Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Transatlantyk Film Music Competition 2014 rozstrzygnięty!

14 Sierpień 2014, 09:47

Transatlantyk Film Music Competition to konkurs, w którym uczestnicy zgłaszają w pełni opracowany materiał muzyczny, skomponowany i nagrany do wskazanego przez organizatorów filmu lub fragmentu. Tegoroczną edycję konkursu wygrał Moritz Schmittat z Niemiec. Drugą i trzecią nagrodę otrzymali kolejno Antonio Di Iorio z Włoch oraz Paweł Górniak. Jury przyznało również trzy wyróżnienia. 

Artyści mieli 6 tygodni na to, aby szczegółowo dopracować tło muzyczne stworzyć przemyślane i spójne dzieło, jak najlepiej oddające charakter obrazu. W tym roku z całego świata napłynęło 220 zgłoszeń, spośród których jury wybrało 11 autorów najlepszych kompozycji. Pokaz finałowych prac miał miejsce 13 sierpnia w obecności publiczności i jury. Wykonania oceniali: John Ottman, Michael Price, Richard Gladstein, Michael P. Aust oraz Andy Hill.

Uczestnicy mieli za zadanie skomponować ilustrację muzyczną do dwóch materiałów filmowych. Pierwszym z nich był fragment niemieckiego dramatu "Między światami" w reżyserii Feo Aladaga, który w całości był prezentowany trzeciego dnia festiwalu. Pełne napięcia i dramatyzmu sceny walki o życie kobiety w bazie wojskowej wymagały od kompozytorów wyczucia atmosfery, umiejętnego stosowania ciszy oraz pozwalały na użycie instrumentów i motywów etnicznych. Drugi materiał filmowy stanowiła animacja Clementa Morinna pt. "Inwazje" (FILM). Urocza historia małego przybysza z kosmosu dała artystom możliwość zaprezentowania szerokich umiejętności tworzenia rozbudowanych aranżacji, a jednocześnie dała pole wyobraźni w zabarwianiu muzyki emocjami.

Każdy uczestnik zaprezentował stworzone przez siebie kompozycje, a później w krótkiej rozmowie z Timem Burdenem opowiadał o swoich muzycznych inspiracjach związanych z komponowaniem muzyki filmowej. Z rozmów tych wynikało, że większość artystów biorących udział w konkursie ma za sobą mniejsze bądź większe doświadczenie w tej dziedzinie. Niektórzy z nich uczestniczyli wcześniej w projektach prowadzonych w poważnych studiach nagraniowych bądź asystowali kompozytorom mającym już ugruntowaną pozycję w świecie filmowej muzyki.

Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu 14 sierpnia wieczorem. 

Relacja i zdjęcie: Anna JózefiakNie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni