Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

W drodze (On the Road)

05 Listopad 2012, 04:02 
Kompozytor: Gustavo Santaolalla

Wykonawcy: Gustavo Santaolalla (fortepian, perkusja, dulcimer, santar, kora, szklana harmonika, toy clarinet), Charlie Haden (kontrabas), Brian Blade (perkusja), Mike Lang (fortepian), Terry Harrington (saksofon), Edvin Livingston (kontrabas), Frank Bennett (perkusja), Roger Newman (saksofon), Roy McCurdy (perkusja)

Rok wydania: 2012
Wydawca: Universal

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
W drodze (On the Road)

 Kup tę płytę w:

iTunes za 9.99
Jeden z najciekawszych soundtracków tego roku, a łatwy do przeoczenia, bo po pierwsze pochodzi z dość chłodno przyjętego filmu W drodze, a po drugie został stworzony przez lekceważonego Gustavo Santaolallę. Ten argentyński kompozytor jest przez wielu miłośników muzyki filmowej traktowany jako ucieleśnienie niesprawiedliwości, bo dwa razy z rzędu otrzymał Oscary. Oczywiście można polemizować z Amerykańską Akademią Filmową, ale nie należy negować talentu Santaolalli. Swoim najnowszym dziełem udowodnił on, że ma kinu wiele do zaoferowania.

Film Waltera Sallesa, będący ekranizacją bardzo niefilmowej powieści Jacka Kerouaca, nie trzyma w wielkim napięciu, ale ogląda się go z przyjemnością i zainteresowaniem. To przede wszystkim bardzo wiarygodny obraz pokolenia *beatników, wiernie oddający atmosferę Ameryki lat 50. Mnogość rozmaitych typów osobowych i przede wszystkim klimat, kreowany przez nietuzinkowe zdjęcia, montaż i muzykę, nie pozwalają widzowi się nudzić. W drodze bardzo zyskało dzięki muzyce. Utwory Santaollali wyraźnie zdynamizowały sceny i pomogły odtworzyć klimat epoki. Artysta stworzył pulsujące, energetyczne utwory jazzowe w stylu bebopowym, pozwalające widzowi wejść w świat przedstawiony w filmie. Podczas seansu trudno uwierzyć, że wybrzmiewające dźwięki powstały w XXI wieku. Naturalność, energia i spontaniczność muzyki oryginalnej bierze się w dużej mierze z jej wykonania. Znamienne, że w większości utworów występuje sam kompozytor - gra na fortepianie, perkusji, szklanej *harmonice, korze, dulcimerze, santurze, a nawet zabawkowym klarnecie. Towarzyszą mu - co należy szczególnie podkreślić - wybitni muzycy jazzowi: kontrabasista Charlie Haden i perkusista Brian Blade. Udział artystów tego formatu w nagraniu oryginalnej muzyki filmowej należy do rzadkości. Dziwi mnie więc, że fakt ten nie został wykorzystany do promocji filmu, a nawet samego soundtracku. Ja sam dowiedziałem się obecności Hadena dopiero słuchając płyty, kiedy przyjemnie zaskoczyło mnie niezwykle charakterystyczne brzmienie tego wybitnego kontrabasisty.

W filmie bebopowe utwory Santaollali pełnią funkcję efektownego tła, spajającego sceny, ale także występują jako muzyka źródłowa - widzimy jak grają ją filmowi muzycy ku uciesze roztańczonych bohaterów. Omawiane kawałki przeplatają się zresztą z utworami legendarnych jazzmanów lat 50., takich jak Charlie Parker, Ella Fitzgerald czy Slim Gaillard. Ten ostatni pojawia się nawet w jednej scenie - brawurowo gra go Coati Mundi.

Kompozytor stworzył również bardzo interesującą, eksperymentalną muzykę ilustracyjną. Wprowadza ona do filmu trochę transowy klimat, przywodzący na myśl dzieła Jima Jarmusha. Obecność nietypowych, wymienionych wyżej instrumentów, na których gra kompozytor, podtrzymuje w filmie napięcie, czasem niebezpiecznie opadające z winy scenariusza. Artysta doskonale podkreślił też skrywane emocje bohaterów.

Gorąco polecam wysłuchanie soundtracku W drodze, nie tylko miłośnikom jazzu. To ożywcza, świeża muzyka filmowa bez pustych dźwięków.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Sweet Sixteen - Greg Kramer
2. Roman Candles
3. Yep Roc Heresy - Coati Mundi
4. Reminiscence
5. Lovin` It
6. The Open Road
7. Memories / Up to Speed
8. I`ve Got the World on a String - Ella Fitzgerald
9. That`s It
10. Keep it Rollin`
11. Hit That Jive Jack - Slim Gaillard
12. God Is Pooh Bear
13. Death Letter Blues - Son House
14. I Think of Dean
15. Jack Kerouac Reads ‘On the Road` - Jack Kerouac

Komentarze czytelników:

Mefisto:

Moja ocena:

Sympatyczna składanka, choć miejscami męcząca, a kolejne kawałki często zlewają się w jedno. Szału nie ma, ale słucha się przyjamnie, a ilustracja Gustavo ciekawie dopełnia klimatu.

jassekp:

Moja ocena:

Dla mnie to obok Cloud atlas soundtrack 2012 roku