Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Duże zwierzę

26 Wrzesień 2002, 21:59 
Kompozytor: Abel Korzeniowski

Rok wydania: 2000
Wydawca: Sony Music

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Duże zwierzę

"Duże Zwierzę" to film o kameralnej formie. Do kameralnego charakteru filmu Stuhra nawiązuje również muzyka. Reżyser postanowił skorzystać z talentu młodego twórcy, Abla Korzeniowskiego. Wcześniej obaj artyści współpracowali już przy przedstawieniach teatralnych reżysera. Stuhr uznał, że nie zmanierowany twórca z klasycznym wykształceniem sprosta powierzonemu zdaniu. Nie pomylił się. Każdy dźwięk pojawia się dokładnie tam gdzie trzeba i brzmi tak jak powinien.

Stuhr zażyczył sobie, aby muzyka do tego filmu, pod względem brzmienia, była bardziej czeska niż polska. I rzeczywiście, trzeba przyznać, że kompozytor taką właśnie muzykę napisał. Efekt ten uzyskał przede wszystkim dzięki wykorzystaniu orkiestry dętej (Orkiestra Wojskowa). Nieco pompatyczne marsze zawsze przemycają nutę groteski ("Wyścig Grubasów", "Kataryniarz"). Poza orkiestrą w wielu utworach usłyszymy akordeon i klarnet, który stał się "wizytówką" tej partytury.

Mój ulubiony utwór to "Serenada". Wykonywany przez orkiestrę dętą, kojarzy się z marszem pogrzebowym. Powolny i nostalgiczny, ale też groteskowy, jakby celowo "przekolorowany", prezentuje temat przewodni.

Na płycie znajduje się nagranie grupy Myslovitz. Piosenka nie pojawia się w filmie, ale promowała go w mediach.

Muzyka Korzeniowskiego jest lekka i przyjemna - zwłaszcza jeśli widziało się film. Zawsze idealnie współgra z obrazem, nie wybijając się ponad niego. Umiarkowanie polecam.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:

1. Wiosna (Spacer I)
2. Targ
3. Parada
4. Wyścig Grubasów
5. Kataryniarz
6. Serenada
7. Katarynka
8. Rada Osiedlowa
9. Witryna Fotografa
10. Jesień (Spacer II)
11. Pogoń
12. Zima (Spacer III)
13. Podróż
14. Pogoń (mix)
15. Myslovitz - Polowanie na wielbłąda
16. Bara Bara

Komentarze czytelników:


Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!