Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

James Bond na 7. FMF i Soundtracks.pl - GoldenEye

17 Wrzesień 2014, 22:09


Zapraszamy do zapoznania się z siedemnastą częścią bondowskiego cyklu na portalu Soundtracks.pl o piosenkach z wszystkich filmów o Jamesie Bondzie.

Cykl przygotowany został przez Adama Krysińskiego specjalnie z okazji zbliżającego się 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, podczas którego jednym z punktów programu będzie Wielka Gala z Jamesem Bondem - Koncert 007: The Best of James Bond. Codziennie prezentować będziemy Wam szczegóły o piosence z kolejnego chronologicznie filmu o Jamesie Bondzie.

Zapraszamy na internetową stronę 7. FMF - http://www.fmf.fm/17. GoldenEye (1995 rok)

Piosenka tytułowa - "GoldenEye"
Wykonanie - Tina Turner
Autorzy - Bono i The Edge (z zespołu U2 - słowa i muzyka)

Siedemnasty film o przygodach Jamesa Bonda - GoldenEye, to pierwszy film serii, w którym w roli Agenta 007 wystąpił Pierce Brosnan. Kinomani na całym świecie musieli czekać na ten film aż 6 lat. Powodem były ciągnące się przez te lata poważne procesy sądowe o prawa autorskie do Bonda, które rozpoczęły się kilka miesięcy po premierze poprzedniego filmu serii - Licencji na zabijanie. W trakcie pre-produkcji filmu na początku 1994 roku zmarł producent wszystkich dotychczasowych Bondów - Albert R. Broccoli (jego pamięci dedykowany jest film GoldenEye). Po jego śmierci produkcją Bondów do dnia dzisiejszego zajmuje się córka Broccoli'ego - Barbara Broccoli. GoldenEye to szczególny film również dla Polaków - to tutaj po raz pierwszy (i jak na razie jedyny) w roli dziewczyny Bonda wystąpiła nasza rodaczka Izabella Scorupco.

Autorem muzyki do filmu był Eric Serra. Kompozytor został zatrudniony przez Barbarę Broccoli, bo bardzo podobała jej się muzyka z filmu Leon Zawodowiec, którą Serra skomponował rok wcześniej. Wcześniej legendarny kompozytor bondowskiej serii - John Barry, został poproszony o napisanie muzyki, ale odmówił. Piosenkę tytułową "GoldenEye" skomponowali Bono i The Edge z legendarnego zespołu U2 specjalnie z myślą o wykonaniu jej przez Tinę Turner. Brawurowe wykonanie zaowocowało jednym z najbardziej rozpoznawalnych bondowskich hitów, o ile nie najbardziej rozpoznawalnym (do czasów Skyfall). Utwór był absolutnym megahitem w skali światowej i do dziś cieszy się wielką popularnością w stacjach radiowych. Do piosenki nakręcono również fantastyczny i klimatyczny oficjalny teledysk.

Warto wspomnieć, że początkowo do filmu piosenkę nagrała świecąca wówczas triumfy na świecie grupa Ace Of Base. Utwór nie uzyskał jednak aprobaty producentów i został odrzucony, a zespół wydał piosenkę dopiero 7 lat później, zmieniając jej tytuł na The Juvenile - można posłuchać jej poniżej.

Motyw "gunbarrel" filmu:


Czołówka filmu z piosenką:


Oficjalny teledysk do piosenki:


Odrzucona piosenka zespołu Ace Of Base:
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni