń - mieszanka doskonała. Co do reszty utworów, to trzeba przyznać, że nie są one zbyt łatwe w odbiorze - można by się spodziewać jakichś dynamicznych kawałków, a tu nic z tych rzeczy. Sam przyznam, że doceniłem cała zawartość płyty dopiero do dokładnym wsłuchaniu się w każdy utwór. Nie warto tego puszczać sobie jako "underscore" do domowych zajęć, bo to wtedy nie ma sensu.

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Kolejny dowód na to, że serialowe muzyczki są gites ;-) Wspaniała muzyka... Napewno duża pamiątka po Kamenie.

Tomek:

Moja ocena:

fenomenalna muzyka!!!:)) szkoda Michaela Kamena...bardzo utalentowany kompozytor:( ale to jest najlepsza pamiątka po Nim...Kompania Braci-->wielki film z cudowną muzyką!!!:))

JazzO:

Moja ocena:

Tak!! Wspaniała muzyka! Jeden z najlepszych soundtracków Kamena! Szczególnie podobają mi się te podniosłe utwory jak np. "Band Of Brothers Suite One". Aż chce się żyć!!! :-)


  Do tej recenzji jest jeszcze 13 komentarzy -> Pokaż wszystkie