Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

James Bond na Soundtracks.pl - nowy cykl z okazji 7. FMF w Krakowie!

01 Wrzesień 2014, 22:21


Dziś na Soundtracks.pl startuje specjalny cykl artykułów, w których przypominać Wam będziemy wszystkie piosenki przewodnie z wszystkich dotychczasowych oficjalnych filmów o Jamesie Bondzie. Prezentacje opatrzone zostaną nierzadko mniej znanymi faktami na temat utworów. Będzie można znaleźć również informacje o piosenkach odrzuconych (tych oficjalnie dobrze znanych, jak i tych mniej znanych), które finalnie nie zostały w filmach użyte.

Seria codziennych, krótkich artykułów z esencjonalnymi informacjami stworzona i pomyślana została przez red. Adama Krysińskiego specjalnie z okazji zbliżającego się 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, podczas którego jednym z punktów programu będzie Wielka Gala z Jamesem Bondem - Koncert 007: The Best of James Bond. Codziennie prezentować będziemy Wam szczegóły o piosence z kolejnego chronologicznie filmu o Jamesie Bondzie.

Już dziś zapraszamy Wszystkich na 7. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie!Dr. No (1962 rok)

W pierwszym filmie o przygodach Jamesa Bonda nie było piosenki tytułowej. Tradycja ta rozwinęła się dopiero od kolejnych filmów.

Na potrzeby czołówki filmu kompozytor Monty Norman, przy pomocy Johna Barry'ego, rozpoczynającego wówczas na poważnie kroki w świecie filmu, stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów w historii nie tylko muzyki filmowej, ale muzyki i kina w ogóle - The James Bond Theme. Norman był autorem pomysłu na temat i rozpisał jego wstępną wersję, a John Barry został zatrudniony by temat ten zorkiestrować, rozpisać na pełną orkiestrę i wykonać go wraz z solistami. Za to wszystko otrzymał wynagrodzenie w kwocie zaledwie 250 funtów (słownie - dwustu pięćdziesięciu). Solo na gitarze zagrał Vic Flick za co dostał wówczas równowartość zaledwie 50 $ (słownie - pięćdziesiąt).

Przez cztery kolejne dekady sprawa kompozycji była powodem kilku procesów sądowych. Barry podważał autorstwo tego tematu, twierdził że jego wkład w finalny utwór był większy niż Normana i nie otrzymywał on z tego żadnych finansowych gratyfikacji, których się domagał. Jednak w 2006 roku Norman ostatecznie został określony jako jedyny twórca The James Bond Theme i do dziś, tak jak przez wszystkie poprzednie lata, pobiera za niego wysokie tantiemy na wyłączność.
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni