Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  
 
Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Robert Janson16 Wrzesień 2011, 07:06


Urodzony 7 czerwca 1965 roku w Czeladzi. Jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich kompozytorów.
Od 1989 r. jest liderem zespołu Varius Manx, z którym wydał dotychczas 11 płyt. Jest autorem licznych przebojów zespołu, takich jak na przykład "Zanim zrozumiesz", za który otrzymał w 1994 r. Grand Prix na festiwalu w Sopocie. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Fryderyka w kategorii "kompozytor roku".
Otrzymał wraz z zespołem diamentową płytę za największą sprzedaż albumów w latach 1991-2001.

Komponował muzykę dla wielu polskich artystów, m.in. dla Maryli Rodowicz, Patrycji Markowskiej, De Su, Grzegorza Markowskiego.
Twórca hymnu polskiej reprezentacji olimpijskiej na igrzyska w Sydney 2000 r.

W jego dorobku znajdują się ścieżki dźwiękowe do wielu filmów „Młode Wilki” Jarosława Żamojdy (1995 r.), „Nocne graffiti” Macieja Dudkiewicza (1997 r. ), a także „Świadectwo” (2008 r.) Pawła Pitery. Stworzył muzykę do komedii „Wojna żeńsko – męska” Łukasza Palkowskiego (2010 r. ). Wiele z jego piosenek zostało użytych w filmach lub serialach, m.in., Orła cień " w filmie "Kiler” Juliusza Machulskiego (1997 r.) , „Wolni w niewoli” w filmie "Pierwszy milion" Waldemara Dzikiego lub tytułowe piosenki do serialu
" Apetyt na miłość".
W 2010 roku napisał muzykę do przedstawienia teatralnego "Maszyna do liczenia” na podstawie Elmera Rice’a i w reżyserii Eugeniusza Korina w Teatrze 6. Piętro oraz do sztuki "Przyjazne dusze” w reż. Pawła Pitery w teatrze Nowym w Łodzi. Komponuje również piosenki dla dzieci, jak np. "Gwiazdą pragnę być" czy "Spełniają się marzenia" oraz do reklam np. woda "Arctic" z Cindy Crawford. Współpracował z radiem RMF FM tworząc oprawę muzyczną stacji, tworzył także oprawy muzyczne do programów telewizyjnych np. do "Pytanie na śniadanie", współpracował z TV Polsat , Programem Pierwszym Telewizji Polskiej.

Soundtracks.pl

© 2002-2020 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni