Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Premiera płyty SBB z orkiestrą NOSPR

31 Marzec 2021, 18:40

8 listopada 2020 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się niezwykły koncert. Bez publiczności, za to pod czujnym okiem kamer i urządzeń rejestrujących dźwięk. Na scenie ? legenda polskiego rocka, SBB, wspierana przez muzyków NOSPR. Zapis tego wyjątkowego wieczoru ukazuje się teraz na płycie...

"Z miłości jestem -  live" to obraz magicznego i niecodziennego spotkania z kunsztem Józefa Skrzeka i Apostolisa Anthimosa. Zagrany z niezwykłą werwą program przynosi fascynujący spacer - nie tylko nad Zatoką Burz, ale prowadzący przez całą historię grupy: od psychodelicznego "Odlotu" po rozbudowane, progresywne suity ("Memento z banalnym tryptykiem", "Ze słowem biegnę do ciebie"), którymi SBB zapisało się w historii światowego rocka. To doskonałe podsumowanie pięćdziesięciu lat tria, jak i ciekawe doświadczenie w bogatej, trwającej już ponad osiem dekad historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Świadectwo tego, że rock i klasyka nie zawsze są jak olej i woda - tutaj stapiają się w jedną, koherentną całość.

To dla mnie magiczny projekt - mówił przed występem Józef Skrzek. Graliśmy na całym świecie, występowaliśmy z Deep Purple, Bob Marley składał mi życzenia na festiwalu w Roskilde, ale tylko na Śląsku czuję się jak w domu. SBB z orkiestrą to jest dla mnie spełnienie.

SBB z orkiestrą miało zagrać pierwszy raz w 1977 roku, wykorzystując poszerzoną paletę brzmień na albumie "Ze słowem biegnę do ciebie". Do współpracy jednak, głównie ze względów finansowych, nie doszło. Gdy w 2014 roku SBB po dwudziestu latach przerwy stanęło na scenie w oryginalnym, najmocniejszym składzie było jasne, że specjalna okazja wymagała równie specjalnej oprawy. Dlatego z triem zagrali wtedy Sławomir Piwowar, Marcin Pospieszalski, ale przede wszystkim - muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Miłosza Wośko. Ta reaktywacja oryginalnego składu SBB odbyła się w ramach 50., jubileuszowej edycji festiwalu Jazz nad Odrą. W 2020 roku zespół sam rozpoczął świętowanie swojego półwiecza, a powrót do tego wyjątkowego, orkiestrowego projektu wydawał się czymś zupełnie naturalnym.

Niecodzienne warunki pandemiczne sprawiły, że koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, tak mocno sprzyjającej łączeniu różnych form sztuki, musiał odbyć się bez udziału publiczności. Zabrakło także Jerzego Piotrowskiego, którego pandemia zatrzymała w Stanach Zjednoczonych - godnie zastąpił go Paweł Dobrowolski, wspierany przez Maxa Muchę na gitarze basowej. Pojawił się wreszcie Stanisław Sojka, który niezwykle ekspresyjnie i lirycznie zarazem zaśpiewał "Freedom With Us".

Wersja CD albumu "Z miłości jestem - live" dostępna będzie od 26 marca. W przygotowaniu także wersja winylowa, która ukaże się latem 2021 roku.

Album wydała wytwórnia GAD Records - można zakupić go w ich oficjalnym sklepie.Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni