Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Stan zagrożenia (Clear And Present Danger)

12 Kwiecień 2004, 12:16 
Kompozytor: James Horner

Rok wydania: 1994
Wydawca: Milan Records

Muzyka na płycie:
Stan zagrożenia (Clear And Present Danger)

Jedną z postaci stworzonych przez pisarza Toma Clancy`ego jest: Jack Ryan - analityk CIA, który za biurkiem siada rzadko, częściej natomiast biega z karabinem. Znakomite powieści zostały oczywiście dostrzeżone w Hollywood i doczekały się bardzo dobrych ekranizacji: Polowanie na Czerwony Październik, Czas patriotów oraz Stan zagrożenia. Do dwóch ostatnich oprawę muzyczną przygotował James Horner.

Płytę z muzyką do Clear And Present Danger otwiera znakomity temat przewodni, o wzniosłym i heroicznym klimacie, z charakterystycznymi elementami dla stylu Honera. To jest zdecydowanie największy plus tej partytury. Nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest to jeden z lepszych tematów napisanych przez tego kompozytora. Po fenomenalnym temacie przewodnim następuje utwór Operation Reciprocity - super dynamiczna kompozycja, w niewielkim stopniu wykorzystująca temat przewodni. Ten utwór również obfituje w patos i heroizm.

Chwilami równie dynamiczny, ale jednak utrzymany w zupełnie innym klimacie jest, The Ambush - niemal dziesięcio-minutowa kompozycja pełna akcji i tajemniczości. Tu Horner wykorzystał całą gamę instrumentów perkusyjnych oraz odrobinę elektroniki, oczywiście połączonych z orkiestrą. Właśnie taki styl będzie dominował w pozostałych utworach - wprowadzą one jednak o wiele więcej tajemniczego suspensu. Nie zabraknie również ostrych i dzikich brzmień fortepianu i ksylofonu, które Horner bardzo chętnie wykorzystuje w oprawach do thrillerów.

Płyta nie mogła się oczywiście obejść bez, jakże "sławnych", samoplagiatów Hornera. W Operation Reciprocity pojawia się temat z Commando - choć w odrobinę zmienionej aranżacji. Natomiast w utworach Looking For Clues oraz Greer`s Funeral / Betrayal Horner wykorzystał, nie poraz pierwszy, przepiękny, melancholijny motyw z klasycznego utworu: Gayane Ballet Arama Khaczaturiana. Wcześniej obszernie wykorzystał go w partyturze do Aliens oraz w Czasie Patriotów. W tym drugim przypadku można przymknąć oko, bo Stan Zagrożenia jest kontynuacją Czasu Patriotów - ale co za dużo to niezdrowo. Poza tym da się odnaleźć pomniejsze pastisze typowe dla Hornera.

Ogólnie rzecz biorąc, Clear and Present Danger to album ciekawy. Samoplagiaty, o których wspomniałem, nie są aż tak bardzo słyszalne i drażniące, jak to często bywa. Jest tu za to sporo Hornerowskiego stylu, który bardzo dobrze pasuje do tego filmu. Partytura jest znacznie lepsza niż w przypadku Patriot Games. Jej najmocniejszą stroną jest wspaniany temat przewodni i *dynamika. Gdyby pominąć te "zapożyczenia", to mógłbym nawet dać o pół gwiazdki więcej. Zdecydowanie polecam wszystkim - nie tylko fanom Hornera.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Main Title / Clear And Present Danger - 5:24
2. Operation Reciprocity - 3:25
3. The Ambush - 9:50
4. The Laser-Guided Missile - 3:51
5. Looking For Clues - 3:32
6. Deleting The Evidence - 4:41
7. Greer`s Funeral / Betrayal - 6:21
8. Escodero`s New Friend - 5:28
9. Second Hand Copter - 2:15
10. Truth Needs A Soldier / End Title - 5:48

Razem: 50:35

Komentarze czytelników:

karcharoth:

Moja ocena:

"Partytura jest znacznie lepsza niż w przypadku Patriot Games" - no bez żartów - a co tu jest lepszego od Patriot Games? Może "Main Titles" nawiązuję klasą do Czasu patriotów, ale reszta płyty jest to po prostu dno - przez duże D. Wydaje się jakby Horner pisał tę muzykę na siłę(i to nie pierwszy i nie ostatni raz). Jest tu tyle zapożyczeń i nawiązań do wcześniejszych dzieł Hornera, że aż się niedobrze robi. To już muszę powiedzieć, że Raport Pelikana podoba mi się o wiele bardziej, mimo widocznych(oczywiście)nawiązań do Sneakers.

Łukasz Remiś:

Moja ocena:

W "Czasie Patriotów" jedyne co można znaleźć to za dużo sampli perkusyjnych, a od czasu do czasu coś huknie przyprawiając o zawał serca. Poza tym, tam właciwie nie ma tematu przewodniego - jest tylko drobny motyw irlandzki, pojawiający się od czasu do czasu. No i prawie zero orkiestry. W dodatku bardzo kiczowata elektronika. Jak dla mnie "Stan Zagrożenia" jest 10 razy lepszy.

Paweł Stroiński:

Moja ocena:

Bardzo dobry Horner, Ambush jest świetny i zawiera trochę wyjątkowo dobrej jak na Hornera elektroniki. Mała uwaga do Łukasza - Khachaturian miał na imię Aram, nie Arthur.

Łukasz Remiś:

Moja ocena:

Dzięki za uwagę - już poprawiłem.

Marcin:

Moja ocena:

Clear and present danger jest rzeczywiście lepszy niż Patriot Games. Przede wszystkim myslę tu o akcji. Ambush jest rewelacyjny i w porównaniu z The Hit z Patriot Games wypada o niebo lepiej. Mamy tu również dość dobre syntezatory jak na Hornera w tamtych czasach chociaż w niektórych momentach ocierają się one o kicz.Temat rozpoczynający ścieżke brzmi bardzo obiecująco ale kompozytor nie rozwinął go niestety. Najlepszy jest definitywnie Ambush chociaż w Patriot Games na przykład na uwagę zasługuje Boat Chase - również ciekawy utwór akcji. Płyta może znudzić słuchana w całości ale wybrane utwory robią imponujące wrażenie.


  Do tej recenzji są jeszcze 4 komentarze -> Pokaż wszystkie