Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Jan Borysewicz25 Lipiec 2006, 10:35


JAN BORYSEWICZ (urodzony 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu) - polski wokalista, gitarzysta, kompozytor rockowy, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.

Od 1978 r. współpracował z zespołem Budka Suflera, w 1982 r. założył z Andrzejem Mogielnickim zespół Lady Pank. W 1985 r. został, jako kompozytor, laureatem Tokyo Music Festival.

W latach 80 mówiono o nim "Breżniew Gitary". Genialny instrumentalista grający lekko, delikatnie, ale także ostro, agresywnie i nietuzinkowo. Jan Borysewicz z gitarą nad głową, za plecami, niczym Jimi Hendrix - grający zębami, językiem lub z szybującą gitarą i gryfem w pionie... Należy do bardzo wąskiego grona kilku gitarzystów na świecie, umiejących grać na gitarach równie dobrze lewą jak i prawą ręką.

Borysewicz jest samoukiem, grającym od najmłodszych lat. Jako piętnastolatek, zauważony został przez znanego londyńskiego animatora bluesa (Alexisa Kornera), mógł już występować zawodowo. Na przeszkodzie stanęła jednak nie zakończona jeszcze edukacja w szkole podstawowej, a także sprzeciw rodziców. Jako nastolatek mógł jednakże występować z polsko-enerdowskim zespołem "Katia und Roman". Jan Borysewicz wspomina : "Zarabiałem w Niemczech kupę pieniędzy. Pamiętam, że enerdowski inżynier zarabiał miesięcznie 400 marek, a ja zarabiałem ich 4000. A miałem wtedy ledwo siedemnaście lat...".

Jako dziewiętnastolatek powiedział, że w wieku czterdziestu lat będzie grał heavy metal. 17 kwietnia 2006 roku skończył 51 lat. Jak wszyscy podkreślają, jedno nie ulega wątpliwości... Jan Borysewicz, niczym stare wino, im starszy, tym jest lepszy.

Od schyłku lat 70-tych Borysewicz występował w Budce Suflera, razem z nią nagrał trzy płyty - z czego wpływ jego stylu najlepiej widoczny jest na ostatniej -?Za Ostatni Grosz?, która na stałe weszła do kanonu polskiego rocka. Dla Budki skomponował także trzy utwory, w tym wielki przebój ?Nie Wierz Nigdy Kobiecie?.

W trakcie pracy z Budką, nagrywając akurat partie gitary na płytę Izabeli Trojanowskiej, spotkał uznanego już wówczas autora tekstów Andrzeja Mogielnickiego, z którym postanowił założyć zespół i jednocześnie zrealizował pierwsze jego nagrania z jeszcze swoim wokalem: "Małą Lady Punk" i "Bez Satysfakcji" (był rok 1982). Wkrótce, przy pomocy Mogielnickiego, znalazł pochodzącego z Olecka Janusza Panasewicza, który został wokalistą zespołu. Pozostałych muzyków Borysewicz sprowadził m.in. z zespołu "Oddział Zamknięty" i wraz z nimi założył zespół pod przewrotną nazwą Lady Pank (który z punkiem nigdy nie miał i nie ma nic wspólnego) i nagrał z nim pierwszą płytę (1983), z której większość kawałków królowało na listach przebojów. Zespół wskutek rosnącej popularności niesamowicie dużo koncertował, co prawdopodobnie miało negatywny wpływ na jego kondycję, i to zarówno muzyczną, jak i psychiczną muzyków. Grupa, podczas swych tras koncertowych, mieszkała w najlepszych hotelach. Występowała w największych halach, spożywała najlepsze alkohole. Incydenty, skandale i afery zaliczone były na poczet artystycznego image. Tak jak makijaże muzyków, nagie dziewczyny na plakatach czy całe litry przelewanej w gardło whisky. Muzycy zarabiali wielkie pieniądze, byli najbogatszymi muzykami w tym czasie w naszym kraju. Najwięksi zagraniczni wydawcy bili się by podpisać z nimi kontrakt. Udało się to wielkiej amerykańskiej wytwórni MCA. Kolejny longplay - ?Ohyda?, znacznie mniej przebojowy od poprzedniczki, zawierał jednak kilka hitów, z których np. ?To jest tylko rock and roll?, znakomicie przetrwał próbę czasu. Zespół pomimo zmęczenia koncertował dalej, nagrywając przy okazji kilka piosenek (np. "Sztukę Latania") oraz muzykę do bajki ?O dwóch takich co ukradli księżyc". Jednakże, pomimo tych kilku pozytywów, morderczy bieg zakończył się tragicznie, podczas pewnego koncertu dla najmłodszych z okazji dnia dziecka - słynny "incydent wrocławski", polegający na wyeksponowaniu genitaliów przez Borysewicza.

Trzeci longplay zespołu, który wyszedł bezpośrednio po tym wydarzeniu, pomimo tego, że wnosił do zespołu nowe brzmienia, został wskutek wiadomego wydarzenie zmiażdżony przez krytykę. W wyniku incydentu nastąpiło również roczne zawieszenie zespołu, połączone z kompletnym milczeniem mediów. Po zakończeniu przymusowego milczenia zespół wydał longplay ?Tacy Sami?, zawierający między innymi takie piosenki jak ?Zostawcie Titanica? czy ?Mała Wojna? (teksty na album napisali m.in.. Zbigniew Hołdys i Grzegorz Ciechowski). Krótko po wydaniu "Takich Samych" odeszła część składu (w tym słynny basista "Kapiszon"), a ze starego zostali tylko Panasewicz i Borysewicz. W nowym składzie wydali płytę "Zawsze Tam Gdzie Ty", która stanowiła niejako kontynuację poprzedniej, z tym, że była ostrzejsza a brzmienie klawiszy potężniejsze. Następnie w latach 1991-1994 zespół pauzował, a Jan wydał swoją pierwszą solową płytę ?Wojna w Mieście".

W 1994r. zespół reaktywował się w zmienionym składzie (ze starego pozostał tylko trzon : Borysewicz i Panasewicz), z którego na uwagę zasługuje perkusista Kuba Jabłoński. W tym składzie nagrał jedną z ostrzejszych w swej karierze, miejscami wręcz hardrockową płytę "Nana" oraz kilka kolejnych płyt: ?Międzyzdroje?, ?Łowców Głów?, ?Naszą Reputację? i świąteczny krążek ?Zimowe Graffiti?. Następnie, w 2001r. z zespołu odszedł drugi gitarzysta Łabędzki i już bez niego zespół nagrał dwa utwory, mające uczcić jego dwudziestolecie. W 2002 roku aktor i rezyser Olaf Lubaszenko zaprosił Borysewicza do skomponowania muzyki do swojego najnowszego filmu - "E=MC2". Muzyk wykorzystał w filmie swoje kompozycje z nagranej tuż przed zakończeniem produkcji filmu bestsellerowej pop-rockowej płyty nagranej w ducie z Pawłem Kukizem - "Borysewicz i Kukiz". W 2004 roku już z Lady Pank, nagrał brzmiący chyba najłagodniej w dorobku zespołu krążek ?Teraz? (2004). Na początku 2005 roku muzyk na zlecenie Telewizji Polskiej skomponował muzykę do serialu "Wiedźmy". W grudniu 2005 roku do fanów zespołu dotarła wiadomość o chorobie Borysewicza. Muzyk przeżył ciężki zawał serca. Udało się mu wyjść obronną ręką. Rozległy zawał zmusił go do zmiany trybu życia i odstawienia używek (w to akurat, pomimo gorączkowych jego zapewnień część fanów nie wierzy, znając ostatnie 20 lat bardzo rozrywkowego życia muzyka), a także zachęciła do dalszej pracy muzycznej. Po 5 miesięcznej przerwie w występach, spowodowanej rekonwalescencją po przebytym zawale, Borysewicz, przy niesamowitym aplauzie widzów, pojawił się na scenie 12 maja 2006 roku w klubie "Żaczek" na krakowskich Juwenaliach. W 2007 roku Borysewicz wraz z kolegami zespołu świętować będzie 25-cio lecie "Lady Pank" i cała Polska już szykuje się na wielką fetę.

Poza nagraniami z Lady Pank Borysewicz jest także autorem trzech płyt solowych: ?Królowa Ciszy?, ?Wojna w Mieście? i ?Moja Wolność?. Poza tym grał z wieloma innymi wykonawcami, oprócz wymienionych w tekście m.in. z: Obywatelem G.C. (płyta "Paryż - Moskwa"), zespołem "The Fotoness", Urszulą. Ponadto jest twórcą projektu ?Nasz Wspólny Świat? (z udziałem m.in. zespołów Lombard, TSA i Kombi) oraz producentem składanki "Być Wolnym?, w której nagrywaniu brali udział przedstawiciele różnych nurtów polskiego rocka (obok Lady Pank i Perfectu, także T.Love, Big Cyc i Acid Drinkers).

Pod koniec maja 2007 roku Lady Pank wraz z Janem Borysewiczem wydali swoją najnowszą płytę - "Strach Się Bać", za sprzedaż której w kilka tygodni po premierze otrzymali Złotą Płytę. Cały maj i czerwiec upłynął muzykom na intensywnej trasie koncertowej po całym kraju (głównie koncerty zamknięte, średnio jeden dziennie). W lipcu 2007 roku Borysewicz wraz z kolegami z zespołu wystąpił na festiwalu w Opolu i Sopocie.

Na grudzień 2007 roku Agencja Artystyczna MTJ, zapowiedziała wreszcie finalne wydanie dużego boxu z kolekcją płyt zespołu Lady Pank. Wydawnictwo to, przygotowywane było przez półtora roku, a termin jego ukazania się był wiele razy przekładany. W kolekcji znajdzie się 13 płyt zespołu - od pierwszej do "Łowców Głów" (bez składanek typu "best of"). Wszystkie zawierać będą po raz pierwszy w pełni zremasterowany dźwięk i bonusowe utwory - wersje koncertowe, radiowe bądź demo czy utwory niepublikowane. Innymi słowy, rarytasy, z których najstarsze mają ponad 20 lat, po raz pierwszy zostaną wydane oficjalnie na CD. Wszystkie płyty będą posiadały oryginalny design, takie jaki miały pierwsze wydania albumów od lat niedostępne na rynku, i osiadające teraz astronomiczne ceny na aukcjach internetowych, często przekraczające tysiąc złotych.

31 grudnia 2007 roku Jan Borysewicz wystąpił z chłopakami z "Lady Pank" na wielkim sylwestrowym koncercie plenerowym pod Pałacem Kultury w Warszawie. Setki tysięcy ludzi śpiewało za wokalistę grupy - Janusza Panesewicza, słowa piosenki "Zawsze Tam Gdzie Ty".

13 stycznia 2008 roku z okazji 16 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Zamku w Niepołomicach pod Krakowem, Jan Borysewicz w bisach po charytatywnym koncercie wykonał, ku zdumieniu i aplauzie fanów, wokalne solo swojego wielkiego przeboju "Wciąż Bardziej Obcy". Borysewicz bardzo rzadko wykonuje tą piosenkę na koncertach.

Dnia 23 stycznia 2008 roku do gazety codziennej "Rzeczpospolita" dołączono płytę z rejestracją jednego z najbardziej znanych koncertów Lady Pank - z 1994 roku z Radiowej Trójki. Płyta "Trójka Live! - Koncert w Trójce '1994" to długo oczekiwany rarytas, który nareszcie ujrzał światło dzienne.

Od 1 marca 2008 roku "Lady Pank" jako pierwszy polski zespół muzyczny posiada własne, oficjalne internetowe radio ?RMF Lady Pank? dostępne na platformie internetowej Miasta Muzyki, należącego do rozgłośni RMF FM.

Na wiosnę 2008 roku, dzięki Agencji Artystycznej MTJ światło dzienne ujrzały reedycje solowych albumów Borysewicza - od lat były one na rynku niedostępne, bardzo rzadkie i drogie. W czerwcu 2008 roku Borysewicz wraz z "Lady Pank" zagrał w Gdańsku pierwszy w swojej karierze koncert symfoniczny, który rejestrowany był na potrzeby DVD (planowane wydanie na wiosnę 2009 roku).

Dnia 7 września 2008 roku Borysewicz wraz z "Lady Pank" wystąpił na słynnym stadionie Wembley w Londynie na wielkiej gali sfinansowanej przez Bank PKO BP - "PKO BP London Live". Był to wielki koncert z gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej, którego celem było propagowanie polskiej kultury muzycznej w Wielkiej Brytanii. Koncert miał bardzo szeroką kampanię reklamową w obydwu krajach i okazał się dużym sukcesem. Wydarzenie transmitowane było na żywo przez TVP2.

W listopadzie 2008 roku Jan Borysewicz wraz z kolegami z zespołu "Lady Pank" odebrali Złotą Płytę, którą nagrodzona została sprzedaż ich Boxa wydanego przez MTJ. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się na wielkiej gali Radia WAWA - "Złote Dzioby 2008".

Dnia 28 listopada 2008 roku "Lady Pank" zagrało wspaniały, ponad dwu-godzinny koncert w ekskluzywnym krakowskim klubie "Lizard King". Na koncercie zespół zagrał kilka utworów, których fani "Lady Pank" od lat nie słyszeli na koncertach. Zdecydowana większość fanów, bawiących się na koncercie, zgodnie stwierdziło, że prawdopodobnie był to jeden z ich najlepszych koncertów w całej karierze zespołu, a już na pewno jeden z najlepszych, jakie zagrali w ostatnich kilku latach.

Na początku grudnia 2008 roku, po sukcesie sprzedażowym Boxu Lady Pank (nagrodzonego Złotą Płytą), wydawca MTJ postanowił wydać oddzielnie każdą płytę, którą wchodziła w skład boxu. Warto dodać, że płyty ukazały się w standardowych pudełkach jawelcase, a w boxie znajdują się one w kartonowych opakowaniach, będących reprintem wersji winylowych. MTJ wznowiło też świąteczną płytę solową Borysewicza - "Królowa Ciszy", zawierającą bożonarodzeniowe kolędy i pastorałki.

W lecie 2008 roku Borysewicz skończył również nagrywać płytę w hołdzie swojemu przyjacielowi - Tadeuszowi Nalepie, na którą zaprosił najbardziej znanych polskich gitarzystów (jej premiera odbyła się pod koniec września 2008 roku). W planach muzycznych na koniec 2008 roku i pierwszą połowę 2009 roku, Jan Borysewicz ma przede wszystkim nagranie drugiej płyty w duecie z Pawłem Kukizem (pierwsza była w 2003 roku rynkowym bestsellerem - od października 2008 roku Kukiz rozpoczyna pracę nad tekstami).

Przełom 2008 i 2009 roku to dla Borysewicza głównie praca jako kompozytor muzyki przy najnowszym filmie Olafa Lubaszenki - "Złoty Środek". Nowy Rok 2009 Jan przywitał wraz z "Lady Pank" na sylwestrowym koncercie we Wrocławiu. 2009 rok minął zespołowi "Lady Pank" pod pasmem wielu koncertów, z czego niestety część odbyło się bez lidera, który na koncerty czasami nie jeździł. Nieoficjalnie mówi się też o planowanej serii kilku koncertów symfonicznych "Lady Pank", ale jak na razie nie wiadomo czy dojdą one w ogóle do skutku na dużą skalę. Pojedyncze koncerty z orkiestrą już się odbyły. Pod koniec 2009 roku Borysewicz był szeroko komentowany w mediach plotkarskich z powodu swoich mniejszych lub większych ekscesów z kobietami i alkoholem na różnych imprezach. Oczywiście większość "afer" została nadmuchanych, jak to zwykle jest w zwyczajach brukowców.

Na początku 2010 roku ukazała się kolejna, długo oczekiwana (od 15 lat!) solowa płyta Borysewicza - "Miya", na której znalazły się utwory instrumentalne oraz piosenki. Do nagrania teledysku do piosenki "Miłości żar" artysta zaprosił na plan kilku swoich fanów z fanklubu. "Lady Pank" w 2010 roku rozpoczyna sezon koncertowy już na początku kwietnia.


FILMOGRAFIA - Muzyka Filmowa :

1983 - Przyjaciele (film - wspólnie z Grzegorzem Ciechowskim)
1986 - O Dwóch Takich Co Ukradli Księżyc (pełnometrażowy film animowany)
1987 - Zero Życia (wspólnie z Grzegorzem Ciechowskim)
2002 - E=MC2
2005 - Wiedźmy (serial)
2009 - Złoty Środek


FILMOGRAFIA - Muzyka Teatralna :

1995 - Legenda o Swiętym Krzysztofie (Teatr Telewizji TVP, reż. Krzysztof Zaleski)
1997 - Legenda o Świętym Mikołaju (Teatr Telewizji TVP, reż. Krzysztof Zaleski)


DYSKOGRAFIA - Lady Pank :

1983 - Lady Pank
1984 - Ohyda
1985 - Drop Everything
1986 - LP3
1986 - O Dwóch Takich Co Ukradli Księżyc (Soundtrack)
1988 - Tacy Sami
1990 - Zawsze Tam Gdzie Ty
1992 - 81-85
1994 - Nana
1995 - Ballady
1995 - Mała Wojna Akustycznie
1996 - Międzyzdroje
1996 - Zimowe Graffiti
1997 - W Transie
1998 - Łowcy Głów
1999 - Koncertowa
2000 - Nasza Reputacja
2002 - Besta Besta
2004 - Teraz
2007 - Strach Się Bać
2007 - Lady Pank : Box (13 CD - Agencja Artystyczna MTJ)
2008 - Koncert w Trójce 1994 (wydawca: Rzeczpospolita)
2010 - (2 połowa roku) Lady Pank : Symfonicznie (planowane wydanie CD i DVD)
2010 - (2 połowa roku) planowane wydanie kolejnej studyjnej płyty zespołu


DYSKOGRAFIA - Albumy Solowe :

1988 - Królowa Ciszy
1992 - Wojna W Mieście
1995 - Moja Wolność
2010 - Miya


DYSKOGRAFIA - Borysewicz & Kukiz :

2003 - Borysewicz & Kukiz
2010 - (2 połowa roku) planowane wydanie drugiej płyty tego duetu


biografię przygotował, opracował i aktualizuje Adam Krysiński

Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni