Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Transatlantyk Festival Poznań 2014 zakończony!

15 Sierpień 2014, 09:31

Transatlantyk Festival Poznań 2014 przeszedł do historii. 14 sierpnia w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek odbyła się uroczysta Gala Zamknięcia festiwalu. Jan A.P. Kaczmarek, gospodarz Gali, podsumował tegoroczną edycję festiwalu, jury dwóch konkursów kompozytorskich ogłosiły swoje werdykty, a wieczór pełen był niespodzianek i humoru. Muzycznym motywem przewodnim wieczoru było dzieło Antonio Vivaldiego "Cztery Pory Roku", przełożone na język współczesnej muzyki poważnej przez Maxa Richtera. Utwory wykonała Transatlantyk Chamber Orchestra pod dyrekcją Adama Domurata. Partie solowe na skrzypcach zagrał fenomenalnie Janusz Wawrocki. 
Zanim jednak pogodny nastrój udzielił się publiczności, nastąpił wzruszający moment poświęcony pamięci dwojga wielkich aktorów, których pożegnaliśmy w minionym tygodniu. Niespodziewana śmierć Robina Williamsa oraz odejście Lauren Bacall wpisały się w tegoroczny festiwal czarnymi literami. Dla uczczenia ich geniuszu i osobowości Jan A.P. Kaczmarek zaproponował - wbrew obyczajowi - minutę owacji, a nie ciszy, co zostało gorąco przyjęte przez publiczność.

Finał każdej imprezy wiąże się nieodzownie z podsumowaniami. Obecni na sali goście mieli okazję obejrzeć krótkie reportaże prezentujące najważniejsze punkty programu festiwalu, m.in. Kino Kulinarne i cykle spotkań w ramach sekcji Edukacja i Inspiracje.

Jak co roku, podczas ostatniej festiwalowej gali ogłaszane są wyniki dwóch konkursów kompozytorskich. W konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest nagrodę i tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014 - First Prize - zdobył Mateusz Dębski. Drugie miejsce jury przyznało Michałowi Wróblewskiemu, a trzecie Pawłowi Tomaszewskiemu. Wyróżniony zaś został Anselmo Mancini.

Tegoroczną edycję konkursu Transatlantyk Film Music Competition wygrał Moritz Schmittat z Niemiec, zdobywając tytuł  Transatlantyk Young Composer 2014 - First Prize. Drugą i trzecią nagrodę otrzymali kolejno Antonio Di Iorio z Włoch oraz Paweł Górniak. Jury przyznało również trzy wyróżnienia.

Wręczając poszczególne nagrody, członkowie jury zgodnie podkreślali, że prezentowane kompozycje konkursowe charakteryzował bardzo wysoki poziom oraz pasja i niezwykła wrażliwość uczestników, co przełożyło się na wspaniałe, dojrzałe kompozycje, które zachwyciły nie tylko jury, ale i publiczność.

Tuż po ogłoszeniu wyników w pierwszym konkursie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Laureaci zostali zaproszeni do "sztafety muzycznej", która polegała na wykonaniu improwizacji do fragmentu filmu pokazanego na ekranie. Artyści - jeden po drugim, bez przerywania gry - siadali przy fortepianie i kontynuowali kompozycję, którą rozpoczął poprzednik. Swoją energią i humorem udowodnili, że muzyka jest ich żywiołem!

Po ogłoszeniu laureatów drugiego konkursu publiczność miała okazję obejrzeć animację pt. "Inwazje", ilustrowaną zwycięską kompozycją muzyczną autorstwa Moritza Schmittata. Kompozytor wykazał się w tej pracy wrażliwością na zmiany nastrojów i emocji prezentowanych na obrazie oraz dowcipem, a całość ujmowała słuchaczy pewnego rodzaju delikatnością, która idealnie wpisywała się w historię o małym zielonym przybyszu z kosmosu.

Za najważniejsze wydarzenie festiwalu dyrektor Jan A.P. Kaczmarek uznaje wręczenie nagrody Transatlantyk Glocal Hero Award 2014. W tym roku wyróżnienie trafiło w ręce prof. Gayatri Chakravorty Spivak, która poświęca swoją pracę działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji. Moment wręczenia nagrody został zaprezentowany podczas gali w nagraniu ze spotkania, w którym wzięła  udział pani profesor Spivak dzień wcześniej.

Jak na każdym festiwalu filmowym, również w Poznaniu widzowie przyznają nagrodę obrazowi, który zrobił największe wrażenie na publiczności. Za najlepszy film festiwalu w roku 2014 uznano dokument z sekcji Sundance pt. "20. 000 dni na Ziemi" w reż. Jane Pollardlain Forsyth, prezentujący sylwetkę wyjątkowego artysty Nicka Cave'a. Jan A.P. Kaczmarek przekazał informację o nagrodzie autorom filmu za pośrednictwem wideorozmowy, którą publiczność miała okazję obejrzeć podczas gali.

Na zakończenie dyrektor festiwalu zaprosił na scenę wszystkie osoby zaangażowane w organizację wydarzenia, wraz z wolontariuszami. Jan A.P. Kaczmarek podziękował im za poświęcenie i trud, bez którego istnienie Transatlantyk u byłoby niemożliwe.

Tegoroczny Transatlantyk Festival Poznań dobiegł końca. Zanim jednak goście opuścili salę, Jan A.P. Kaczmarek zaprosił wszystkich na piątą, jubileuszową edycję wydarzenia, która odbędzie się w przyszłym roku. Obserwując dynamikę, z jaką festiwal poznański się rozwija, możemy mieć nadzieję, że kolejne spotkanie przyniesie jeszcze więcej wspaniałych wrażeń i niezwykłych doświadczeń filmowo-muzycznych.

Zachęcamy wciąż do śledzenia strony www.transatlantyk.org, na której pojawiają się artykuły podsumowujące tegoroczne wydarzenie.

Relacja i zdjęcia: Anna JózefiakNie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni