Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Młody Papież (The Young Pope) (TV)

22 Styczeń 2017, 11:18 
Kompozytor: Lele Marchitelli i różni wykonawcy

Rok wydania: 2017
Wydawca: Warner Music

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Młody Papież (The Young Pope) (TV)

Ekstrawagancki, łamiący stereotypy i nieprzewidywalny. The Young Pope to serial, który koniecznie musisz zobaczyć. Sztuka reżyserska i zaskakujący mix muzyczny na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Tytułowy Młody Papież - Lenny Belardo, czyli papież Pius XIII, jest pierwszym tak młodym papieżem pochodzenia amerykańskiego w historii dziejów Kościoła. W serialu grany jest przez Jude`a Law, do którego - przyznam - musiałam się przyzwyczaić. W pamięci miałam zupełnie odmienne kreacje tego aktora. Trzeba jednak stwierdzić, że gra aktorska jest wyśmienita!

Młody Papież to postać fikcyjna, jednak jego przybrane papieskie imię nie jest bez znaczenia. Poprzednik - papież Pius XII (postać historyczna) - wzbudzał w Kościele pewne kontrowersje. Choć był ogromnym zwolennikiem pokoju na świecie, to równocześnie przychylnie traktował narodowo-katolickie dyktatury w Hiszpanii, Portugalii i Francji. Dotąd trwają dyskusje nad jego niewystarczającym wpływem na zahamowanie działań zbrojnych w czasie II wojny światowej.

The Young Pope to serial reżyserowany przez włoskiego twórcę - Paolo Sorrentino - znanego z takich filmów, jak Wielkie Piękno (2013) czy Młodość (2015) . "Włoskość? artysty widoczna jest na każdym kroku - reżyser inspiruje się bowiem malarstwem. Bardzo często sceny są ubogacane dziełami sztuki w tle lub aktorzy sami przypominają ruchome obrazy. Bardzo dobrze jest to widoczne w momencie oczekiwania na pierwsze wystąpienie Piusa XIII - rewelacyjna scena już na początku pierwszego odcinka! Malowanie ?domowego podwórka? Paolo Sorentino to popis kunsztu, ale też krytycyzmu, humoru i przewrotności. Młody Papież jest konserwatystą z poglądów, co nie przeszkadza mu na bezkarne palenie papierosów czy manipulowanie kardynałami.

Kompozycje Lele Marchitelliego, znanego przede wszystkim z muzyki do filmu Wielkie Piękno (2013), mają przede wszystkim funkcję kolorystyczną. Na płycie jest ich równie dużo (kilkanaście), co pozostałych utworów. Jednak o fenomenie tej ścieżki dźwiękowej świadczy przede wszystkim świadome łączenie kompozycji współczesnej muzyki elektronicznej z muzyką poważną, nie zapominając także o włoskiej tradycji piosenki, m.in. Senza un perchè czy Era di Maggio. Na płycie znajduje się aż 36 utworów! Niestety płyta nie jest jeszcze dostępna w Polsce, ale już nie mogę się jej doczekać.

Nie chcąc zdradzać niuansów serialu przyznam tylko, że postawa Piusa XIII nie była dla mnie aż tak zaskakująca, jak muzyka użyta w serialu. Choć Włochy to kraj z najdłuższą historią muzyki kościelnej w Europie, to jej obecność jest marginalna. Zamiast chorałów, madrygałów usłyszymy elektroniczne, ambientowe, rockowe i minimalistyczne brzmienia przeplatane muzyką poważną gdzieś z oddali, a czasem nawet z nią współgrające. Reżyser zestawił ze sobą wiele kontrastujących kompozycji, które oddają złożoność samego papieża Piusa XIII - przebiegłego, ironicznego, pewnego siebie, a jednocześnie bardzo kruchego i melancholijnego człowieka.

Serial jest przesycony muzyką. Moim ulubionym jest minimalistyczny utwór Kissing Disease, który dominuje w pierwszym odcinku serialu. Jego zestawienie z Ave Maria F. Schuberta, w momencie osobistej modlitwy Piusa XIII, jest mistrzostwem montażowym. Utworem otwierającym większość odcinków serialu jest (All Along The) Watchtower angielskiego rapera - Devlin i Eda Sheerana. Te kilka powtarzających się dźwięków gitary hipnotyzuje od pierwszego słuchania, a w zestawieniu z przechadzającym się Judem Law na tle religijnych obrazów - bezcenne! Dawno nie widziałam tak udanej czołówki.

Kolejnym utworem, od którego nie sposób się oderwać, jest Logan`s Loop - Andrew Birda. Po raz pierwszy pojawia się w drugim odcinku w momencie rozmów szefowej papieskiego dziełu PR i Kardynała Voiello o strategii promocji wizerunku papieża. Muzyka gra ich planom na nosie! Jej sielski i pogodny charakter obrazuje stosunek Piusa XIII do jakichkolwiek strategii promocyjnych. Ciemną, niedostępną dla wiernych stronę Młodego Papieża obrazuje zaś utwór Levo - niemieckiego artysty muzyki elektronicznej - Recondite. Na ścieżce dźwiękowej znajdziemy też polskie *akcenty muzyki poważnej. Jest to wykonanie Kwartetu smyczkowego, cz. V Meditation przez Kronos String Quartet, ale także cz. I Tranquillo, Małego requiem dla pewnej polki - Henryka Mikołaja Góreckiego. Nie brakuje także odniesień do kultury pop, np. utwór Life is life zespołu Opus, Sexy And I`m Know It - LIMFAO (scena ubierania się Piusa XIII w odcinku 5.), Hallelujah w wykonaniu Jeffa Buskleya czy Halo w wykonaniu Lotte Kestner.

W tym szaleństwie jest metoda. W zdecydowanej większości utwory są minimalistyczne. Ponadto różnorodność gatunków i stylów to przedstawienie złożonej osobowości Młodego Papieża, który na wzór m.in. Daft Punk, stara się dotrzeć do ludzi poprzez niedostępność i tajemnicę. Muzyka hipnotyzuje, wyśmiewa, łamie włoskie stereotypy, ale i do nich nawiązuje. Zarówno w serialu, jak i osobno każdy z utworów jest osobliwy i pociągający. Reżyser patrzy z dystansem na splendor, wyższość i dewocję w Kościele, stawiając na pierwszym planie złożoną osobowość Piusa XIII.
Muzyczny mix w serialu The Young Pope oceniam bardzo wysoko, zaś rolę kompozytora Lele Marchitelliego jako dopełniającą całości wizji reżysera. Więcej nie zdradzam. Obejrzyjcie i posłuchajcie sami!
*aria

Recenzję napisał(a): Joanna Jęczmionka   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

Dysk 1:

1. Watchtower (Instrumental) - Devlin
2. By Chris Johnston Craig Markva Jamie Evans - Labradford
3. Later - Lele Marchitelli
4. 14 Ave Maria, ?Ellens Gesang III?, D. 839 (Arr. Ion Marin) - Franz Schubert
5. Kissing Disease - Melodium
6. Cardinals - Lele Marchitelli
7. Moan (Trentemoller Remix Radio Edit) - Trentemoller
8. Dreaming of You - Lele Marchitelli
9. Levo - Recondite
10. String Quartet No. 4 V. Meditation - Kronos Quartet
11. Sister Mary - Lele Marchitelli
12. Fear of God - Lele Marchitelli
13. Deleted Poems - Lele Marchitelli
14. The Last Sleep of the Virgin - John Tavener

Dysk 2:

1. Senza un perche - Nada
2. Logan`s Loop - Andrew Bird
3. Blues from an Airplane - Jefferson Airplane
4. The Knowledge - Lele Marchitelli
5. Going Backwards to Recover That Which Was Left Behind - Christina Vantzou
6. Song - Max Richter
7. Hair - Lele Marchitelli
8. If Only My Heart Were Wide Like the Sea - Bruno Bavota
9. Simma - Post Pines
10. Melancolie - Peppino di Capri
11. Hallelujah - Jeff Buckley
12. Voiello Soul - Lele Marchitelli
13. Never Be Like You - Flume feat. Kai
14. Changes - Faul & Wad Ad & Pnau
15. Maddalena Ventura - Lele Marchitelli
16. Music for Strings, Precussion and Celesta - III. Adagio - Bela Bartok
17. Era de Maggio - Roberto Murolo
18. The Miracle - Lele Marchitelli
19. Halo - Lotte Kestner
20. I Remember - Saint Saviour
21. Dussolier - Lele Marchitelli
22. Little Requiem for a Certain Polka, Op.66 I. Tranquilo - Henryk Gorecki

Komentarze czytelników: