Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

MICHAŁ LORENC - A PROMINENT PATIENT (MASARYK) - PREMIERA PŁYTY

25 Luty 2017, 09:05


W poniedziałek 27 lutego w sklepach w całej Polsce pojawi się płyta CD z muzyką MICHAŁA LORENCA do czeskiego filmu "MASARYK" w reżyserii Juliusa Sevcíka. Ta międzynarodowa produkcja na świecie będzie prezentowana pod tytułem "A PROMINENT PATIENT". Wydawcą płyty jest Warner Music Polska. Album wydany został całkowicie w wersji anglojęzycznej, ponieważ płyta otrzyma również międzynarodową dystrybucję i będzie ją można od połowy marca kupić w EU i USA.

"A Prominent Patient" to jedna z największych produkcji w historii czeskiej kinematografii. Film otrzymał aż 14 nominacji do Czeskich Lwów - najważniejszej nagrody czeskiego przemysłu filmowego. Jest to rekord w historii tej nagrody. Nominowany został również Michał Lorenc w kategorii "najlepsza muzyka". Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się na początku marca w Pradze. światowa premiera filmu odbyła się na zakończonym parę dni temu Międzynarodowym 67. Festiwalu Berlinale w Berlinie.

"A Prominent Patient" to biograficzna historia Jana Masaryka - jednego z historycznych bohaterów Czechosłowacji, który chciał powstrzymać wybuch II Wojny światowej. Masaryk był dyplomatą i politykiem socjaldemokratycznym, ministrem spraw zagranicznych Czechosłowacji w latach 1940-1948, ambasadorem Czechosłowacji w Wielkiej Brytanii w okresie 1925-1938, oraz synem pierwszego prezydenta Czechosłowacji - Tomasa Masaryka.

Jest zima 1939 roku. Nieco zwariowany czeski dyplomata Jan Masaryk (w tej roli Karel Roden) ucieka do Ameryki, aby zapomnieć o tym, co ostatnio wydarzyło się w jego życiu. Niemcy napadają na Czechosłowację i Masaryk zostaje pozbawiony ojczyzny. W Ameryce próbuje zapomnieć o zdradach, które dotknęły jego i jego ojczyznę. Jednakowoż nie udaje mu się wymazać tego z pamięci. Bolesne wspomnienia towarzyszą mu na każdym roku. Gdy jest czechosłowackim ambasadorem w Londynie, nie udaje mu się uzyskać poparcia Brytyjczyków, które pomogłoby zapobiec ruinie jego ojczyzny. Z pomocą dr. Steina (Hanns Zischler), niemieckiego emigranta, z zawodu psychiatry, jak i pięknej pisarki Marcii Davenport (Arly Jover), Masaryk próbuje zwalczyć dręczące go demony i przeżyć raz jeszcze dramatyczne wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej. W rolę premiera Neville`a Chamberlaina wcielił się Paul Nicholas, a rolę Madli zagrała jedna z najsłynniejszych topmodelek w historii - Eva Herzigova.

Muzykę wykonała The City Of Prague Philharmonic Orchestra (FILMharmonic Orchestra) pod batutą Adama Klemensa oraz wybitni polscy soliści, z którymi Michał Lorenc tworzył przed laty swoje najbardziej znane ścieżki dźwiękowe - Henryk Miśkiewicz i Piotr Baron (saksofony), Marcin Pospieszalski (kontrabas), Robert Majewski (trąbka), Jan Smoczyński (fortepian) oraz Marta Maślanka (cymbały), Robert Siwak (instrumenty perkusyjne) i inni. Realizatorem nagrań był Rafał Paczkowski. Muzykę nagrywano w Pradze oraz w P.I.Y. Studio w Warszawie. Autorem orkiestracji jest młody polski kompozytor Krzysztof A. Janczak.

Na płycie zamieszczono również skoczną źródłową muzykę jazzową z epoki - jeden utwór instrumentalny i dwie piosenki. Ich autorem jest czeski kompozytor Kryštof Marek, który skomponował i nagrał te utwory specjalnie na potrzeby filmu. Jedną z piosenek wykonuje Eva Herzigova. Utwory zamieszczono na płycie jako trzy ostatnie.

Poniżej prezentujemy okładkę i listę utworów płyty (polskie sklepy internetowe błędnie podają nazwy utworów w języku polskim):01. Masaryk - 3:53
02. Father - 2:34
03. Waves - 2:00
04. Radio - 2:24
05. Horizon - 1:53
06. Fight - 2:29
07. London - 1:39
08. Cocaine - 1:54
09. Visions - 3:02
10. Conspiracy - 2:46
11. Collusion - 2:58
12. Opera - 4:15
13. Hospital - 1:18
14. Departure - 3:11
15. Mobilization - 4:34
16. Decizion - 1:38
17. Memory - 2:10
18. Parliament - 2:28
19. Parting - 4:28
20. Dance - 3:10
21. Night Is Waiting (performed by Eva Herzigová & Michal Skořepa) - 2:03
22. Irrepressible (musical arrangements & piano solo by Kryštof Marek) - 1:07
23. Just Like Then (performed by Michal Skořepa) - 2:16

Czas trwania płyty - 60:10

Z ciekawostek warto dodać, że producenci i reżyser od początku chcieli, by muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc i już na etapie produkcji jako temp-track podkładano w montażowni muzykę Lorenca m.in. z "Psów" Władysława Pasikowskiego. Muzyką z "Masaryka" zilustrowano zwiastun filmu, który prezentujemy na dole artykułu.

Poniżej prezentujemy zdjęcie z sesji nagraniowej w Pradze, autorstwa Marty Maślanki:Od lewej stoją - Petr Pýcha (dyrektor orkiestry), Krzysztof A.Janczak (orkiestrator), Adam Klemens (dyrygent), Michał Lorenc, Julius Sevcik (reżyser filmu) i Rafał Paczkowski (realizator nagrań).

Film swoją premierę w Czechach będzie miał na początku marca. W chwili obecnej nie ma informacji, czy będzie on wyświetlany w Polsce.

Poniżej prezentujemy PLAKAT FILMU oraz ZWIASTUN zawierający w całości muzykę Lorenca:

Zapraszamy już dziś do sklepów i polecamy!

Składamy serdeczne podziękowania dla Warner Music Polska za zainteresowanie tym projektem i za wydanie tej pięknej muzyki. Trzymamy kciuki za kompozytora na zbliżającej się gali rozdania Czeskich Lwów!


tekst: Adam Krysiński (adam@soundtracks.pl)Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni