Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Grzegorz Skawiński08 Wrzesień 2008, 00:33


GRZEGORZ SKAWIŃSKI (urodzony dnia 6 lipca 1954 roku w Mławie) - polski wokalista, gitarzysta, aranżer, producent muzyczny, kompozytor muzyki rockowej, popularnej i filmowej.

Skawiński wychowywał się i mieszkał w swojej rodzinnej Mławie do 19-stego roku życia. Nie wspomina swojego dzieciństwa zbyt radośnie. Jak sam twierdzi - "za dużo się w nim działo". Ojciec, pracownik stacji benzynowej miał problemy z alkoholem, w domu nie zawsze starczało pieniędzy do pierwszego. Już jako mały chłopiec miał kontakt z muzyką dzięki uzdolnionej w tym kierunku mamie, która pracowała jako urzędnik państwowy w mławskim magistracie. Próby nauczenia syna czytania z nut i gry na skrzypcach czy akordeonie nie powiodły się jednak. Małego Grzesia ciągnęło do gitary. Pierwszy instrument skonstruował sam, używając starej deski z łóżka. Chcąc zarobić na prawdziwą gitarę, podjął się nawet zbierania i sprzedaży butelek. Skończyło się to kupnem instrumentu przez wściekłą mamę... Odtąd codziennie ćwiczył, mimo pozdzieranych palców. Już wtedy poświęcał muzyce bardzo dużo czasu. Tak właśnie rozpoczynał swoją karierę muzyczną drugi, obok Jana Borysewicza, najsłynniejszy i najlepszy polski gitarzysta.

W szkole średniej poznał Waldka Tkaczyka, z którym stworzył zespół o nazwie Kameleon. Rodzice chyba przekonali się, że syn może być świetnym gitarzystą, gdyż podarowali mu gitarę elektryczną z prawdziwego zdarzenia. Od tej pory zdobywał z zespołem Kameleon bardzo dużo wyróżnień i nagród na różnego rodzaju przeglądach i konkursach. Kiedy Grzegorz ze względu na swą edukację, przeprowadził się do Trójmiasta, odwiedzał wraz z Waldkiem wszystkie kluby muzyczne po kolei. W Akwenie poznali Jana Plutę, z którym później grali w zespole Horoskop. Niedługo potem jednak Jana Plutę grupa Akcenty zaprosiła do współpracy, Grzegorz nie był zainteresowany zmianą zespołu. Pół roku później Waldek Tkaczyk również dostał propozycję od Akcentów. Odrzekł, że może przyjąć ofertę pod warunkiem, że grał będzie również Grzegorz. Skawiński po pewnym czasie został wokalistą. Zespól przemianował się na KOMBI. Grzegorz jako wokalista i gitarzysta występował ma pierwszych dwóch płytach. Na trzecim krążku gitara została zdominowana przez klawisze, a Skawiński - w czasach największej popularności zespołu - postrzegany był coraz rzadziej jako instrumentalista. Zespół KOMBI zdobył wiele nagród i wyróżnień, a płyty sprzedawały się w rekordowych nakładach. Odwiedził z zespołem wiele krajów: Szwecję, Holandię, Węgry, Czechosłowację, Niemcy czy Związek Radziecki.

Podczas pobytu w Chicago Grzegorz miał okazję zobaczyć na żywo prawdziwych wirtuozów gitary tj. Steve Vai czy Vinnie Moore. Skawiński zaczął poważnie myśleć o karierze muzyka rockowego..Wraz z Tkaczykiem i Rafałem Paczkowskim stworzył płytę sygnowaną ?Skawiński". Płyta nie cieszyła się jednak zbyt dużą popularnością, Grzegorzowi wciąż przypominano kilkanaście lat w popularnym zespole. Muzyk jednak zawsze był indywidualistą i zależało mu na wolności artystycznej; chciał spróbować czegoś innego. Dzięki znajomemu z Chicago kaseta Skawińskiego trafiła do amerykańskich rozgłośni; Grzegorzem zainteresowały się media i znany łowca talentów - Mike Varney. We wrześniu 1990 roku cieszące się popularnością w branży pismo ?Guitar Player" opublikowało artykuł o muzyku, w którym Varney bardzo przychylnie wypowiedział się o polskim gitarzyście, niedocenianym wówczas przez rodzimą krytykę. 21. marca 1992 Skawiński odszedł od zespołu KOMBI.Grzegorz wziął się do pracy, w wyniku której powstał album ?Skawalker". Gdy płyta powędrowała za ocean, odezwał się Mike Varney: muzyka była zbyt ciężka. Grzegorz odpuścił. Jakiś czas później materiał Skawińskiego trafił w ręce Ozzy'ego Ossbourne'a poszukującego wówczas gitarzysty. Ku zaskoczeniu Grzegorza, wokalista Black Sabbath odpowiedział... Znalazł już kogoś niestety. Ze Skawalkerem Grzegorz nagrał kolejny krążek, zatytułowany ?Sivan". Muzyka nagrodzono w plebiscycie ?Gitary i Basu" (1993): Najlepszy Gitarzysta w kategorii rock, trzecie miejsce dostał wśród ?Metalowców" i Gitarzystów Akustycznych. Rok później wygrał już w trzech kategoriach: Gitarzysta Roku, Gitarzysta Rockowy i Akustyczny. Album ?Sivan" zwyciężył jako płyta rockowa. W tym czasie Skawiński grał m.in. na płytach Acid Drinkers, Vader. jazzowej grupy Walk Away. Napisał podręcznik do gry na gitarze techniką legato, który stał się bardzo popularny, i do dziś na aukcjach osiąga wysokie ceny.

Kiedy muzycy przygotowywali się do kolejnej płyty Skawalkera, pojawił się pomysł zaangażowania wokalistki. Powstał zespół O.N.A., w którym wokal przejęła młodziutka wówczas, ale bardzo charyzmatyczna Agnieszka Chylińska. Był to trudny moment dla frontmana i założyciela grupy Skawalker, ale zaaklimatyzowanie się na miejscu gitarzysty nie trwało długo. Grzegorz wspomina te czasy jako moment odmłodzenia. Świeża krew i coraz bardziej rockowy charakter O.N.A. dał mu ?drugą młodość". Jak zawsze, bardzo dużo pracował. Znów wyróżniano go jako gitarzystę, zajmował czołowe miejsca w rankingach, tak tez się działo z płytami zespołu. Grzegorza doceniano zarówno jako gitarzystę i kompozytora.W międzyczasie Grzegorz postanowił poszerzyć swoje horyzonty, został producentem muzycznym. Zadebiutował w tej roli przy realizacji płyty zespołu Pivo. Podobną rolę spełniał już w zespole O.N.A., czuwał nad aranżacją utworów i kształtem artystycznym albumów (grupa wydała ich pięć).

w 2000 roku reżyser Wojciech Wójcik zaproponował Skawińskiemu skomponowanie muzyki do swojego najnowszego filmu - "Ostatnia Misja". I tak Skawiński zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej. Do filmu skomponował 50 minut muzyki. Był też jej aranżerem i producentem muzycznym. Muzykę wykonała Polska Orkiestra Radiowa, a przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej pomagał mu Bartłomiej Gliniak. Jak dotąd, niestety, jest to jedyna przygoda Skawińskiego z filmem, a szkoda, bo ścieżka dźwiękowa zebrała przychylne recenzje. Sam kompozytor jest z niej bardzo zadowolony, szczególnie z jej wydania płytowego, które jest o wiele bogatsze niż wersja w filmie.

25 stycznia 2003 roku zapadła decyzja o rozpadzie O.N.A. "z powodu rozbieżności artystycznych". W wywiadach udzielanych po pożegnalnym koncercie zespołu, Skawiński wspominał, że ma wiele planów, m.in. nagranie gitarowego krążka solowego, i powrót do zespołu KOMBI.

Wiosną 2003 roku, trzech członków legendarnego Kombi: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta postanowiło powołać do życia formację pod nazwą KOMBII. Chociaż z wielu przyczyn zabrakło w nowym składzie czwartego założyciela Kombi: Sławomira Łosowskiego, grupa zamierza nawiązywać stylistycznie i artystycznie do dokonań Kombi z lat 1976 - 1992. Podstawowym celem KOMBII jest jednak tworzenie nowego repertuaru, nagrywanie nowych płyt i koncertowanie. Skawiński rozpoczął współpracę z Rafałem Paczkowskim nad nową płytą z premierowym materiałem. Nikt nie przypuszczał, że zespół powróci w takim stylu. Comeback został rewelacyjnie przyjęty przez krytykę i publiczność. Ich płyta "C.D.", wydana na początku listopada 2004 roku została najlepiej sprzedającym się krążkiem na polskim rynku muzycznym w 2005 roku. Obsypana nagrodami (Multiplatyna, Złoto, Album Roku...) przyniosła kilka przebojów, które przez parę miesięcy nie schodziły z pierwszych miejsc polskich list przebojów w praktycznie wszystkich stacjach radiowych - szczególnie utwory takie jak "Pokolenie", "Sen Się Spełni", "Już Ci Nie Wybaczę", "Krzyk We Mgle" i znany miłośnikom polskiego hip-hopu utwór "Skarby" (skomponowany przez Libera).

Dnia 5 sierpnia 2006 roku na Festiwalu Jedynki w Sopocie zespół "Kombii" zagrał jubileuszowy koncert, z okazji 30-lecia pracy artystycznej, odbierając przy okazji podwójną platynę (!) za swój album "C.D.". W czerwcu 2007 roku Skawiński wraz z kolegami z zespołu "Kombii", przy współpracy z Rafałem Paczkowskim wydał drugą płytę zespołu nazwaną "Ślad", która już w fazie zamówień przedpremierowych uzyskała status złotej płyty (!), i już teraz jest pewne, że platyna zbliża się wielkimi krokami. Szkoda tylko, że grając w "Kombii" Skawiński pokazuje swoją grą jedynie 30% technicznych możliwości ze swojego wielkiego talentu.

W połowie listopada 2007 roku Skawiński wraz z zespołem "Kombii" odebrali prestiżową nagrodę - "Złote Dzioby 2007" w kategorii "Najlepszy Wykonawca Roku". Nagroda ta jest tym bardziej ważniejsza dla wykonawcy, gdyż cały plebiscyt i głosowanie jest tylko i wyłącznie w rękach fanów i słuchaczy Radia WAWA, które to jest pomysłodawcą tych nagród. W wakacje 2008 roku ich najnowszy studyjny album "Ślad" otrzymał Platynową Płytę. Również w pierwszej połowie 2008 roku stacja MTV odwiedziła dom Skawińskiego, po którym ze szczegółami oprowadzał sam artysta. Fani i widzowie mogli zapoznać się, jak mieszka muzyk.

W połowie października 2008 roku Radio WAWA ogłosiło nominacje do swojej prestiżowej nagrody "Złote Dzioby" - Skawiński i jego zespół "Kombii" nominowano w dwóch najważniejszych kategoriach - przebój roku i zespół roku. Jak się okazało parę tygodni później, Skawiński z zespołem zgarnęli prestiżową statuetkę wygrywając w kategorii "Zespół Roku". Należy wspomnieć, że pokonali ewenement muzyczny ostatnich wielu miesięcy na naszym rynku - zespół "Feel".

Skawiński w swojej branży ma opinię człowieka życzliwego, pracowitego, otwartego i kulturalnego, ale często też porywczego i stanowczego. Znany jako wielki perfekcjonista i czasami pracoholik. A prywatnie? Wieczny kawaler, kolekcjoner markowych okularów przeciwsłonecznych (ma ich ponad 50 par i z każdej podróży czy wyjazdu zagranicznego przywozi kolejne), miłośnik tatuaży (m.in. odważny tatuaż na tyle głowy), tradycyjnej kuchni japońskiej (szczególnie sushi), luksusowych samochodów (aktualnie właściciel najnowszego Porsche Carrera 911 4S GT w kolorze grafitowym) i ubrań oraz butów (domy mody Prada, Versace, Hugo Boss i Roberto Cavalli). Na stałe, od wielu lat, mieszka w swojej przestronnie i ciekawie urządzonej willi w samym centrum Sopotu, w której posiada m.in. swoje własne studio nagraniowe, saunę i ogródek, który bardzo lubi samemu uprawiać oraz pielęgnować.

Grzegorz Skawiński jest dziś w ścisłej czołówce najlepiej zarabiających polskich muzyków. Wiele osób zarzuca mu obecnie odcinanie kuponów od sławy, pogoń za pieniądzem, komercję i marnotrawienie talentu gitarzysty w popowym zespole, w którym demonstruje najwyżej 30% swoich technicznych umiejętności. Są to zdania tak niektórych fanów, jak i niektórych krytyków muzycznych. Prawda zawsze leży jednak pośrodku...FILMOGRAFIA - Muzyka Filmowa :

2000 - Ostatnia Misja (score wydany przez Sony Music Polska)


DYSKOGRAFIA - z zespołem "Kombii" :

2008 - "Ślad - Reedycja" (2CD) [planowane wydanie]
2008 - "D.A.N.C.E." (2CD) *
2007 - "Ślad"
2006 - "C.D. - Reedycja Platynowa" (2CD + 1DVD)
2005 - "C.D. - Reedycja" (2CD)
2004 - "C.D."

* - remixy najbardziej znanych utworów Kombi i Kombii dokonane przez znanych polskich DJ'ów


DYSKOGRAFIA - z zespołem "O.N.A." :

2003 - "To Naprawdę Już Koniec: The Best Of 1995-2003" (2CD)
2001 - "Mrok"
1999 - "Pieprz"
1998 - "T.R.I.P."
1996 - "Bzzzzz"
1995 - "Modlishka"


DYSKOGRAFIA - z zespołem "Skawalker" :

1994 - "Bez Prądu"
1993 - "Sivan"
1991 - "Skawalker"


DYSKOGRAFIA - z zespołem "Kombi" :

2008 - "Koncert : 15-lecie" (2CD - Reedycja)
1992 - "Ostatni Koncert"
1991 - "The Best Of Kombi"
1990 - "15 Lat"
1989 - "Tabu"
1986 - "Live"
1985 - "Kombii 4"
1983 - "Nowy Rozdział"
1981 - "Królowie Życia"
1980 - "Kombi"


DYSKOGRAFIA - Albumy Solowe :

1989 - "Skawiński"biografię przygotował, opracował i aktualizuje Adam Krysiński

Soundtracks.pl

© 2002-2023 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni