Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Mateusz Pospieszalski03 Kwiecień 2010, 18:27


MATEUSZ POSPIESZALSKI (urodzony 6 października 1965 roku w Częstochowie) - multiinstrumentalista (gra na saksofonach, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, instrumentach perkusyjnych, akordeonie, śpiewa); kompozytor; aranżer i producent muzyczny.

Dotychczas swój udział zaznaczył na ponad stu różnych wydawnictwach muzycznych. Najbardziej znany z codziennej pracy w legendarnym i niezmordowanym zespole Voo Voo, gdzie gra (koncertuje, nagrywa, komponuje, śpiewa) od roku 1986. Współtworzył awangardę polskiego jazzu, zespoły: Woo Boo Doo, Free Corporation, Tie Break, Graal, Ye She i Drum Freaks. Grał również w zespołach alternatywnego rocka takich jak: Śmierć Kliniczna, 2TM 2,3 oraz Habakuk. Zapraszany do wspólnych występów i nagrań przez m.in.: Annę Marię Jopek, Martynę Jakubowicz, Gordona Haskella, Stanisława Sojkę, zespoły Raz Dwa Trzy i Arka Noego. Komponował piosenki dla Anny Marii Jopek, Justyny Steczkowskiej, Renaty Przemyk oraz zespołu Zakopower.

Jest producentem muzycznym i aranżerem płyt Justyny Steczkowskiej ("Alkimja", "Femme Fatale"), zespołu Zakopower ("Musichal", "Na siedem") oraz najnowszej płyty Janusz Radka ("Dziękuję za miłość"). Był kierownikiem muzycznym - wespół z braćmi - Janem i Marcinem - Koncertów Papieskich organizowanych w tzw. "Dniu Papieskim". Pięciokrotnie był producentem muzycznym i aranżerem Koncertów Galowych na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (co udokumentowano płytami: "Nick Cave i Przyjaciele - W moich ramionach" oraz "Artyści piosenki. Kurt Weill"). Na tym właśnie przeglądzie, utwory w jego aranżacjach wykonywali już m.in.: Dee Dee Bridgewater, Anna Maria Jopek, Nick Cave, Tadeusz Nalepa, Adam Nowak, Maciej Maleńczuk, Maria i Jan Peszek, Kinga Preis i Zbigniew Zamachowski. W roku 2008 zasiada w Jury II i III Etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na PPA.

Znany z wielu innych znaczących działań na polu muzycznych aranżacji dużych scenicznych przedsięwzięć dla telewizji. (m.in.: "Warszawo Ma" - koncert z okazji 59. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; "Pokój dla Czeczenii" i "Pytam o wolność" - Koncerty Solidarności z Narodem Czeczeńskim; "Honor jest Wasz Solidarni" - koncert z okazji 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" oraz - wespół z Janem i Marcinem - "Muzyka źródeł" - koncert galowy z okazji wejścia Polski do UE).

Od lat komponuje dla filmu i teatru. Przy współudziale Jana i Marcina, napisał muzyki do telewizyjnego serialu dla dzieci "Film pod strasznym tytułem" w reż. Leszka Gałysza. Jest także autorem muzyki do filmów fabularnych ("Balanga" w reż. Łukasza Wylężałka, "Sezon na leszcza" w reż. Bogusława Lindy oraz: "Gorący czwartek", "Farba", "Co słonko widziało" w reż. Michała Rosy) także szeregu telewizyjnych animacji, przede wszystkim w reż. Krzysztofa Kokoryna. W roku 1994, za muzykę do "Gorącego czwartku" otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Muzyki do "Balangi" i "Gorącego czwartku" zebrano na jego pierwszym wydawnictwie, które sygnował tylko własnym nazwiskiem ("Matika. Muzyka filmowa"; Polton;1995). Pisał również muzyki do spektakli teatralnych w reż. Jerzego Bielunasa i Michała Rosy, wystawianych w teatrach repertuarowych w Gdyni, Chorzowie, Opolu, Katowicach i Toruniu oraz do spektakli Teatru Telewizji (głównie w reż. Łukasza Wylężałka). W roku 2002, za muzykę do spektaklu "W 80 dni dookoła świata" (Teatr Rozrywki w Chorzowie; reż. Jerzy Bielunas) otrzymał "Złotą Maskę" - nagrodę za twórczość teatralną w Województwie Śląskim. Z całą rodziną nagrał dwa wzruszające albumy kolędowe: "Kolędy Pospieszalskich" oraz "Najcieplejsze Święta".

W ostatnim czasie zespół wystąpił podczas m.in.: Warsaw Summer Jazz Days , Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Festiwalu Filmów Kultowych, Festiwalu Powstanie Sztuki, Festiwalu Inne Brzmienia, XVI Hades Jazz Festiwal, Jazz Sessions oraz podczas wielu koncertów klubowych.


WYBRANA FILMOGRAFIA:

2009: Blondynka
2006: Co słonko widziało
2005: Rozbity kamień
2000: Sezon na leszcza
1997: Farba
1993: Gorący czwartek
1993: Balanga
1993: Trąba powietrzna


biografia - Maciej Proliński

Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni